ROK SZKOLNY 2016/2017


 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
czerwiec 2017 r.

 W czerwcu roku szkolnego 2016 / 2017 w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej” swoje prace zamieścili uczniowie klasy II b (wychowawca Katarzyna Batycka) oraz III b (wychowawca Beata Żukowska). 
Na tablicy prac plastycznych wykonanych przez uczniów klasy II b widzimy różnobarwny świat motyli. Każdy z nich jest inny i wykonany z zastosowaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Przypominają nam o zbliżających się ciepłych wakacjach, czekających nas podróżach i wypoczynku.
Prace plastyczne uczniów klasy III b tematycznie również nawiązują do wakacyjnych wypraw. Poprzez swoje pejzaże zapraszają nas do pobytu na wsi, na łące, w górach, nad wodą czy na polach porośniętych makami, rumiankami i chabrami. Przepiękne kwiaty w ramkach przypominają o tym, że warto podziwiać naturę i jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.
W czerwcu na wystawie prac plastycznych zaproponowano dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klas I – III wykonanie dowolną techniką prac o tematyce malarstwo pejzażowe. Na tablicy pojawiły sie prace wykonane kredką świecową i pastelami, farbami plakatowymi i akwarelami oraz ołówkiem czy węglem. Ukazują one piękno polskich krajobrazów nizinnych, wyżynnych, górskich i nadmorskich.

 Ognisko integracyjne w Woskrzenicach
  Uczniowie klasy IID wraz ze swoimi rodzicami w dniu 19 czerwca 2017r. wybrali się do Woskrzenic Małych, do Ośrodka Sportu i Rekreacji ,,Wiosenny Wiatr”.
Niezapomnianych wrażeń zawsze dostarcza zjazd na linie, jak również wspinaczka po ściance, czy skoki na trampolinie. Rodzice wiernie towarzyszyli swoim pociechom. Każde dziecko również mogło pojeździć konno, a chętne przejść przez park linowy. Chłopcy oczywiście bardzo chętnie grali w piłkę nożną ze swoimi tatusiami. 

 Zajęcia w Multicentrum 
 Uczniowie klasy IID w dniu 14 czerwca pogłębiali swoje wiadomości podczas zajęć w Multicentrum. Pracowali w trzech grupach, realizując moduły: muzyka, doświadczenia, komputery. Każdy uczeń mógł sprawdzić, w czym jest lepszy, czy łatwiej jest mu komponować własną muzykę na komputerze, czy wykonywać doświadczenia związane z wulkanem, czy ćwiczyć swoją spostrzegawczość pracując z tablicą interaktywną. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup. Zajęcia te nie tylko zaciekawiły dzieci, ale sprawiły im ogromną radość. 

 Spotkanie z malarką Sylwią Kalinowską
 31 maja 2017 r. w klasie 2 f odbyło się spotanie z malarką Sylwią Kalinowską pochodzącą z Janowa Podlaskiego. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem opowieści o dzieciństwie i twórczości artystki, chętnie zadawali pytania. Zachwycili się fotografiami obrazów, ukazujących piękne postacie kobiet, konie i przyrodę nadbużańskich łąk. Pod kierunkiem Pani Sylwii wykonali prace plastyczne bardzo wysoko ocenione przez naszego gościa. Spotkanie wywołało wiele emocji. Dzieci zostały zachęcone do odwiedzenia pracowni malarki.

 WYCIECZKA DO CHOTYŁOWA
  Uczniowie klasy IID w dniu 6 czerwca pojechali na wycieczkę do Chotyłowa. Najpierw zapoznali się z drzewostanem i różnymi gatunkami drzew w Szkółce Leśnej w Lutni. Następnie udali się do Nadleśnictwa Chotyłów, gdzie w Muzeum Przyrodniczym mogli zobaczyć wiele eksponatów. Wędrując ścieżką ekologiczną drugoklasiści uczyli się właściwych zachowań proekologicznych. Swój pobyt dzieci zakończyły wspólnym ogniskiem, gdzie każdy mógł upiec dla siebie kiełbaskę. 
Wycieczka ta bardzo różniła się od pozostałych, a uczniowie zdobyli wiele nowych wiadomości i doskonalili właściwe zachowania proekologiczne. 

 Wycieczka na Przejście Graniczne w Koroszczynie
 Dnia 9.06.2017r. uczniowie klasy II B wybrali się z wizytą na Przejście Graniczne w Koroszczynie. Uczniów powitał Inspektor Weterynarii Pan Paweł Pacelt, który przedstawił zadania pracy Granicznego Inspektoratu Weterynarii. Uczniowie mieli możliwość oglądania zwierząt przewożonych przez granicę oraz zapoznali się z procedurami związanymi z ich przewozem m.in.: sprawowanie nadzoru przestrzegania przepisów o ochronie zwierząt. Uczniowie zostali oprowadzeni po laboratorium, w którym wykonywane są badania kontrolne zwierząt. Na koniec wycieczki cała klasa została zaproszona na obiad, na przepyszne naleśniki:) 

 I A w MULTICENTRUM
  1. czerwca 2017 r. klasa I A spędziła w Multicentrum. Uczniowie bawili się, uczyli i pracowali na trzech modułach. Budowali różne konstrukcje z klocków K`Nex, poznawali tajemnice wzroku i budowę oka u różnych zwierząt, a także ćwiczyli swoją spostrzegawczość. Pracowali także z tabletami i tablicą multimedialną. Zajęcia były ciekawe i bardzo się wszystkim podobały.

 II e w drukarni
 W dniu 9 czerwca uczniowie klasy II e odwiedzili drukarnię działajacą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pracownik drukarni opowiedział uczniom o swojej pracy, pokazał działanie maszyn drukarskich. Dzieci mogły przyjrzeć się jak pracuje gilotyna, a także wziąć do ręki odlane z ołowiu litery, z których dawniej układano matryce.  

 DZIEŃ DZIECKA W KLASIE II g i II h 
 W dniu 7 czerwca klasy II g i II h wybrały się do kina w Rywalu z okazji Dnia Dziecka. Główną atrakcją było oglądanie filmu pt.: ,,Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski’’. Dodatkowo dzieci dostały zestaw popcorn i napój. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

  Wizyta w Bibliotece Barwnej
 7 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A wybrały się na zajęcia do Multimedialnej Biblioteki Barwnej. Dla wielu przedszkolaków, zwłaszcza tych najmłodszych, było to wielkie przeżycie, ponieważ była to ich pierwsza wizyta. Dzieci pod opieką nauczycieli zwiedziły bibliotekę. Przewodnikiem po barwnym świecie książek była pani Karolina. Wszyscy byli pod wrażeniem wystroju wnętrz i kolorowych zmieniających się świateł. Okazało się, że w bibliotece mogą znajdować się nie tylko książki, ale również można tam znaleźć kącik z zabawkami. Po wizycie wszyscy zgodnie stwierdzili, że korzystanie z takiej kolorowej biblioteki to sama przyjemność. Dzieci spędziły w bibliotece miło czas i nie miały wcale ochoty wracać do szkoły. Na pewno jeszcze tam wrócą.


 Dzień Dziecka w Muzeum Południowego Podlasia
 1 czerwca uczniowie klasy II e skorzystali z oferty Muzeum Południowego Podlasia i udali się na bardzo ciekawe zajęcia dydaktyczne poświęcone dawnym właścicielom naszega miasta - Radziwiłłom. Po wysłuchaniu legend i ciekawostek, obejrzeniu portretów Radziwiłłów, dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku. Nastepnie wszyscy mogli sprawdzić swe umiejętności w rzucaniu podkową i toczeniu fajerką. Na koniec zajęć każdy mógł przebrać się w dawny strój książęcy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 II e w Białymstoku
  Klasa II e wybrała się 30 maja na wycieczkę do Białegostoku. Po obejrzeniu spektaklu w Teatrze Lalek, uczniowie zwiedzili Piwnicę Lalek, kryjącą setki rekwizytów z dawnych sztuk teatralnych, będących na przysłowiowej ,,emeryturze". Następnie wszyscy zwiedzili Pałac Branickich. Kolejną atrakcją było Białostockie Muzeum Wsi, które gromadzi zabytki wiejskiej architektury drewnianej. Po pysznym, domowym obiedzie obok skansenu, klasa udała się do Parku Dinozaurów, by z przewodnikiem podziwiać te prehistoryczne gady. Na koniec każdy mógł wykazać się swoją sprawnością w parku linowym, na autodromie, lub przejechać kolejką górską.

 DZIEŃ DZIECKA- kl. II „i”
 1 czerwca 2017r. uczniowie z klasy II „i” świętowali wraz z rodzicami „Dzień Dziecka” w Ośrodku Agroturystycznym „Mustang” w Rakowiskach. 
Impreza rozpoczęła się od tradycyjnego zaśpiewania „100 lat”. 
W programie dnia były gry i zabawy z rodzicami, przejażdżka bryczką, grill, słodkie desery oraz upominki. 
Wszystko co dobre szybko się kończy. Już planują kolejne wspólne spotkanie z rodzicami.

MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
maj 2017 r.

 W maju roku szkolnego 2016 / 2017 w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej” swoje prace zamieścili uczniowie klasy II a (wychowawca Izabela Daniluk), III a (wychowawca Beata Żukowska) oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 0 c (wychowawca Olga Rechnio). 
Uczniowie klasy II a wykonali prace o tematyce wiosennej. Pokazują nam czarno – białe jaskółki oraz pracowite pszczoły na słodkich plastrach miodu. Nie zabrakło też kolorowych kwiatów, których łodyżki są odrysowanymi dłońmi autorów prac. Pszczoły zbierają nektar z kwiatów drzew owocowych wykonanych z różowej i białej bibuły zwiniętej w kuleczki.
Prace dzieci z oddziału przedszkolnego 0 c przedstawiają świat wesołych zwierząt. Ich wspólnym elementem dekoracyjnym są błyszczące płytki CD. Na tablicy widzimy psy, króliki, żółwie i rybki akwariowe. To zwierzęta, które możemy trzymać w domu. Należy jednak pamiętać, że będąc ich właścicielami musimy o nie dbać i je szanować.
Na tablicy uczniów klasy III a latają kolorowe motyle, czerwone biedronki z czarnymi kropkami i pracowite pszczółki. Pojawiły się też prace, które prezentują wiosenne przebudzenie świata przyrody. Najciekawsze jednak wydają się papierowe wycinanki, których wykonanie wymagało niezwykłej wyobraźni, cierpliwości, dokładności i wytrwałości jej autorów.

 Wycieczka do Białegostoku   
  31.05.2017r. klasy II g i II h wyruszyły na całodniową wycieczkę do Białegostoku i Jurowców. Po obejrzeniu spektaklu w Teatrze Lalek pt. „O rybaku i złotej rybce”, uczniowie zwiedzili Piwnicę Lalek, kryjącą setki rekwizytów z dawnych sztuk teatralnych, będących na przysłowiowej ,,emeryturze". Następnie drugoklasiści udali się do „Wioski Indiańskiej” w Jurowcach. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami Indian i skorzystały z przygotowanych atrakcji- płukanie złota, łowienie rybek, strzelanie z wiatrówki, strzelanie z łuku, czy przeciąganie linyoraz dużą atrakcją było ognisko z kiełbaskami. Nie też brakowało chętnych do rzucania lassem, malowania twarzy, przejażdżką konno. Na końcu uczniowie zwiedzili Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach, w którym pan przewodnik przybliżył historię dziejów Ziemi. Miłym zwieńczeniem wycieczki było skorzystanie z parku linowego, autodromu, karuzeli. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.  

 DZIEŃ DZIECKA W KLASIE II A
  2.06.2017r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy II A mieli wyjście do kina Merkury. Brali udział w zabawach z animatorami dobrej zabawy z sali zabaw Fit And Fun! Dzieci uczestniczyły w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Następnie obejrzeli film ,, Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski’’.Pełni wrażeń wrócili do domu.

 Dzień Dziecka
 Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Nasze przedszkolaki z grupy 0 apodczas zabawy wspólnie świętowały Dzień Dziecka. W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych były liczne gry i zabawy: była wesoła muzyka, tańce, zabawy z balonami, bańki mydlane i oczywiście coś dla głodnych brzuszków-smakowite zimne lody i napoje. Dzieci ten dzień spędziły na wesołej zabawie integrując się ze sobą w trakcie wspólnych gier, konkursów i zabaw tanecznych. Zmęczone, pełne wrażeń i emocji wróciły do swojej sali, gdzie czekał już na nie pyszny obiadek.

 WYCIECZKA DO LASU
 Dnia 31.05.2017r. uczniowie klasy II B pojechali na wycieczkę do lasu w miejscowości Sitno. W wyznaczonym miejscu powitał klasę leśniczy, który oprowadził uczniów po ścieżce edukacyjnej. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali ciekawostek przyrodniczych opowiadanych przez leśnika. Uczniowie mogli wykazać się zdobytą w szkole wiedzą tj.: zasady zachowania się w lesie, warstwy lasu, wymienić poznane gatunki drzew, krzewów oraz mieszkańców lasu. Kolejną atrakcją było przygotowane przez leśniczych w wyznaczonym miejscu - ognisko. Z wielką radością uczniowie piekli kiełbaski i z dużym apetytem je kosztowali. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali od nadleśnictwa książki o tematyce przyrodniczej. Żywa lekcja przyrody pozostawi wiele wspomnień i na długo zostanie w pamięci.

 Wycieczka na Farmę Iluzji
 Klasa IID i IIIF wybrały się 25 maja 2017r. na Farmę Iluzji w Mościskach. To miejsce pełne atrakcji zwłaszcza dla dzieci. Można tu zobaczyć dziesiątki eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom. Najbardziej popularnym miejscem, które wzbudziło w dzieciach ogromny zachwyt była oczywiście Latająca Chata. Dzieci doświadczyły fizycznie jaka jest różnica między tym, co widzimy, a tym co odczuwamy... Kręcony tunel również wszystkich zachwycił i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Jednak najchętniej dzieci bawiły się na polu dmuchańców. Tutaj bez wątpienia mogły wyżyć się ruchowo i miło spędzić czas. Była to na pewno bardzo atrakcyjna wycieczka, która dzieciom z obu klas bardzo się podobała, a niektóre zapewniały, że w czasie wakacji wrócą tam z rodzicami i rodzeństwem. 

 WYCIECZKA DO WARSZAWY
 Dnia 23.05.2017r. uczniowie klasy II B i III H uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszą z atrakcji było oglądanie spektaklu w Teatrze Guliwer pt.: "Obcy w lesie". Ta niezwykła mądra i pouczająca historia była dla uczniów piękną lekcją tolerancji. Kolejną atrakcją były Czekoladowe Warsztaty w Pijalni Czekolady E. Wedel. Uczniowie z wielką przyjemnością degustowali czekoladę na gorąco o wybranym przez siebie smaku np.: mlecznym, deserowym lub gorzkim. Następnie wszyscy uczestnicy dekorowali białą czekoladą pierniczki w kształcie serca. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał słodki podarunek. Największą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia obiektu z poziomu trybun, zwiedzenia szatni piłkarskiej oraz sali konferencyjnej. Pomimo zmęczenia, pozytywne emocje z wycieczki towarzyszyły uczniom do samej Białej Podlaskiej. 

 SPOTKANIE Z GARNCARZEM
 We wtorek 30 maja grupy 0 i klasy I uczestniczyły w spotkaniu z garncarzem. Celem zajęć było przybliżenie historii garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł świata, oraz pokazanie trudnej pracy naszych przodków. W czasie zajęć garncarz zaprezentował pracę na kole garncarskim napędzanym tradycyjnie nogą. Dzieci poznały właściwości gliny i pod jego kierunkiem wykonały miseczki. Będą one wspaniałym prezentem na Dzień Ojca. 

  DZIEŃ MATKI W KLASIE IIF
  Z okazji zbliżającego się Dnia Matki 24 maja 2017 r. w klasie II f odbyły się zajęcia otwarte z zakresu edukacji społecznej. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojej aktywnej i twórczej pracy podczas lekcji oraz okazania uczuć kochanym mamom. Po koniec zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę i recytowały wierszowane życzenia. W prezencie mamy otrzymały portrety z wierszem oraz składanki kwiatki-biedronki na liściu, wewnątrz których pociechy własnoręcznie wpisały postanowienia dotyczące szkolnych i domowych obowiązków. Wszystkie mamusie były bardzo wzruszone.

  
Dzień Matki

  Ostatni tydzień maja w oddziałach przedszkolnych obfitował w wiele spotkań rodzinnych. Powodem oczywiście było Święto Mam, a to szczególna okazja, której towarzyszą wielkie emocje, wzruszenie i duma ze swoich pociech. W grupach 0a, 0b przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Zaproszeni goście ze skupioną uwagą i zaciekawieniem słuchali wierszy, piosenek i życzeń. Na koniec dzieci wręczyły swoim najbliższym przygotowane przez siebie prezenty. 
  KLASA I A W SITNIKU
 W dn. 25 maja 2017 r. klasa I A uczestniczyła w warsztatach filcowania w Sitniku. Dzieci poznały proces pozyskiwania wełny i jej barwienia. W trakcie warsztatów samodzielnie filcowały wełnę i wykonywały broszki. Będzie to piękny prezent z okazji Dnia Matki. 


 26 MAJA "DZIEŃ MATKI"
 Dnia 17.05.2017r. uczniowie klasy II B uczestniczyli w zajęciach regionalnych w Muzeum Południowego Podlasia. Celem zajęć było malowanie farbami akrylowymi pucharków z okazji zbliżającego się "DNIA MATKI". 
26 maja uczniowie podarują swoim mamom własnoręcznie zdobiony prezent.

 LEKCJA MUZEALNA ORAZ WARSZTATY W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
 Dnia 16 maja dzieci z oddziału 0a wybrały się na wycieczkę do Muzeum Południowego Podlasia, aby wziąć udział w warsztatach, podczas których samodzielnie zdobiły kubki(m.in. za pomocą kalki przenosiły kontur wybranego wzoru na naczynie, obrysowywały go starannie konturówką, a następnie wypełniały rysunek farbą). Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy pt. „ Artyści i ikony”, która prezentuje dzieła polskich twórców inspirowanych tym rodzajem przedstawień. Warsztaty oraz zwiedzanie wystawy bardzo się dzieciom podobało. 

  Klasa III h przygotowala bukiety z róż z okazji Dnia Matki
 Dzisiaj nasza sala przypominała kwiaciarnie. Naszym mamom klasa III h przygotowala bukiety z róż, które powstawały w błyskawicznym tempie. 

 KLASA II A W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
 Z okazji zbliżającego się Dnia Matki uczniowie klasy II A wzięli udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia. Wizyta w muzeum rozpoczęła się od zwiedzania wystawy obrazów. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi rodzajami malarstwa. Następnie w pracowni plastycznej wykonali płócienne torby z motywem kwiatowym. Malowali farbami kontury, a następnie wypełniali powierzchnię rysunku. Własnoręcznie wykonane torby dzieci wręczą swoim mamom w dniu ich święta.

 
W Białymstoku i w Jurowcach.

 18.05.2017r. o godz. 07:00 kl. II „f”z wychowawcą p. Dorotą Jankowską- Mazur i kl. II „i” z wychowawcą p. Iwoną Łuciuk wyruszyły na całodniową wycieczkę do Białegostoku i Jurowców. Pierwszym bardzo ważnym punktem było obejrzenie spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek pt. „Piękna i Bestia”. Następnie drugoklasiści udali się do „Wioski Indiańskiej” w Jurowcach. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami Indian i skorzystały z przygotowanych atrakcji- płukanie złota, łowienie rybek, strzelanie z wiatrówki, strzelanie z łuku, czy przeciąganie liny. Nie brakowało chętnych do rzucania lassem, malowania twarzy, przejażdżką konno. Na końcu uczniowie zwiedzili Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach, w którym pan przewodnik przybliżył historię dziejów Ziemi. Miłym zwieńczeniem wycieczki było skorzystanie z parku linowego, autodromu, karuzeli. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów. Już czekają na następny wspólny wyjazd.

 Pomagamy kl. II "i" 
 Los bezpańskich i porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny. Wielokrotnie pomagaliśmy czworonożnym przyjaciołom. 16.05.2017r. postanowiliśmy odwiedzić psy i koty ze Schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej. Mieliśmy dla nich przysmaki , najbardziej niezbędne rzeczy oraz WIELKIE KOCHAJĄCE SERCA. 

 KLASA III A W MUZEUM
 Klasa III A w dniu 10.05.2017 r. wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci malowały farbami akrylowymi wzory kwiatowe na lnianych torbach lub poszewkach. Wykonane prace będą prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

  Edukacja regionalna w Muzeum Południowego Podlasia
 Dnia 15 maja 2017 r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach muzealnych. Tematem lekcji był zbliżający się Dzień Matki. Pod kierunkiem instruktora wykonali notatniki kuchenne. Zadaniem dzieci było odbicie motywów kwiatowych na drewnianej desce za pomocą kalki, pomalowanie farbami akrylowymi i przytwierdzenie bloczku kartek. Efekty pracy uczniów były bardzo piękne.
 Po zadaniu praktycznym dzieci zwiedziły wystawę prac o tematyce religijnej. Przewodnik opowiedział pokrótce o każdym obrazie. Najciekawszym miejscem wystawy okazał się tzw. „ciemny pokój” ze stołem i stojącymi na nim obrazami. Aby je zobaczyć należało poświecić specjalnymi lampkami. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili na zajęcia w szkole.

 „Taniec - moja pasja”. 
  W dniu 27 kwietnia 2017 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w projekcie pt. „Taniec - moja pasja”. Było to interaktywne spotkanie dla dzieci z Zespołem Pieśni i Tańca „Podlasiacy” i Dance Academy Studio. Dzięki tańcom, piosenkom i animacjom dzieci zapoznawały się z różnymi technikami tanecznymi i przenosiły się w świat szkoły baletowej oraz artystycznej. Spektakl miał charakter lekcji o tematyce tanecznej, podczas której grupy prezentowały tańce narodowe (m.in. krakowiak, oberek, kujawiak), tańce regionalne (głównie zabawy podlaskie) oraz tańce współczesne (tj. hip-hop, street dance, modern jazz) i taniec klasyczny (balet). Dodatkową atrakcją były stroje ludowe oraz elementy stroju baletowego, które dzieci mogły obejrzeć z bliska. Za sprawą interaktywnej lekcji każde dziecko przez chwilę miało okazję poczuć się jak tancerka lub tancerz i nauczyć się kilku podstawowych elementów i pozycji tańca klasycznego oraz wziąć udział w zabawach ludowych. “Taniec - moja pasja” dało możliwość do zapoznania się z pięknem tańca. Była to wielka przygoda i niezapomniane chwile dla wszystkich dzieci.

 KLASY I B I II H w SITNIKU
 W dniach 9 i 10 maja klasy I B i II H były na wycieczce w Sitniku. Dzieci uczestniczyły w warsztatach filcowania. Przygotowywały wełnę czesankową do filcowania, a następnie wykonywały broszki. Dzieci były skupione na swojej pracy i chętnie ją wykonywały. Będzie to wspaniały prezent na Dzień Mamy. 
Wyjazd przyczynił się do integracji grupy.

 Sprawozdanie z wyjścia na „Kinowe spotkania młodych”
 28 kwietnia 2017 roku uczniowie klas młodszych i zerówek mieli okazję uczestniczyć w Kinowym Spotkaniu Młodych - ogólnopolskim, autorskim projekcie edukacyjno-artystyczny dla tysięcy młodych ludzi w Polsce. To platforma składająca się z dwóch, spójnych ze sobą części. Pierwsza ma charakter teatralno-filmowy. Druga część przedsięwzięcia to projekcja pełnometrażowego filmu dostosowanego dla kategorii wiekowej przybyłych gości. Całość opatrzona jest efektami muzycznymi i wizualnymi. Uczestnicy poznali teatr ze strony sceny, zobaczyli jak tworzy się spektakle, nauczyli się języka teatru, usłyszeli jak pracują aktorzy, dowiedzieli się czym są nowe formy teatralne. Na uwagę zasługuje wykorzystanie animacji 3D, która zainspirowała młodych widzów. Różnorodne formy teatralne, teatr interaktywny poszerzył wiedzę uczestników na temat teatru, filmu, kultury oraz nowych technik w kinematografii. W drugiej części dzieci obejrzały pełnometrażowy film „Dobry dinozaur”. Była to świetna uczta teatralno-filmowa dla naszych uczniów. 

 Z wizytą w oddziale Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej
 Bycie niepełnosprawnym oznacza nieustanną konfrontację z problemami w codziennym funkcjonowaniu. Dnia 9 maja 2017 roku w ramach integracji uczniowie kl. IIc z wychowawcą p. Jolantą Makarską i nauczycielem religii p. Zofią Szymańską odwiedzili oddział Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej, a w nim Warsztaty Terapii Zajęciowej . Jest to placówka pobytu dziennego dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi . Odbywają tu kompleksową rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały poszczególne pracownie, a w nich własnoręcznie wykonane przepiękne prace uczestników warsztatów. Mogły porozmawiać i z bliska zobaczyć jak nieprawdopodobne i kunsztowne rzeczy mogą wykonać ludzie niepełnosprawni, i jak czują się potrzebni i pełnowartościowi. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dzieci zdobyły kolejne doświadczenie i świeże spojrzenie na niepełnosprawność wśród otaczających nas ludzi.

 „ Wielkanoc puka do drzwi”

 Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, i nad triumfem zmartwychwstania. Temu celowi służyło przedstawienie „ Wielkanoc puka do drzwi” przygotowane przez uczniów klasy IIc pod kierunkiem wychowawczyni, pani Jolanty Makarskiej i nauczyciela religii, pani Zofii Szymańskiej, zaprezentowane 20 kwietnia 2017 roku uczniom naszej szkoły, zaproszonym gościom, rodzicom oraz pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, którzy szczególnie ciepło przyjęli małych aktorów. Nawiązując do kwietniowej rocznicy kanonizacji i śmierci Świętego Jana Pawła II, na koniec aktorzy wspólnie z widzami zaśpiewali „Barkę”.
Dzieci za interesujący i arcyciekawy występ dostały słodycze i podziękowania od dyrekcji naszej szkoły i pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kozuli.

  W MULTICENTRUM

 17 marca 2017r. i 5 maja 2017r. klasa III D uczestniczyła w zajęciach w Multicentrum. Uczniowie pracowali w trzech modułach. Wykonywali różne konstrukcje, tworzyli i programowali własne modele z klocków K’Nex. Doskonalili swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego, korzystając z tabletów i programów multimedialnych tj. Kahoot. Projektowali różne wzory za pomocą graficznych programów komputerowych. Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. 
 
W MULTICENTRUM

 KLASA III A W BIBIOTECE „BARWNEJ”
 Klasa III A wzięła udział w dniu 28.04.2017 r. w zajęciach zorganizowanych w bibliotece „Barwnej”. Dzieci zwiedziły bibliotekę, miały możliwość zapoznania się z jej bogatymi zbiorami poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów. Obejrzały ciekawe propozycje lektur dla dzieci, ale również zobaczyły bogatą kolekcję audiobooków i płyt. Dzieci były zauroczone wystrojem i przyjazną atmosferą biblioteki „Barwnej”.

 KLASA III A W MULTICENTRUM
 28.04.2017 r. klasa III A uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach w Multicentrum. Zajęcia składały się z trzech modułów. Moduł – LOGIKIT: dzieci budowały z klocków K’Nex zwierzęta według podanego wzoru. Moduł – MULTINAUKA: dzieci zapoznały się ze zjawiskiem magnetyzmu, wykonywały doświadczenia. Poprzez naukę i zabawę zgłębiały zagadnienia fizyki. Moduł – MULTISZTUKA: w specjalnym oprogramowaniu komputerowym stworzyły postać kosmicznego potwora. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tych zajęciach.

 Przedstawienie pt.„ Jaś i Małgosia” w wykonaniu dzieci z grupy 0a
 Przedszkolaki z grupy 0a pod okiem swojej wychowawczyni przygotowały przedstawienie pacynkowe pt. „Jaś i Małgosia”, które w dniu 26 kwietnia 2017 r. zaprezentowały swoim kolegom i koleżankom z grup 0 b,c oraz klasy Ia i Ib. Wykazały się przy tym niezwykłą odwagą oraz umiejętnością poruszania pacynkami. Wydarzenie to dostarczyło dużo radości wykonawcom i widzom. Wszyscy mali aktorzy zostali nagrodzeni przez widzów gromkimi brawami.

 
MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej

 28 kwietnia 2917r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Wszyscy pracowali w trzech modułach – LOGIKIT, MULTINAUKA ORAZ MULTIJĘZYK.
W pierwszym module dzieci miały możliwość budowania sylwety słonia z zastosowaniem klocków KONex według rysunkowej instrukcji. Podczas zajęć „Kolor i światło” uczniowie tworzyli „kolorowy deszcz” i „siedmiobarwną tęczę”. Podjęli też próbę zrozumienia złudzeń optycznych zależnych od zastosowanych barw, kontrastów czy cieni. 
W module MULTIJĘZYK uczniowie klasy III c doskonalili swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego w odniesieniu do nazw różnych ubiorów. Korzystali z tabletów i programów multimedialnych.

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
kwiecień 2017 r.

 W kwietniu roku szkolnego 2016 / 2017 w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej” swoje prace zamieścili uczniowie klasy II i (wychowawca Iwona Łuciuk), III i (wychowawca Ewa Kaniewska) oraz klasy I b (wychowawca Edyta Burczak – Petruczynik). 
Tematyka prac plastycznych uczniów klasy II i związana jest ze świętami wielkanocnymi. Wśród soczystej zielonej trawy siedzą żółciutkie kurczaczki. Każdy z nich prezentuje swoje kolorowo ozdobione jajka. W wiklinowych koszyczkach przewiązanych kokardkami umieszczono różnobarwne pisanki.
Uczniowie klasy III i wykonali przestrzenne tęcze, które zamieścili na błękitnym niebie wśród białych obłoków. Pod nimi widać rodzinki czerwonych biedronek z czarnymi kropkami, które wybrały się na rodzinny spacer. Z papierowych talerzyków uczniowie klasy II i wykonali indiańskie łapacze snów. Przyozdobili je kolorowymi wstążkami, cekinami i piórkami. Według wierzeń Indian, dzięki sieci – pajęczynie zamieszczonej w środku tego amuletu miały przedostawać się do ludzi tylko dobre sny.
Prace plastyczne uczniów klasy I b przypominają nam o świątecznym i wiosennym czasie. Przepiękna pani wiosna spaceruje po zielonej łące pełnej kwitnących kwiatów. Latają wokół niej motyle i ptaki. W wazonach stoją gałązki wierzby, na których widoczne są mięciutkie, puszyste, szare bazie. Wielkanocne zajączki trzymają w łapakach różnobarwne pisanki. Z niektórych kraszanek i pisanek wykluły się już żółciutkie kurczaczki.

 Klasa II d i klasa II g w Sitniku

 Dnia 26 kwietnia uczniowie klasy II d i II g wybrali się do Pracowni Plastyki Ludowej w Sitniku. Zajęcia z edukacji regionalnej miały na celu wykonanie własnoręcznie pięknych i kolorowych kwiatów z filcu. Uczniowie poznali znaną i stosowaną od dawna technikę filcowania, która pozwala naturalną wełnę zmienić w dowolną formę i kształt. W trakcie filcowania powstaje z niej zbity i trwały materiał zwany filcem. Poznaną techniką, uczniowie wykonali przepiękne kwiaty, które tak bardzo przypominają nam o wiośnie, która już na dobre zagościła u nas. Każdy z uczestników wycieczki starał się wykonać swoje zadanie jak najlepiej. Na zakończenie zajęć panie z Sitnika pokazały uczniom inne prace wykonane z filcu i oprowadziły po bibliotece, w której odbywają się zajęcia z dziećmi z najbliższych okolic. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

 Klasa II d w Sitniku

Klasa II g w Sitniku 


 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
  Przedszkolaki z grupy 0A postanowiły przyłączyć się do jego obchodów i aktywnie włączyć w akcję sprzątania świata. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowali w domu „Śmieciowe stworki”. Zwierzaki i stworki zostały wykonane z przeróżnych materiałów wtórnych. Pomysły były świetne, a stworki które z nich powstały przepiękne. 
 Po tak wyczerpującej pracy, jak tworzenie „Śmieciowych stworków”, dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki udały się na teren wokół szkoły. Tam zbierały śmieci znalezione na trawnikach i wrzucały do worków jednocześnie segregując je.
Czysty świat służy nam i naszemu zdrowiu. Jest naprawdę dużo przyjemniejszy niż ten brudny. Dlatego też apelujemy do wszystkich: Nie zaśmiecajcie go!

  Klasa II e w Barwnej
 W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy II e wraz z wychowawcą, w ramach realizowanego programu czytelniczego, odwiedzili Barwną Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży. Dzieci miały okazję poznać pełną ofertę biblioteki i uczestniczyć w ciekawych zajęciach literackich połączonych ze świetną zabawą. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie odbyli krótki spacer po mieście, podczes którego mogli podziwiać piękno ,,Kamienicy pod Wieszczami, dawnej Akademii Bialskiej, oraz dwóch najstarszych kościołów: Św. Anny i Św. Antoniego.

 Klasa II F na warsztatach w Worońcu
 8 kwietnia 2017 r. w Pracowni Zdobnictwa w Worońcu odbyły się warsztaty z zakresu edukacji regionalnej pod kierunkiem Pani Małgorzaty Hanas. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy II F. Dzieci mogły poczuć niezwykły klimat zbliżających sie Świąt Wielkanocnych. Obejrzały pokonkursową wystawę najpiękniejszych palm wielkanocnych. Następnie wykonały własne palmy z tradycyjnych materiałów i tworzywa przyrodniczego. 

 Ozdoby wielkanocne
 W dniu 7.04.2017r. uczniowie klasy II B uczestniczyli w warsztatach z zakresu edukacji regionalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Worońcu. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali przepiękne jajka wielkanocne, które będą ozdobą świąteczną w ich domach. Po skończonych zajęciach, uczniowie zostali mile zaskoczeni słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panią Małgorzatę Hanas. 

 KLASA III H SZYJE KOTKI Z wizytą u ogrodnika
 „Kwiatki, bratki i stokrotki…”, to najpiękniejsze wczesnowiosenne kwiaty, które dzieci z oddziłału 0a mogły podziwiać dzięki wizycie u pobliskiego ogrodnika.Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród przedszkolaków. Dzieci mogły dowiedzieć się na czym polega taka praca oraz poznać najważniejsze, a zarazem niezbędne narzędzia, które służą do podstawowych pracy wykonywanych w ogrodzie. Spacerując między zagonkami, przedszkolaki zachwycały się wieloraką barwą różnych kwiatów i doceniali ogrom pracy jaki trzeba włożyć w ich hodowlę. Na zakończenie otrzymały przepiękne bratki i stokrotki, które zagoszcząw sali.

 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
 
 W poniedziałek 3 kwietnia dzieci z oddziału 0 a włączyły się w akcję przygotowaną przez Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym „Wspólny Świat” . W ramach tego wydarzenia w centrum miasta zostały wypuszczone do nieba symboliczne, niebieskie balony. Niebieski kolor jest symbolicznym kolorem wiedzy o autyzmie. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.

 KLASA II A W SITNIKU

 3 kwietnia 2017r. uczniowie klasy II A z wychowawcą panią Izabelą Daniluk wybrali się na wycieczkę do Sitnika na zajęcia z edukacji regionalnej. Dzieci zostały miło powitane przez prowadzące panie zajęcia, które wprowadziły uczniów w klimat Świąt Wielkanocnych. Głównym celem przyjazdu dzieci do Sitnika było wykonanie ozdób wielkanocnych. Uczniowie zostali zapoznani z metodą decoupage, która posłużyła im do wykonania pisanek oraz wykonali zajączki z pomponów. Każdy z uczestników wycieczki starał się wykonać swoje zadanie jak najlepiej. Na zakończenie zajęć panie z Sitnika pokazały uczniom prace wykonane z filcu i oprowadziły po bibliotece, w której odbywają się zajęcia dziećmi z najbliższych okolic. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze. Piękne i kolorowe ozdoby wielkanocne przystroją koszyczki i stoły wielkanocne.

  KLASA IIE w WOROŃCU
 W dniu 4 kwietnia uczniowie klasy II e z wychowawczynią panią Anną Głuch uczestniczyli w zajęciach z twórczynią ludową - panią Małgorzatą Hanas. Zajęcia odbyły się w Klubie Kulturyw Worońcu. Wszyscy wykonali piękne palmy wielkanocne, które na pewno będą ozdobą świątecznych stołów.

 
KLASA III A i III B W WIOSCE GINĄCYCH ZAWODÓW W ROSKOSZY

 4 kwietnia 2017 r. klasa III a uczestniczyła w ramach edukacji regionalnej w zajęciach zorganizowanych na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Celem tych zajęć było pokazanie dzieciom dawnych pracowni, na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego.Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Wioski Ginących Zawodów od pracowni Piekarza- Cukiernika. Dzieci wzięły udział w warsztatach cukierniczych. Każdy mógł samodzielnie wykonaćkruche ciasteczka, ciasteczka marchewkowe i rogalki z marmoladą. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpiły do wałkowania, wykrawania, nadziewania i zawijania. Uczniowie zobaczyli też jak dawniej wyglądała kuchnia, jakie sprzęty i urządzenia używały gospodynie. Kiedy nasze ciasteczka piekły się, pan Marcin Szydłowski oprowadził nas po innych pracowniach. Dzieci obejrzały warsztaty: tkacza, kowala, rymarza, kołodzieja, strzecharza, gonciarza, zduna, kamieniarza. Pan Marcin bardzo ciekawie opowiadał czym zajmuje się dany rzemieślnik oraz pokazywał narzędzia i wyposażenie każdego warsztatu. Na zakończenie zajęć dzieci degustowały własnoręcznie wykonane ciasteczka i rogaliki. Korzystając z pięknej wiosennej pogody chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki bawiły się na placu zabaw.

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
marzec 2017 r.

  W marcu roku szkolnego 2016 / 2017 w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej” swoje prace plastyczne zaprezentowali uczniowie klasy II h oraz III h, które przedstawiają świat zwierząt.
Na tablicy uczniów klasy II h można zobaczyć ptaki żyjące w polskich lasach. Są to siedzące na gałęzi sowy oraz dzięcioły, które nazywamy lekarzami drzew. Czarno – białe jaskółki przypominają nam o zbliżającej się wiośnie. Wszystkie prace wymagały od uczniów klasy II g niezwykłej cierpliwości i wytrwałości, bo wykonali je za pomocą wydzieranek 
z kolorowego papieru. W wesoły nastrój wprowadzają nas zabawne żaby z okrągłymi brzuszkami z papierowych talerzyków.
Uczniowie klasy III h w swoich pracach plastycznych przedstawili afrykańskie zwierzęta – słonie i żyrafy. Czarne sylwetki zwierząt oraz rozłożyste akacje pięknie prezentują się na tle czerwono – pomarańczowego nieba. To zachodzące słońce tworzy na niebie tę ciepłą gamę barw. Na białych kartkach uczniowie klasy III h namalowali farbami różnobarwne motyle, pamiętając o symetrycznym układzie wzorów na ich skrzydłach.
 W marcu uczniom klas I – III zaproponowano wykonanie prac plastycznych „martwa natura”. To gatunek malarski, który przedstawia kompozycje dowolnie dobranych przedmiotów. W „martwych naturach” naszych uczniów widoczne są szklane butelki wypełnione różnymi elementami, dzbanki, talerze z owocami, doniczki z kwiatami czy konewki i wagi. Swoje prace plastyczne wykonali stosując węgiel i ołówek, farby plakatowe 
i kredki.
 Na niebieskiej tablicy wspólną kompozycję pt. „Wiosna” wykonali uczniowie klasy III c. Nad zieloną łąką latają witrażowe motyle, czerwono – czarne biedronki, pracowite pszczoły i delikatne ważki. Wśród krokusów i przebiśniegów spaceruje pani Wiosna. Spogląda na kwitnące na różowo przestrzenne kwiaty wiśni. Na gałęziach drzew przysiadły ptaki ze skrzydłami z wachlarzy.

  31 marca w klasie III G w ramach realizacji cyklu zajęć "Kim będę...?" odbyły się warsztaty pt. "W starej mydlarni". Zajęcia poprowadziła mama naszej uczennicy Pani Aneta Ochijewicz. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się jaka jest historia powstania mydła, z czego produkowano mydło dawniej i dziś. Poznały również wiele ciekawostek dotyczących jego walorów pielęgnacyjnych, a nawet leczniczych. Następnie uczniowie indywidualnie komponowali swoje mydełka z użyciem gliceryny, olejków zapachowych, naturalnych barwników i płatków kwiatów. Powstały niezwykłe wielobarwne i pachnące kompozycje.

 Klasa II B w Multicentrum
Dnia 31.03.2017 r. uczniowie klasy II B uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Barwna oraz Multicentrum. Zajęcia odbyły się w trzech modułach: I MULTIJĘZYK - dzięki wykorzystaniu multimedialnych programów edukacyjnych, uczniowie doskonalili umiejętności języka angielskiego. II LOGIKIT - tworzyli modele z klocków KNEX. III MULTINAUKA - złudzenie optyczne, uczniowie mieli możliwość poznania błędnej interpretacji obrazu pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Natomiast zajęcia w bibliotece miały na celu przedstawienie wiersza J. Tuwima "Lokomotywa" w trzech interpretacjach: recytatorskim, gatunku muzycznym - rap oraz teatralnym. Było to nowe doświadczenie i fantastycznie spędzony czas. 

 Współpraca i dobra zabawa w grupie 0 „b”

 W piątek 31.03.2017r. dzieci z grupy 0 „b” w ramach bloku tematycznego dotyczącego wiosny na wsi wspólnie wykonały pracę pod tytułem „Na wiejskim podwórku”. Przedszkolaki otrzymały od nauczyciela kolorowanki, które spontanicznie wykorzystały do stworzenia wesołej farmy. Każde dziecko angażowało się w pracę. Wszyscy byli dumni z końcowego efektu wspólnego dzieła. Plakat został powieszony na wystawce dla rodziców.

 Przedszkolaki na Wielkanocnym przedstawieniu

 W poniedziałek 27 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na przedstawienie pod tytułem „Niespodzianka Zajączka”. Pani Wiosna i wesoły Zając wprowadziły małych widzów w okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dzieci uważnie oglądały co dzieje się na scenie, a także miały okazję dobrze się bawić tańcząc i śpiewając z bohaterami przedstawienia. Po powrocie do szkoły przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat obejrzanego spektaklu i wykonały piękne prace plastyczne dotyczące sceny, która wywarła na nich największe wrażenie.

 Klasa III B w Multicentrum

 Dnia 14 marca 2017 roku uczniowie klasy III B uczestniczyli w zajęciach w Interaktywnym Centrum Edukacji. Dzieci pracowały w trzech modułach: muzyka, jęz. angielski i klocki przestrzenne. Z zaangażowaniem tworzyły rytmy muzyczne, nazywały dyscypliny sportowe w jęz. angielskim oraz budowały zwierzęta z klocków przestrzennych, ćwicząc przy tym wyobraźnię i współpracę w grupie.

 POJAZDY KOSMICZNE – PRACA Z SUROWCÓW WTÓRNYCH
 Uczniowie klasy III A realizowali tematy związane z wynalazcami, kosmosem, lotami kosmicznymi, satelitami. Oglądali prezentację o lądowaniu na Księżycu. Zainspirowani tymi tematami, postanowili sami wcielić się w rolę konstruktorów. Wykonali różne pojazdy kosmiczne według własnego projektu i pomysłu. Jedynym warunkiem pracy, było użycie do ich wykonania surowców wtórnych. Dzieci zaskoczyły swoją pomysłowością i inwencją twórczą. Powstały bardzo ciekawe prace. Oto efekty zajęć technicznych w klasie III A.

 WARSZTATY – KWIATY Z BIBUŁY
 W dniu 23 marca 2017 r. pani Edyta Panasiuk przeprowadziła warsztaty pt. „Kwiaty z bibuły”. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zapoznali się z technikami wykonania papierowych kwiatów z krepiny. Były to głównie wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile i krokusy. Wspólna praca zaowocowała naręczami przepięknych kwiatów, które udekorowały portret patronki szkoły - Świętej Jadwigi Królowej w czasie dnia otwartego szkoły.

 „Przyszła do nas wiosna
Piękna i radosna…”
  21 marca to data bardzo znacząca. Tego bowiem dnia w kalendarzu rozpoczyna się piękna, zielona wiosna. W związku z tym w miniony wtorek w oddziałach przedszkolnych również się zazieleniło. A to wszystko za sprawą ubrań dzieci, w których dominował właśnie kolor zielony.Na początku przedszkolaki chciały sprawdzić, czy w gabinecie pani dyrektor zawitała już wiosna. Podczas wizyty, recytowały wiersze o tematyce wiosennej. Następnie, aby uroczyście powitać upragnioną wiosnę, dzieci wyruszyły na wiosenny marsz.Wszyscywykonali piękne wiosenne kwiaty i wiatraczki, dzięki którym korowód wyglądał cudownie i bardzo kolorowo. Podczas przemarszu dzieci głośnymi okrzykami oznajmiały wszem i wobec, że właśnie nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Rozbrzmiewały także radosne melodie piosenek o tematyce wiosennej. 

 PRZEDSZKOLAKI NA WYCIECZCE W WARSZAWIE
 W poniedziałek 13.03.2017r. dzielni 5 i 6-latkowie wybrali się na całodniową wycieczkę do WARSZAWY. Pierwszym i jednocześnie najbardziej oczekiwanym punktem wycieczki był Teatr Baniek Mydlanych. Tu dzieci poznały Bąbelka i Mydlaneczkę- uczniów magicznej Bul-Bul Szkoły. To właśnie w niej nasi bohaterowie poznawali sztukę panowania nad bańkami mydlanymi, które chętnie prezentowali swoim gościom. Widzowie z naszej szkoły podczas spektaklu poczuli się częścią kolorowej i zaczarowanej baśni. W następnej części wycieczki dzieci zjadły przepyszny obiadek i wyruszyły na warsztaty do Pijalni Czekolady E. Wedel. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących tego przysmaku jak również zajęły się degustacją i tworzeniem własnych czekoladowych pyszności. Nasze maluchy były zachwycone wycieczką i już następnego dnia marzyły o kolejnych podróżach.

Spotkanie klasy II c z farmaceutą
 Dnia 13 marca 2017 roku uczniowie klasy II c uczestniczyli w spotkaniu z farmaceutą , wykładowcą Centrum Szkoleń Podyplomowych Akademii Medycznej w Lublinie, p. Łukaszem Godlewskim. Pan Łukasz- tato jednej z uczennic opowiedział, jak należy zdrowo się odżywiać. Zaprezentował i omówił piramidę zdrowego żywienia, zasugerował co jeść, aby dobrze się uczyć. Potwierdził, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Zachęcał uczniów do picia wody, która jako jedyna jest zdrowym napojem. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją zdrowych produktów, które uczniowie wybrali z ogromnego kosza smacznych, zdrowych i mniej zdrowych produktów przygotowanych przez gościa.

  „Z wizytą u radcy prawnego”
Klasa III B

 Dnia 14 marca 2017 roku, w związku z przygotowaniem do konkursu plastycznego „Jak wyobrażasz sobie pracę radcy prawnego?”, uczniowie klasy III B odwiedzili kancelarię pani mecenas pracującej w Białej Podlaskiej.
Prawnik, pani Magdalena Szymańska-Chmiel, w przystępny sposób opowiedziała dzieciom o celach i zadaniach radcy prawnego, włożyła togę i opisała poszczególne części stroju oraz znaczenie niebieskiego koloru w obszyciu. Pokazała też i opisała grecką boginię sprawiedliwości -Temidę. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały krótkiej prelekcji, miały też możliwość zadawania pytań.

  Klasa III B w Multicentrum
 Dnia 14 marca 2017 roku uczniowie klasy III B uczestniczyli w zajęciach w Interaktywnym Centrum Edukacji. Dzieci pracowały w trzech modułach: muzyka, jęz. angielski i klocki przestrzenne. Z zaangażowaniem tworzyły rytmy muzyczne, nazywały dyscypliny sportowe w jęz. angielskim oraz budowały zwierzęta z klocków przestrzennych, ćwicząc przy tym wyobraźnię i współpracę w grupie.

 8 MARCA "DZIEŃ KOBIET" 
 Uczniowie klasy II B wybrali się do Pracowni Plastyki Ludowej w Sitniku. Zajęcia miały na celu wykonanie własnoręcznych upominków "broszek" z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie poznali znaną i stosowaną od dawna technikę filcowania, która pozwala naturalną wełnę zmienić w dowolną formę i kształt. W trakcie filcowania powstaje z niej zbity i trwały materiał zwany filcem. Poznaną techniką, uczniowie wykonali przepiękne broszki, które wręczą swoim mamom 8 marca na Dzień Kobiet.

 Teatrzyk pt.: „Doktor Dolittle i jego przyjaciele”.
 2 marca 2017 roku uczniowie klas II c, II f, II g  i II h mieli okazję obejrzeć kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną opowieść o afrykańskich przygodach Doktora Dolittle i jego przyjaciół, przygotowaną przez Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl podkreślił istotną rolę przyjaźni w życiu człowieka. Uwrażliwił dzieci na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Kształtował postawy tolerancji i szacunku. Dzięki ruchomej scenografii, dzieci łatwiej przyswoiły informacje na temat miejsc odwiedzanych przez doktora. W spektaklu pojawiły się również podstawowe formy lalek teatralnych, co pozwoliło małym widzom w łatwy sposób wskazać cechy charakterystyczne ptaków i ssaków. Przeszło godzinny spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

 WIZYTA PANA ARCHEOLOGA
  Dzieci z grupy 0a, 0b,0c miały okazję poznać historię ludzi, którzy mieszkali na terenach naszego kraju, również wtedy, zanim ukształtowało się tu państwo polskie. A wszystko za sprawą wizyty pana archeologa, który odwiedził oddziały przedszkolne. Podczas spotkania z panem archeologiem, maluchy obejrzały pradawne narzędzia wykonane z krzemienia, sztylet z brązu, maleńki sierp i groty strzał. W swoich dłoniach miały fragmenty siekiery i strzały. Poznały również zawód archeologa, dowiedziały się czym się zajmuje. Oglądały różne ozdoby noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.Na koniec wizyty przedszkolaki zadawały gościowi wiele zaskakujących pytań, na które z chęcią odpowiadał.

 Nietypowi goście w oddziałach przedszkolnych
 W ostatnim tygodniu najkrótszego miesiąca roku, w oddziałach przedszkolnych, gościliśmy pracownika sklepu zoologicznego wraz z królikami i rybkami. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzakami, jakie są ich ulubione przysmaki oraz jak można się z nimi bawić. Przedszkolaki żywo reagowały na obecność zwierząt, a jednocześnie z niezwykłą delikatnością bawiły się z nimi. Miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań przyrodniczych przez bezpośrednie obcowanie ze zwierzętami. Miła niespodzianka sprawiła dzieciom wiele radości.

 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
  Uczniowie klas drugich w dniu 2 marca 2017r. spotkali się z przedstawicielem Nadleśnictwa Biała Podlaska. Pani leśnik opowiedziała dzieciom o swojej pracy, jak również zapoznała z piętrami lasu i zwierzętami występującymi w danej partii lasu. 
Uczniowie obejrzeli prezentację, w której rośliny i zwierzęta zostały ukazane w ich naturalnym środowisku. Dzieci mogły rozpoznawać głosy wydawane przez zwierzęta leśne, jak również przyporządkowywać je na makiecie do danej partii lasu. 
Na pewno te wiadomości przydadzą się dzieciom, które wezmą udział w konkursie wiedzy ekologicznej pod koniec kwietnia. 

 BAL KARNAWAŁOWY 2017 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
luty 2017 r.

 W lutym roku szkolnego 2016 / 2017 uczniowie klasy II g i klasy III g oraz dzieci 
z oddziału przedszkolnego 0 b zaprezentowały swoje prace plastyczne w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej”. 
Uczniowie klasy II g przypominają w swoich pracach plastycznych o konieczności pomagania ptakom zimującym w Polsce. Do ich karmników zawitały sikory, które z apetytem jedzą słoninkę zawieszoną na sznureczku. Przyleciały też sikory i jemiołuszki, aby pożywić się ziarnami słonecznika i okruszkami chleba. 
Na jednej z tablic swoje prace zamieścili uczniowie klasy III g. Zaprezentowali drzewa w zimowej szacie otulone białą puszystą pierzynką. Pokazali też świat, w którym miliony lat temu żyły dinozaury. Są wśród nich te drapieżne oraz roślinożerne. Kilka prac uczniów klasy III g przedstawia przestrzeń kosmiczną z kolorowymi planetami, wśród których jest oczywiści Ziemia.
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 b wykonały prace plastyczne, na których przedstawiły dwa gatunki ptaków. Są tu zamyślone sowy – mądre głowy, siedzące na gałęzi drzewa oraz nieloty, czyli pingwiny. Dzieci założyły im kolorowe szaliki i czapeczki, aby nie zmarzły w czasie mrozu. Sowom i pingwinom towarzyszą wesołe bałwanki, które oprócz szalików i czapek, założyły rękawiczki. Wszystkie prace plastyczne dzieci z oddziału przedszkolnego 0 b wyróżnia kolorowe tło wykonane z drobnych kawałków kolorowego papieru.

 DLA KAŻDEGO COŚ SŁODKIEGO – DESER Z GORZKĄ CZEKOLADĄ

 We wtorek 21 lutego 2017roku uczniowie klasy 3E samodzielnie wykonali deser z wybranymi owocami oraz gorzką czekoladą. Pracowali w grupach. Wcześniej ustalili podział zadań. Okazało się, że ubijanie śmietany nie jest takie proste. Krojenie owoców i tracie czekolady przebiegło bez większych problemów. 
Po sprzątnięciu stanowisk pracy nastąpiła degustacja deserów i rozmowa na temat ich wartości odżywczych. A wszystko zaczęło się od zajęć na temat: Jak powstaje czekolada?

 Wyjście do Multicentrum

 W poniedziałek 13.02.2017r. grupa 0 ‘b” wybrała się do Multicentrum. Dzieci zostały podzielane na trzy grupy i realizowały kolejno ciekawe bloki tematyczne. Przedszkolaki miały okazję pobawić się tablicą interaktywną. Dzieci dowiedziały się co znajduje się pod skórą człowieka, mogły dotknąć manekina, a także model szkieletu ludzkiego ciała. Trzeci blok najbardziej zaciekawił małych przyrodników, dzieci wraz z osobą prowadzącą przeprowadzały doświadczenia dotyczące „wybuchów” i wulkanów. 

 Klasa III B w Muzeum Południowego Podlasia 

 Z okazji walentynek, uczniowie klasy III B wzięli udział w zajęciach plastycznych organizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia. Na początku wizyty w muzeum, dzieci oprowadzone zostały po wystawie obrazów, których motywem przewodnim był koń. Następnie w pracowni plastycznej ozdabiały ceramiczne kubki „walentynkowymi obrazkami”. Uczniowie odbijali wzór na kubku za pomocą kalki, malowali specjalnymi farbami kontury, a następnie wypełniali farbą powierzchnię rysunku. Efektem pracy były piękne, własnoręcznie wykonane kubki, które na co dzień można używać jako naczynie do picia.

 INNOWACJA PEDAGOGICZNA
Z ZAKRESU EDUKACJI INFORMATYCZNEJ

  W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017, w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach komputerowych realizowana jest innowacja pedagogiczna z zakresu programowania. Prowadza ja nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Edyta Burczak – Petruczynik i Edyta Panasiuk. Głównym celem innowacji było rozwijanie logicznego myślenia, sprzyjanie rozwojowi zainteresowań informatycznych głównie z programowania i kodowania, ale również przygotowanie dzieci do funkcjonowania w społeczności informatycznej i TI. Po zapoznaniu z podstawowymi funkcjami i zasadami działania komputera uczniowie klas pierwszych poznali program PAINT. Opanowanie podstawowych narzędzi pozwoliło na płynne przejście do pierwszego stopnia programowania.
Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z programem BALTIE 3, który poprzez odpowiednie stopniowanie trudności pozwala siedmiolatków wprowadzać w świat programowania. Zebrane materiały i doświadczenie pozwolą na kontynuację innowacji pedagogicznej zajęć komputerowych w następnych latach przygotowując kolejne pokolenia na spotkanie z technologią informatyczną.

 Dzień Babci i Dziadka 

  Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Ta wspaniała impreza odbyła się w grupie 0a w dniu 31 stycznia. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Dzieci z dumą śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Nie zabrakło również wspólnej zabawy przy muzyce. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Wszyscy dziadkowie z dumą i wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dziadków!

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
styczeń 2017 r.

 W styczniu roku szkolnego 2016 / 2017 uczniowie klasy II f, III f oraz klasy I a zaprezentowali swoje prace plastyczne o tematyce świątecznej i zimowej w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej”. 
Uczniowie klasy II f w swoich pracach plastycznych zaprezentowali cztery tematy. Pierwsze prace „witają” Nowy Rok 2017. Przepięknie prezentują się różnobarwne fajerwerki, które rozbłyskują na ciemnym sylwestrowym niebie. W kolejnych pracach uczniowie klasy II f pokazują uroki zimowego świątecznego czasu. Zapraszają wszystkich do rodzinnych spacerów, jazdy na łyżwach i sankach czy do zabaw na śniegu. Ostatnie prace ilustrują kolorowe, bajkowe sny uczniów, w których pojawiły się fantastyczne krainy pełne barw.
W styczniu swoje prace o tematyce zimowej zaprezentowali też uczniowie klasy I a. Pokazali nam zimowy czas, stosując wycinanki z firanek, płatków kosmetycznych, kawałków waty i papieru. Wśród płatków śniegu pięknie też prezentują się nie tylko bałwanki, ale 
i kolorowe domki przykryte czapami śniegu. Wyjątkowo ładnie prezentują się Światała 
w oknach domów, bo na dworze zapadłą już zimowa, ciemna noc. Dzieci z klasy I a przypominają nam też o dokarmianiu ptaków w czasie zimy. Do ich karmników, wypełnionych „ptasimi” smakołykami, przyleciały gile i sikory.
Uczniowie klasy III f w swoich pracach przedstawili biało – czarne pandy, inaczej nazywane niedźwiedziami bambusowymi. Wyglądają bardzo sympatycznie, ale są to drapieżniki, które zamieszkują lasy bambusowe w Azji. Żywią się pędami roślin, głównie bambusa oraz rybami i małymi gryzoniami. Prace z pandami otaczają te, na których dzieci 
z klasy III f umieścili białe bałwanki wśród świerków i padających płatków śniegu.

 Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia
 W ostatnim tygodniu stycznia, dzieci z oddziału 0a wybrały się na wycieczkę do Muzeum Południowego Podlasia. W czasie zajęć uczestniczyły w warsztatach, podczas których samodzielnie malowały bawełniane poszewki na poduszki. W dalszej części spotkania dzieci zwiedzały jedną z kolekcji Działu Artystycznego „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku". Warsztaty oraz zwiedzanie wystawy bardzo się wszystkim podobały. 

 Przedszkolaki w BARWNEJ

 W połowie stycznia grupa 0 „b” była na wycieczce w Miejskiej Bibliotece Publicznej- Barwnej. Dzieci miała okazję zobaczyć budynek biblioteki i zapoznać się z pracą bibliotekarzy. Dziewczynki i chłopcy wzięli udział w ciekawych zajęciach: było czytanie opowiadania, oglądanie nietypowych książek, a także zabawy ruchowe. Mali uczniowie dostali zaproszenie do korzystania z biblioteki na co dzień.

 Artystyczne filcowanie wełny – warsztaty
 11 stycznia dzieci zoddziału przedszkolnego0A wybrały się do pracowni koronkarstwa w Sitniku, na praktyczne zajęcia plastyczne pod okiem Pani Agnieszki, dzięki której miały możliwość poznania nowej techniki - procesu filcowania i wykonania przedmiotów z wełny owczej. Filcowanie może odbywać się na mokro i sucho. Dzieci poznały technikę na mokro. Poprzez łączenie kolorowych kosmków runa owczego, przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez nacisk, tarcie, rolowanie wilgotnej warstwy włókien otrzymały zwartą, wytrzymałą materię, która po uformowaniu zamieniła się w barwny kwiatek. Miały również okazję podziwiać przepiękne dzieła tj. jedwabne szale ozdobione filcem, filcową biżuterię i kwiaty. Praca w czasie warsztatów, znakomicie pobudziła wyobraźnię twórczą i kreatywność przedszkolaków, niektórzy odkryli w sobie nowe talenty. Jak się okazało technika ta – filcowanie na mokro – wymaga dużo cierpliwości. Efekt pracy przerósł ich oczekiwania.

 Wigilia w klasie II F 
     ,,Całą noc padał śnieg"- tą piękną współczesną kolędą do słów M. Hemara i z muzyką Z. Preisnera 19 grudnia 2016 roku w klasie II F rozpoczął się uroczysty wieczór wigilijny. W nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas ,,Jasełka", które mogli podziwiać rodzice uczniów naszej klasy. Było tradycyjne dzielenie się opłatkiem, płynące z serca życzenia i wspólne kolędowanie. Skosztowaliśmy również wspaniałych wigilijnych dań przygotowanych w domach uczniów.

 WYCIECZKI KLAS II i III DO FABRYKI OZDÓB CHOINKOWYCH 
W NOWEJ DĘBIE

 W grudniu 2016 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, klasy: IIC, IID, IIIA, IIIC, IIID, IIIE, IIIF IIIG i III I zorganizowały wycieczkę do Nowej Dęby, gdzie znajduje się Fabryka Ozdób Choinkowych. 
Celem tej wyprawy było poznanie procesu powstawania bombek. Uczniowie zwiedzili wystawę ozdób choinkowych, poznali style dekorowania choinek. Dodatkową atrakcją było zdobienie przez dzieci własnej bombki za pomocą kleju i brokatu. Poza tym każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem. 
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Sandomierzu. Po wejściu na Bramę Opatowską uczniowi mieli okazję zobaczyć panoramę miasta. Spotkanie z rycerzem w Zbrojowni Rycerskiej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej dla wielu na długo pozostanie w pamięci, ze względu na humorystyczne podejście prowadzącego spotkanie do tematu historii oręża. 
Spacer uliczkami Sandomierskiej Starówki zakończył się wizytą na planie filmowym „Ojca Mateusz”, który jest kręcony właśnie w Sandomierzu. Niektórzy z nas mieli okazję zrobić nawet zdjęcie z odtwórcą głównej roli – Arturem Żmijewskim.
Wycieczka dostarczyła uczniom jak i opiekunom niesamowitych wrażeń estetycznych.

 PODSUMOWANIE PROJEKTU „PIERWSZA DAMA W BIAŁEJ PODLASKIEJ”
 15 grudnia 2016 roku klasa III E wraz z wychowawczynią – panią Grażyną Chwesiuk została zaproszona na spotkanie podsumowujące projekt pt. „Pierwsza Dama w Białej Podlaskiej”, którego pomysłodawcą było stowarzyszenie „Biała Pozytywka”. W spotkaniu brała udział Dyrektor Zespołu Szkół – pani Katarzyna Sierpotowska. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Białej Podlaskiej –pan Dariusz Stefaniuk.
Celem projektu było wykonanie przez różne grupy wiekowe od żłobka po Klub Seniora zaproszenia dla – pani Agaty Kornhauser-Dudy do Białej Podlaskiej.
Nasza szkoła została zaproszona do udziału w projekcie przez Prezes Stowarzyszenia „Biała Pozytywka” –panią Renatę Stefaniuk i reprezentowała wszystkie szkoły podstawowe w Białej Podlaskiej. Dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej- pani Katarzyna Sierpotowska powierzyła klasie III E realizację tego zadania, stąd udział w spotkaniu. Każda grupa wiekowa przygotowała zaproszenie w innej formie i prezentowała podczas spotkania podsumowującego. Były albumy, obrazy i filmiki.
Klasa III E zrealizowała swoje zadanie w formie filmiku, ukazującego Białą Podlaskę i szkołę jako miejsca przyjazne dzieciom w rozwijaniu ich zainteresowań i pasji. Ważna rolę w tym filmiku odegrał rys historyczny miasta, poprzez ukazanie zabytków Białej Podlaskiej malowanych przez uczniów w ich naturalnym plenerze.
Mamy nadzieję, że nasz filmik wzbudzi w Pierwszej Damie miłe emocje i zachęci ją do złożenia wizyty w 2017 roku w naszym gościnnym mieście, co jest głównym celem projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Biała Pozytywka”.
 WIGILIA Z RODZICAMI W KLASIE IID

 Wieczór 20 grudnia w klasie IID był magiczny i wyjątkowy. Na spotkanie wigilijne uczniowie zaprosili swoich rodziców. Na początku spotkania zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Była to doskonała okazja do wspólnego kolędowania. Następnie każdy uczeń podczas quizu mógł się wykazać znajomością tradycji świątecznych. Potem były kalambury. Rodzice za pomocą ruchu pokazywali prezenty, które dzieci uwielbiają dostawać od św. Mikołaja. Zadaniem dzieci było oczywiście odgadnąć jaki to prezent. 
Następnie były wspólne warsztaty. Dzieci z rodzicami dekorowały pierniczki, które zabrały do domu by zawiesić na własnej choince. Potem w trzech zespołach wykonali łańcuchy, którymi udekorowali klasę i korytarz. Na koniec każdy rodzic z dzieckiem ozdobił bombkę, którą zabrali do domu na własną choinkę. 
Wigilię zakończyły oczywiście życzenia, dzielenie się opłatkiem i wspólna kolacja. 


  Jasełka w oddziałach przedszkolnych 

 Jasełka mają wieloletnią tradycję, a w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego uroku. Nasi Milusińscy z oddziałów 0A, 0B i 0C w dniach 20-21 grudnia zaprezentowały Jasełka, które wprowadziły zaproszonych gości w miły i radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Symbolicznie połamały się opłatkiem, składając serdeczne życzenia Wesołych Świąt!

 II „i” w Worońcu
   15.12.2016r. kontynuując klasową tradycję postanowiliśmy pojechać do Pracowni Zdobnictwa Ludowego w Worońcu na zajęcia plastyczno- techniczne. 
Powitała nas p. Małgorzata Hanas, która zaprosiła do głównej pracowni i zaprezentowała choinkę z kręconej bibuły. Wszyscy uważnie obserwowaliśmy etapy wykonywania pracy aby później jak najbardziej starannie wykonać swoją. 
Nasze drzewka były przepiękne! Szczęśliwi i zadowoleni z powstałych prac wróciliśmy do szkoły obiecując, że niebawem znowu wybierzemy się na wyjątkową lekcję.

 PRZEDSZKOLAKI W WOROŃCU

  W grudniu dzieci z oddziału przedszkolnego, grupy A, B i C wzięły udział w świątecznych warsztatowych w Klubie kultury w Worońcu. Pani Małgorzata na powitanie zapoznała dzieci z historią budynku, a także opowiedziała o swojej pracy. Przedszkolaki w skupieniu przystąpiły do wykonywania ozdób świątecznych. Atmosfera podczas zajęć była miła, dało się poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zadowoleni i pełni wrażeń mali uczniowie wrócili do szkoły.

 Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Biała Podlaska

 W dniu 16.12. 2016 r. odbyło się spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a,0b,0c z pracownikiem Nadleśnictwa Biała Podlaska - Panią Danutą Chalimoniuk, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i powinien szanować zwyczaje gospodarzy. Spotkanie to, było bardzo ciekawą lekcją przyrody.

 W MULTICENTRUM
 13 grudnia 2016r. uczniowie klasy II G odwiedzili MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w zajęciach z modułu JĘZYK, SZTUKA i TECHNIKA. Każda grupa dzieci w module JĘZYK przy pomocy tabletów uczyła się języka angielskiego w nowoczesnej pracowni językowej. W module SZTUKA uczniowie klasy II G tworzyli FOTOMONTAŻ MIKOŁAJKOWY ozdabiając zdjęcie kota za pomocą graficznego programu komputerowego. Powstały bardzo oryginalne prace. W nagrodę dzieci miały możliwość pobawić się kamerką internetową i poznać jej możliwości. W module TECHNIKA uczniowie klasy II G tworzyli przenośnik taśmowy, poznali jego budowę, zasady działania i zastosowanie np.: przenoszenie i segregowanie różnych elementów. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim dzieciom.

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

  W grudniu roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy II e oraz klasy III e zaprezentowali swoje prace plastyczne o tematyce świątecznej i zimowej w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej”. 
Prace plastyczne uczniów klasy II e przypominają nam o zbliżających się świętach. Niemal każdy Mikołaj niesie wór pełen wyczekiwanych przez dzieci prezentów i podarków. Drzewka świerkowe po przystrojeniu w kolorowe łańcuchy i bombki zamieniły się w choinki. Uczniowie klasy II e przypominają, że czas jesiennych, wirujących na wietrze wiatraczków już się skończył. Zbliża się śnieżna zima, którą zaprezentowali w swoich biało – niebieskich krajobrazowych wycinankach z papieru. 
Na jednej z tablic uczniowie klasy III e zamieścili uśmiechnięte bałwanki, którym założyli na głowy kapelusze i czapki, a na szyję szaliki. Zwróćcie uwagę na dwa niezwykle eleganckie bałwanki – jeden z nich ma krawat, a drugi muszkę. Wszystkie bałwanki, zachęcają dzieciaki do bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Uczniowie klasy III e zaprezentowali też prace plastyczne o tematyce świątecznej. Widzimy pięknie przystrojone choinki oraz różnobarwne bombki. Wśród bałwanków, choinek i bombek znalazł swoje miejsce renifer, który na pewno ciągnie sanie Mikołaja.
W grudniu zaproponowano chętnym dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz uczniom klas I – III wykonanie prac o dowolnej tematyce techniką collage. Polega ona na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Zachwyca pomysłowość, oryginalność i różnorodność jaką zaprezentowały dzieciaki w swoich pracach plastycznych. Zamieszczono je aż na dwóch tablicach, aby przedstawić ich jak najwięcej. Gratulujemy 
i zapraszamy do oglądania prac!

  W dniu 9.12.2016r. uczniowie klasy II B uczestniczyli w warsztatach z zakresu edukacji regionalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Worońcu. Celem wycieczki było przybliżenie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia: z opłatkiem, kolędami, prezentami i choinką. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali własnoręcznie przepiękne choinki, które będą główną ozdobą bożonarodzeniową w ich domach. Zajęcia wszystkim uczniom bardzo się podobały, chociaż wymagały cierpliwości i staranności pracy.

 MIKOŁAJKI W KLASIE IID
 
 Uczniowie klasy IID spędzili magiczny dzień 6 grudnia w Klubie Forma. Tego dnia pracownicy klubu przygotowali dla nich wiele zabaw rekreacyjno-ruchowych. Dzieci mogły pobawić się do woli, sprawdzić swój refleks, spostrzegawczość, koordynację ruchową, a także miło spędzić czas 
w zespole klasowym. Bez wątpienia największą niespodzianką było spotkanie z Mikołajem, który obdarował dzieci prezentami. Przygotowany zaś przez rodziców słodki poczęstunek był dopełnieniem niespodzianek w tym dniu. 

  We wtorek 6 grudnia uczniowie klasy II B zostali mile zaskoczeni po wejściu do klasy. Na każdego ucznia czekał pięknie zapakowany prezent. Uczniowie z okrzykiem radości przekazywali sobie informację, że są prezenty oczywiście od "Świętego Mikołaja". Wszyscy z niecierpliwością czekali aby odebrać i rozpakować swój prezent. Radość, błysk w oku dzieci trwały cały dzień. Szkoda, że tylko raz w roku są MIKOŁAJKI.
 WYJŚCIE DO KINA CINEMA 3D  oraz do KINA MERKURY NA FILM „VAINA: SKARB OCEANU”

  Dnia 6.12. 2016r. klasay II F, II G, I B wzięły udział w pokazie najnowszej animacji Walt Disney Animation Studios „Vaiana: Skarb oceanu” w kinie CINEMA 3D w Rywalu oraz w dniu 9.12.2106 r. klasy I A, II H, III A, III B, III C wzięły obejrzały również ten film w kinie NoveKino Merkury.
Film opowiada o przygodach dzielnej Vaiany, która z pomocą półboga Maui żegluje po morzach, by znaleźć drogę na legendarną wyspę i uratować swój lud. Ich wyprawa obfituje w wiele śmiesznych i trochę strasznych sytuacji. Ocean nie szczędził im też karkołomnych przygód oraz spotkania z ogromnymi potworami. Dodatkowych wrażeń i efektów dostarczył obraz w wersji 3D. 
Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Vaiany. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.


  6 grudnia 2016r. uczniowie klasy 0 A, 0 B, II A, III F skorzystali z zaproszenia Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka ,, Mikołajki dla Smyka ’’. 
Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej przygotowało 
premierę musicalu ,, Lustereczko ‘’ na podstawie baśni Braci Grimm ,, Królewna Śnieżka i 
Siedmiu Krasnoludków’’.
Wykonanie : Akademia Musicalowa Dance Academy Studio, Zespół Wokalny ,, Chwilka’’, 
Reżyseria: Karolina Brodzik- Zaremba, Przygotowanie wokalne: Ireneusz Parafiniuk.
Uczniowie witając Mikołaja zaśpiewali piosenkę pt. ,, Idzie Św. Mikołaj ’’. 
Po chwili dzieci przeniosły się w krainę baśni na musical ,,Lustereczko ’’. W trakcie pięknego przedstawienia aktorzy spektaklu wtopili się w tłum oglądających dzieci. Musical wyróżniał się świetną grą aktorów, scenografią . Brawa należą się reżyserowi spektaklu. 
Na zakończenie uczniowie zrobili zdjęcia ze Św. Mikołajem – biskupem. Uczniowie otrzymali słodką niespodziankę. Dzieci po wyjściu ze spektaklu dzieliły się wrażeniami. 
Zwróciły uwagę na piękne piosenki i taniec. Nie bez znaczenia było wspólne spotkanie Mikołaja z dziećmi, a przy tym dużo radości. 
Warto uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Bialskie Centrum Kultury w naszym mieście i promować bialskie talenty.

 Mikołajki w grupie OA
 We wtorek 6 grudnia w grupie 0A od samego rana panowała wyjątkowo świąteczna atmosfera. Przygotowywaliśmy ozdoby na choinkę, robiliśmy konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy, ubieraliśmy drzewko i wspólnie dekorowaliśmy salę. Po śniadaniu, w asyście przeuroczych Śnieżynek i dźwięku dzwoneczków, przybył do nas najprawdziwszy Mikołaj - z workiem tak ciężkim od prezentów, że ledwo go niósł! Radości nie było końca. Dzieci zaśpiewały piosenkę i mówiły wierszyki, a Mikołaj odwdzięczył się wspaniałymi prezentami.

  Dnia 2.12.2016r. odbyła się wycieczka autokarowa dzieci z kl. II „i” wraz z rodzicami do sali zabaw „Młynek” w Siedlcach. Przeddzień wycieczki uczniowie zostali zapoznani z zasadami zachowania się na wycieczce, podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji przestrzennej oraz integracja dzieci i rodziców poza terenem szkoły.
Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna karuzela „Palma kokosowa” składająca się z podwieszanych piłek- „kokosów”, wysoka zjeżdżalnia, tory przeszkód, tunele, trampolina, czy basen z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, armatek na piłeczki, samochodów i gier zręcznościowych. Rodzice chętnie włączali się do gier i zabaw towarzysząc najmłodszym. 
Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci postanowiły, iż niedługo znowu udamy się na kolejną wyprawę… Relacja już wkrótce!

 EVENT LEKKOATLETYCZNY KLAS I - III w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 PODSUMOWANIE


ZIELONY DZIEŃ

 1 grudnia w grupie 0 „b” odbył się ZIELONY DZIEŃ. Uczniowie tego dnia przyszli ubrani w zielone stroje. Dzieci rozmawiały na temat swoich ulubionych potraw i tego co trzeba jeść, żeby być zdrowym. Wychowawczyni przedstawiła uczniom piramidę żywienia i zwróciła uwagę, jak ważna jest zróżnicowana dieta w życiu każdego dziecka. Dziewczynki i chłopcy sami przygotowali sobie zdrowe śniadanie. Przed przystąpieniem do pracy wychowawczyni omówiła z dziećmi jakie potrawy przedszkolaki mogą bezpiecznie przygotować sami. Wszyscy pamiętali, aby umyć ręce przed pracą. Kanapki, które przygotowali uczniowie wyglądały naprawdę apetycznie.  

 „DBAMY O ZĘBY”
 Dzień 30.11.2016r. upłynął w oddziałach przedszkolnych pod znakiem "śnieżnobiałego uśmiechu".Jak zachować biały uśmiech wyjaśnił dzieciom zaproszony gość – asystent stomatologa pani Anna Mieńko-Barczyńska. Zapoznała ona dzieci ze specyfiką swojej pracy, przekazała zasady higieny jamy ustnej oraz wyjaśniła jak duży wpływ na stan zębów mają spożywane przez nas pokarmy. Podczas spotkania, pani Ania na modelu szczęki zademonstrowała prawidłowy sposób mycia zębów, wspólnie z dziećmi ustaliła dietę właściwą dla zdrowych zębów i kości oraz pokazała narzędzia dentystyczne – zgłębnik i lusterko. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki.

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 W piątek 25.11.2016r. dzieci z grupy 0 ”b” obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki przyniosły swoje pluszaki, a w ciągu dnia rozwiązywały „ misiowe zadania”: zagadki, piosenki, wierszyki, portrety misia itp.. Podsumowaniem dnia były pamiątkowe dyplomy, które otrzymali wszyscy mali uczestnicy misiowej zabawy.

 „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”

 22 listopada 2016r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” zorganizowanym przez pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci, rozsądne i przemyślane korzystanie z telefonów komórkowych oraz smartfonów. Prezentacja bajki pt. „Urwis, Komórkoniks i Esemesy”, wykonanie pracy plastycznej oraz pogadanka uświadomiły dzieciom istnienie licznych zagrożeń internetowych. Uczniowie klas trzecich wiedzą już, że:
 pobieranie gier, dzwonków, tapet czy dostęp do serwisów może wiązać się z wysyłaniem kosztownych SMS-ów;
 smartfon to nie tylko telefon, ale mały komputer, który potrzebuje aktualizacji oprogramowania;
 nie można udostępniać swojego telefonu czy komputera osobom trzecim; 
 nie można też podawać swoich danych osobowych w sieci;
 należy chronić swoje hasła i loginy.
Na zakończenie spotkania „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” każdy uczeń otrzymał od pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyplom, ulotkę informacyjną do przekazania rodzicom oraz upominek.

 EVENT LEKKOATLETYCZNY W KLASACH I - III


 Dzień jeża
   10 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 0A postanowiły świętować „Dzień jeża”. W ciągu całego dnia towarzyszył nam ten, kolczasty zwierz, który okazał się bardzo przyjemnym zwierzątkiem. Dzieci wysłuchały opowieści o Kolczatku, który szukał domu na zimę, a na zakończenie wykonały wspólnego jeża. Wszyscy bardzo polubili kolczastego przyjaciela i postanowiły, że spotkają się z nim za rok.

 DNI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

 W roku szkolnym 2016/2017 Dni Edukacji Wczesnoszkolnej przebiegały pod wspólnym hasłem „Lubimy czytać”. Nauczyciele – wychowawcy poszczególnych grup wiekowych przygotowali spotkania, podczas których uczniowie prezentowali swoje umiejętności czytania, pisania i słuchania.

KLASY TRZECIE

 26 października 2016r. uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni do udziału w „Spotkaniu z ulubionymi postaciami z baśni, opowiadań i filmów animowanych”. Trzecioklasiści wyróżniali się spośród uczniów naszej szkoły, bo w tym dniu przyszli przebrani za baśniowe i bajkowe postaci. Na korytarzach można było zauważyć przepiękne królewny, odważnych rycerzy, wróżki i czarownice, Czerwonego Kapturka, pszczółkę Maję czy Kubusia Puchatka. 
  W czasie zajęć uczniowie klas trzecich wykonali prace plastyczne, które prezentowały ich ulubione postaci z baśni, opowieści czy filmów animowanych. Trzecioklasiści opisali także dawne zabawki, którymi bawili się ich rodzice lub dziadkowie. Do swoich prac dołączyli zdjęcia opisywanych przedmiotów. Okazało się, że wiele zabawek przetrwało do dnia dzisiejszego. Najciekawsze prace plastyczne i pisemne zostały zaprezentowane na tablicach, aby mogli się z nimi zapoznać uczniowie naszej szkoły.
 Pierwszym zadaniem uczniów klas trzecich było odczytanie treści zagadek i podanie poprawnych odpowiedzi. Dzieciaki bez trudu podawały prawidłowe odpowiedzi, ponieważ zagadki dotyczyły ich ulubionych postaci takich, jak królewna Śnieżka, Pinokio czy Kopciuszek, Kot w butach czy Jaś i Małgosia. 
Następnie zaproszono uczniów klas trzecich do występu w „bajkowym pokazie mody”.
 Kolejnym zadaniem było wysłuchanie fragmentów melodii i podanie tytułów filmów animowanych, takich jak „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Miś Uszatek”, Bolek i Lolek”, „Przygody kota Filemona”, „Muminki’, „Proszę słonia”, „120 przygód koziołka Matołka” i „Porwanie Baltazara Gąbki”. Z większością muzycznych zagadek uczniowie klas trzecich sobie poradzili doskonale.
Ostatnie zadanie przygotowało 9 uczniów klas trzecich, którzy odczytywali fragmenty baśni H. Ch. Andersena. Zadaniem pozostałych trzecioklasistów było podanie właściwego tytułu, z którego pochodził odczytany cytat. 
 Spotkanie uświetniały też występy uczniów klas trzecich, którzy zaśpiewali piosenki pt. „Laleczka z saskiej porcelany”, „Akademia pan Kleksa”, „Mia i ja”, „Alleluja”, „Barbie i akademia księżniczek”, „Kung Fu Panda” i „Pokemon”.
 Na zakończenie spotkania uczniów klas trzecich każdy z nich na pamiątkę „Spotkania z ulubionymi postaciami z baśni, opowiadań i filmów animowanych” otrzymał magnetyczną zakładkę do książki.
 KLASY DRUGIE

 27 października 2016r. uczniowie klas drugich zostali zaproszenia do udziału w spotkaniu pod hasłem „Jesienne opowieści”. Drugoklasiści wyróżniali się swoimi strojami, bowiem dominowały w nich różne odcienie barw ciepłych takich, jak brąz, czerwień, żółć i pomarańcz. 
 W jesienny nastrój wprowadziła wszystkich zaśpiewana wspólnie piosenka pt. „Jesień” oraz wiersze o tematyce jesiennej zaprezentowane przez uczniów poszczególnych klas drugich.
W ramach spotkania „Jesienne opowieści” drugoklasiści brali udział w konkursie na ułożenie najpiękniejszej rymowanki o tematyce jesiennej. Wyróżnione prace poetyckie zostały zaprezentowane na tablicach, a nagrodzone dzieciaki przeczytały swoje utwory wszystkim zebranym.
 Uczniowie klasy II D pod kierunkiem pani Teresy Kryśko przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Zostali nagrodzenie brawami za swój występ.
 Drugoklasiści wspaniale bawili się podczas interpretacji ruchowej piosenek pt. „Las” i „Wiewióreczka”. Wiele emocji wywołało też układanie „warzywnych” puzzli przez reprezentantów poszczególnych klas drugich.
 Drugoklasiści przygotowali także kosze pełne smacznych i zdrowych owoców oraz warzyw, którymi częstowali uczniów naszej szkoły podczas przerw.
 ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE I KLASY PIERWSZE

 4 listopada 2016r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „Spotkaniu z pluszowym misiem”. Każde z dzieci przyniosło w tym dniu do szkoły swoje ulubione misie – od małych do bardzo dużych. Wśród misiów pojawiły się też inne miękkie i kolorowe maskotki. Poza tym wszystkie dzieci miały na sobie „misiowe” maski, które wykonały samodzielnie w czasie zajęć.
 "Spotkanie z pluszowym misiem” rozpoczęto magicznym powitaniem, a po chwili dzieci miały możliwość poznania historii pluszowej maskotki – misia. Panie wychowawczynie przygotowały dla naszym najmłodszych wiele atrakcji: tańce z maskotkami, zagadki muzyczne czy zabawy z chustą animacyjną. Dzieci recytowały też wiersze i brały udział w konkursach.
  Miłą niespodziankę i dużym zaskoczeniem dla dzieci była możliwość „sesji fotograficznej” z wykorzystaniem fotościanki z wizerunkiem ogromnego misia.

  MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

  W listopadzie roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy II D i III D oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A zaprezentowali swoje prace plastyczne o tematyce jesiennej w „Małej galerii edukacji wczesnoszkolnej”.
Na tablicy uczniów z klasy II D można zobaczyć leśne zwierzęta, które gromadzą zapasy na zimę. Są tutaj rude wiewiórki i kolczaste jeże. Do zimy przygotowują się także ludzie, którzy w słoikach zamykają dary jesieni. W „szklanych” słojach uczniowie klasy II D zamknęli smaczne i zdrowe warzywa. Pokazali nam także, że liście drzew zmieniają kolor, a na gałęziach jest ich coraz mniej.
Na jednej z tablic uczniowie klasy III D zamieścili papierowe talerzyki, które zamienili w kolorowe mandale. Zastosowali w swoich pracach różne nasiona roślin. Ciekawe i oryginalne grafiki – prace wykonane tylko ołówkiem – stanowią ilustrację muzyki Fryderyka Chopina – polskiego kompozytora i pianisty. Wśród prac uczniów klasy III D znajdują się też malowane farbami jesienne drzewa.
  Na tablicy swoje różnorodne jesienne prace zamieściły też dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A. O zbliżającej się słotnej jesieni przypominają ich pięknie wyklejone papierem kolorowym parasole. Wśród nich wyróżniają się żółte słoneczniki, czerwone jabłka i uśmiechnięte marcheweczki. Dzieci zaprezentowały także jesienne drzewa, na których znajdują się „puzzlowe” liście.

   SPOTKANIE Z POLICJANTEM
 Dnia 09.11.2016r. na zaproszenie dzieci i nauczycieli przybył do naszej szkoły policjant z Komendy Powiatowej Policji w Białej Podlaskiej. Poprowadził on zajęcia dla oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych. Podczas tego spotkania dzieci rozmawiały na tematy takie jak np.: bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, jazda rowerem, rozmowy z nieznajomymi jak również omawiane zostało zachowanie podczas ataków psa. 
Podczas wizyty dzieci bardzo chętnie rozmawiały na temat swoich doświadczeń i zadawały mnóstwo pytań. Oczywiście najciekawszym punktem spotkania było oglądanie podstawowego wyposażenia policjanta. W szczególności ciekawa była policyjna czapka, lizak i kajdanki. Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci!

  „Bezpiecznie ze Strażą Miejską”

  Dnia 04.11.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 9 odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z przedstawicielkami Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej panią Tamarą Kozakiewicz i panią w przebraniu „maskotki-lwa”. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Bezpiecznie ze Strażą Miejską”. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie klasy drugie wraz z wychowawcami. Pani ze Straży Miejskiej w bardzo poglądowy sposób zapoznała dzieci ze swoją pracą oraz zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w drodze do szkoły oraz niebezpieczeństwami czyhającymi na dzieci w domu (zabawy z ogniem, prądem, wchodzenie na meble, otwierania nieznajomym). Opowiedziała o zasadach bezpiecznego zachowania na podstawie przykładów z życia, z czynnym udziałem dzieci. Przedstawiła również prezentację multimedialną na temat niebezpieczeństw jakie mogą napotkać dzieci w codziennych sytuacjach. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość przymierzyć kamizelkę i czapkę pracowników Straży Miejskiej oraz zrobienia z nimi pamiątkowych zdjęć. 
Uczniowie z tego spotkania wynieśli wiele cennych wskazówek, jak należy dbać o bezpieczeństwo własne i innych.

 Z WIZYTĄ W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM

  Wszystkie dzieci chciałyby mieć w domu zwierzątko, takie do przytulania i kochania. O tym, że zwierzę w domu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki i odpowiedzialność, dzieci z grupy O A mogły się dowiedzieć podczas wycieczki do sklepu zoologicznego, na którą wybrali się 28.10.2016 r. w ramachtematyki tygodnia „Nasi domowi ulubieńcy”. W sklepie dzieci miały okazję podziwiać różne zwierzątka. Na miejscu czekała na nas pani, która miło nas powitała, zapoznała ze wszystkimi zwierzętami w sklepie, przybliżyła ich zwyczaje, tryb życia oraz sposób odżywiania. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły klatki z gryzoniami: chomikami, świnkami morskimi. Dużą ciekawość wzbudziły także akwaria wypełnione najróżniejszymi kolorowymi rybkami i roślinami. Obejrzeliśmy także różne akcesoria dla zwierząt, zarówno małych i tych dużych tj.: karma, witaminy, zabawki, miski, smycze, posłania, a nawet ubrania. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do interesowania się przyrodą poprzez poznawanie wybranych przedstawicieli zwierząt, oraz zapoznanie z asortymentem sklepu zoologicznego.

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

 W październiku roku szkolnego 2016 / 2017 uczniowie klasy II C oraz III C zaprezentowali swoje prace plastyczne o tematyce jesiennej. Zostały one wykonane z zastosowanie różnych technik plastycznych. Dominują w nich barwy ciepłe takie, jak żółty, czerwony, pomarańczowy i brązowy. 
Na tablicy uczniów klasy II C mogliśmy zobaczyć rude wiewiórki i przepiękne jesienne pejzaże. Uczniowie klasy III C wykonali jeże z papierowych talerzyków i sowy z papieru pakowego. W swoich jesiennych pracach zastosowali też kalkomanię, a w mandalach nasiona i liście. 
W październiku 2016 roku zaproponowano chętnym uczniom klas I – III oraz dzieciom z oddziałów przedszkolnych wykonanie własnego graffiti. Najciekawsze prace zamieszczono na tablicy pod wspólnym tytułem „Nasze graffiti”. 

 UDZIAŁ W TEATRZYKU „O PIRACIE BUCIORZE”

  Dnia 20.10.2016 r klasy III A, III C, III G, III F wzięły udział w przedstawieniu teatralnym zorganizowanym przez Bialskie Centrum Kultury pt. „O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela”. Spektakl wykonali aktorzy Teatru Es z Siedlec, a reżyserem i autorem muzyki był Waldemar Koperkiewicz. 
 Dzieci obejrzały niezwykle barwne widowisko teatralne, ze specjalnie napisaną muzyką i piosenkami, którego tematem była odwaga i przyjaźń.Tytułowy pirat Bucior i jego gadatliwa i bardzo kolorowa Papuga żeglowali po morzu, aż na pewnej wyspie spotykali innego Pirata, Kapitana Haka, który szukał skarbu. Hak był groźny, swoim zachowaniem wzbudzał lęk i strach. Bucior przechytrzył jednak kapitana Haka i odnalazł kufer ze skarbem. Na koniec zrozumiał, że najbardziej wartościowym skarbem jest prawdziwa przyjaźń i oddany przyjaciel. 
Świetna zabawa z bajecznie kolorowymi kostiumami, niespodziewanymi zwrotami akcji i zaskakującą puentą. Dzieciom niezwykle podobały się efekty specjalne i wspólne zabawy z Piratem Buciorem.

  WYJŚCIE NA SPEKTAKL TEATRALNY pt.: BAŚNIE BRACI GRIMM".
  17 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły z oddziałów przedszkolnych: 0a, 0b, 0c oraz z klas:Ib, IIc, IId, IIg, IIh, IIe wybrali się na spektakl teatralny pt. „Baśnie Braci Grimm" przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Baśnie dzieciństwa to najpiękniejsze opowieści,które pamiętamy do dziś. Takie też są "Baśnie" braci Grimm. Spośród wielu baśni na potrzeby spektaklu wybrano dla dzieci młodszych te, które są bogate w cudowne zdarzenia i fantastyczne postaci, pozbawione okrucieństwa historie ukazują wiele mądrości ludowych, zwycięstwo miłości, sprawiedliwości i dobra. Takie baśnie kształtują właściwe postawy moralne, o które coraz trudniej w zagubionym świecie. Ruchoma i kolorowa scenografia, rytmiczne piosenki, efekty specjalne pobudzały dziecięcą wyobraźnię do aktywnego działania, a maski sceniczne pozwoliły dzieciom oswoić się z różnymi formami teatru.

 Wycieczka do sklepu owocowo-warzywnego

 W ciepły październikowy dzień,przedszkolaki z grupy 0 A udały się na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić.Dzieci wykazywały się ogromną wiedzą, bezbłędnie nazywały i wskazywały poszczególne warzywa i owoce, które można nabyć w warzywniaku. Miały również okazję, nie tylko przyjrzeć się im z bliska, dostrzec ich kształty, kolory i fakturę, ale także mogły poznać owoce i warzywa, które nie są hodowane w Polsce czyli owoce egzotyczne. Poznały także zawód sprzedawcy. Po powrocie do przedszkola, dzieci porównywały zbiory z kącików przyrodniczych z tymi, które widziały w sklepie.Wycieczka była praktyczną lekcją,miała na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, uświadamianie konieczności jedzenia potraw niezbędnych dla zachowania zdrowia, oraz zwrócenie szczególnej uwagi na wartości odżywcze warzyw i owoców.

KLASA II H Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA BIAŁA PODLASKA

 Dnia 28 września 2016 r. odbyła się wycieczka edukacyjna klasy II H do Urzędu Miasta Biała Podlaska pod opieką p. Małgorzaty Adameczek. 
Głównym celem wycieczki było przybliżenie uczniom pracy Urzędu Miasta. Uczniowie spotkali się z Prezydentem Miasta Białej Podlaskiej Panem Dariuszem Stefaniukim. W nagrodę za ciekawe pytania otrzymali słodycze i drobne pamiątki związane z Białą Podlaską oraz zostali zaproszoni do gabinetu Prezydenta gdzie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. Dzieci zostały przyjęte bardzo ciepło i życzliwie przez pracowników. Mogły poznać ich pracę na różnych stanowiskach. Najciekawszym punktem wycieczki była improwizowana sesja Rady Miasta. Uczniowie zgłaszali bardzo ciekawe pomysły dotyczące zmian w naszym mieście. Na koniec otrzymały drobne upominki 
Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń. 

 WYCIECZKA DO ROSKOSZY KLASY III D i III F

Dnia 28.09.2016r. klasa III „F” i dn. 29.09.2016r. klasa III „D” odbyły wycieczki do kompleksu pałacowego w Roskoszy. Plan wycieczek obejmował warsztaty kulturoznawcze 
z ginących, dawnych zawodów. Dzieci poznawały pracę tkaczki, rymarza, kowala czy zduna. Uczniowie mogli spróbować, na czym polegała ich praca i zobaczyć jakie rękodzieła wykonywali.
Następnym punktem wycieczki były warsztaty w pracowni cukierniczej. Każdy uczeń miał możliwość przygotowywania ciasta oraz wypieku rogalików i marchewkowych ciasteczek.
Gdy ciasteczka się piekły, dzieci wyszły do parku, gdzie przy ognisku czekali rodzice 
i gorące kiełbaski. Dodatkowe atrakcje w postaci huśtania się na linie, gry w piłkę nożną 
i berka pozwoliły dzieciom spalić trochę kalorii. Podczas spaceru z rodzicami dzieci zbierały kasztany i żołędzie, które później wykorzystamy do prac technicznych.
Ostatnim punktem naszej wycieczki do Roskoszy była degustacja wypieków wcześniej przygotowanych przez dzieci na warsztatach kulinarnych. Ciasteczek było tak dużo, że te, które pozostały, zabraliśmy do szkoły i podzieliliśmy się nimi kolejnego dnia 
w szkole.
 Wycieczka do Roskoszy klasy III D i III F
w dniu 29.09.2016r. 
Poznanie dawnych zawodów.

 Wycieczka do Roskoszy klasy III D i III F
w dniu 29. 09.2016r. 
Warsztaty kulinarne.

 Ognisko klasowe III D i III F

 DZIEŃ CHŁOPAKA w III D

 W MULTICENTRUM
  30 września 2016 roku w grupie przedszkolnej 0 C odbył się dzień chłopaka. Z tej okazji wychowawczyni Olga Rechnio zorganizowała dzieciom wycieczkę do MULTICENTRUM znajdującego się w Parku Radziwiłłowskim. Na miejscu zostały one podzielone na trzy grupy, w których uczestniczyły w zajęciach. Dzięki tym warsztatom dzieci poznały możliwości tablicy interaktywnej, właściwości wody oraz nauczyły się rozpoznawać i wykorzystywać jak najwięcej swoich zmysłów. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, dlatego też już nie mogą doczekać się następnej wizyty w tym miejscu. 

 ROK SZKOLNY 2015/2016
 Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia

 10 czerwca uczniowie klasy III C uczestniczyli w warsztatach z okazji Dnia Taty w Muzeum Południowego Podlasia. Poznali nową technikę malarską – malowanie na ceramice i wzbogacili słownictwo o wyrazy związane z malarstwem. Następnie sami ozdabiali kubeczki dla taty. 
Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli wystawę pt. ,,Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, której tematem przewodnim jest koń, uzupełniają rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego. 

 Udział w spektaklu pt. „Miała babuleńka kozła rogatego”

 6 czerwca klasa III d wybrała się do Klubu Kultury Scena na spektakl zatytułowany „Miała babuleńka kozła rogatego” w wykonaniu Grupy Teatralnej PĘTELKA. W rolę sowy, wcieliła się nasza koleżanka z klasy Wiktoria Idzikowska. Przedstawienie opowiadało o koziołku, który nie słuchał babci. Spektakl pokazał młodym widzom do czego prowadzi nieposłuszeństwo oraz jak ważne jest słowo „przepraszam”. Było to przedstawienie lalkowe z postacią Babuleńki w „żywym” planie. Gra młodych aktorów, piękne stroje oraz dekoracje przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl. Na twarzach uczniów widać było uśmiech i zadowolenie. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami.
 
Lekcja dla mam uczniów kl I D


 24 maja 2016r. uczniowie klasy ID wraz z wychowawczynią Teresą Kryśko, zaprosili swoje mamy na lekcję. 
Lekcja była oczywiście o mamach i miała głównie na celu budzenie więzi uczuciowej między dzieckiem, a mamą. Mamy mogły obserwować swoje pociechy podczas pracy na lekcji, sprawdzić jak wykazują się zdobytymi wiadomościami, jakie umiejętności już posiadają, a także dowiedziały się jakie są i za co dzieci je kochają. 
Dzieci do jednego z zadań poprosiły swoje mamy. Zadanie to polegało na uzupełnieniu zdań z lukami i miało na celu sprawdzenie, czy dzieci znają dobrze swoje mamy. Przy pomocy mam, praca została wykonana prawidłowo, a wszystkie dzieci już wiedzą jakiego koloru oczy, włosy ma ich mama, co lubi jeść, jak i gdzie spędzać wolny czas. 
Po skończonej lekcji, uczniowie zaprezentowali swoim mamom część artystyczną, podczas której dzieci powiedziały wiersz i wpólnie zaśpiewały kilka piosenek. Na koniec wszystkie dzieci wręczyły mamom własnoręcznie ozdobione kwiatami torby na zakupy, złożyły życzenia 
i mocno mamę uściskały. 
Wychodząc z sali, mamy miały za zadanie znależć swój portret, który mogły oczywiście zabrać na pamiatkę do domu. 
Myślę, że lekcja ta dostarczyła niezapomnanych wrażeń zarówno mamom, jak i dzieciom. 


  "Bezpieczny internet"

 W dniu 25 maja 2016 roku klasa II H pod kierunkiem Ewy Kaniewskiej zaprezentowała spektakl profilaktyczny "Bezpieczny internet". Odbiorcami przedstawienia byli uczniowie klas I - VI i wszyscy z zainteresowaniem obserwowali los chłopca uzaleznionego od komputera i internetu - rewelacyjna rola Jakuba Oremczuka

 ZAJECIA WARSZTATOWE
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

  W maju uczniowie klas: I B, I D, I G, I H, II B, II C, II E, II F, II G, III B i III C uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. W związku ze zbliżającym się Dniem Matki dzieci własnoręcznie wykonały prezenty dla swoich mam. Ponadto niektóre z klas obejrzały film „Malarz natury”, który zapoznał dzieci z życiem i twórczością Bazylego Albiczuka. Inne klasy oglądały wystawę muzealną „Czerwień- gród między Wschodem a Zachodem” wzbogacając swą wiedzę archeologiczną na temat codziennego życia w średniowiecznym grodzie. Zajęcia dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

 SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ELIZĄ PIOTROWSKĄ

 W ramach tegorocznych Bialskich Dni Książki Dziecięcej we wtorek 24 maja 2016 r. w bibliotece Barwnej odbyło się spotkanie z panią Elizą Piotrowską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci, tłumaczką języka włoskiego, krytykiem sztuki.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III d oraz dzieci z klasy V ze Szkoły nr 13 z Brześcia na Białorusi. 
Pani Piotrowska zaprezentowała dzieciom swoje książki. Rozpoczęła od „Przewodnika po Rzymie” z którego uczestnicy spotkania nauczyli się kilku gestów i słów w języku włoskim, a następnie zapoznała dzieci z ciekawostkami dotyczącymi najbardziej znanych budowli miasta. Autorka przedstawiała swoje kolejne książki, aktywizując uczniów do czynnego uczestnictwa w spotkaniui nauki przez zabawę. W miłej atmosferze uczniowie odpowiadali na liczne pytania Pani Elizy i sami je zadawali. Za ciekawe przeżycia dzieci podziękowały oklaskami, a pisarka odwdzięczyła się ilustrowanymi autografami.
Na zakończenie dzieci z Białorusi, przebrane w stroje ludowe, opowiadali o swoim mieście i okolicy. Na spotkaniu nie można było się nudzić, czas upłynął bardzo szybko, pozostawiając wszystkim uczestnikom niezapomniane wrażenia. 

 WYJAZD KLASY IIIA 
DO PRACOWNI ZDOBNICTWA LUDOWEGO W WOROŃCU

 16 maja 2016 r. klasa III A uczestniczyła w warsztatach z zakresu edukacji regionalnej w Pracowni Zdobnictwa Ludowego w Worońcu pod kierunkiem Pani Małgorzaty Hanas. Uczniowie wysłuchali informacji o historii ośrodka i ludowej sztuce wykonywania kwiatów, zdobiących dawniej wiejskie chaty. Następnie własnoręcznie wykonali wiązanki stokrotek z krepiny, które będą pięknym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Matki. 

 SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ EWĄ CHOTOMSKĄ
  19.05.2016r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Ewą Chotomską. Autorka książek dla dzieci przywitała uczniów piosenką zespołu ,,Fasolki’’. Opowiadała o swojej pracy - pisaniu książek, słów piosenek i scenariuszy do telewizji. Wspominała swoją mamę Wandę Chotomską, autorkę ,,Pięciopsiaczków’’, a także ciekawe historie z życia jej córki i wnuczki Zuzi. Spotkanie przeplatane były zabawami, zagadkami w rymowanki. Dzieci nagradzała słodkościami. Zaprezentowała swoje najnowsze książki: ,,Zając Poziomka’’, ,,Pamiętnik Felka Parerasa’’, ,,Kuchenny alfabet w zagadkach’’. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek Pani Ewy Chotomskiej i otrzymali autografy. Spotkanie przebiegło w wesołej i przyjemnej atmosferze.

 WYCIECZKA KLASY III B DO URZĘDU MIASTA BIAŁA PODLASKA

 Dnia 12 maja 2016r. odbyła się wycieczka klasy III B do Urzędu Miasta Biała Podlaska pod opieką pani Izabeli Daniluk. Uczniowie zostali powitani miło przez pracowników Urzędu Miasta. Dzieci mogły zapoznać się z miejscem i pracą urzędników. Brały udział wspotkaniu z Zastępcą Prezydenta Miasta Panem Michałem Litwiniukiem, który zaprosił uczniów do gabinetu Prezydenta naszego miasta Pana Dariusza Stefaniuka. Miały możliwość zadawania pytań. Opowiadały o swojej szkole i zainteresowaniach. Uczniowie otrzymali drobne upominki, a spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Ciekawym punktem wycieczki była improwizowana sesja Rady Miasta. Wizyta w Urzędzie Miasta była udana i pełna wrażeń.

 LEKCJA Z TABLETAMI W II i

 Spotkanie z Panią Bogumiłą Hawryluk-Matalińską 
w ramach edukacji regionalnej

 Dnia 28 kwietnia 2016r. uczniowie klas Ib Ic Ig Ih IIa IIc IIIb IIIc IIIe wraz z wychowawcami, uczestniczyli na zajęciach z edukacji regionalnej w Szkole Podstawowej nr 9. Uczniowie mieli przyjemność poznać babcię, jednej z uczennic klasy III d Panią Bogumiłę Hawryluk, która z wielką pasją i przekonaniem opowiadała o regionach wschodnich, legendach jakie krążą w naszym województwie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali jednej z kilku legend o Kamiennej Babie w miejscowości Neple, która "latem jest zawsze ciepła", poznali powiedzenia i przysłowia używane do dzisiaj.
Na koniec zajęć, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i wymiany swoich spostrzeżeń. Pani B. Hawryluk-Matalińska nagrodziła aktywne dzieci słodkim poczęstunkiem oraz drobnymi upominkami w postaci widokówek naszego regionu.

  29 kwietnia 2016r. uczniowie klasy I a wystąpili jako aktorzy w przedstawieniu pod tytułem „Zielony Kapturek”. Pierwszymi gośćmi, którzy mogli podziwiać występ byli młodsi koledzy i koleżanki z zerówki. Na popołudniowy występ uczniowie zaprosili swoich najbliższych. Widownia była wypełniona po brzegi, wszyscy z uwagą śledzili poczynania młodych artystów na scenie. Zgromadzeni goście byli zachwyceni występem i nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Każde dziecko dostało na pamiątkę występu książeczkę i słodki upominek. To był miły dzień pełen wrażeń.

 W klasie I a został zorganizowany konkurs na najpiękniejszy album liter. Od września wszystkie dzieci otrzymywały specjalne karty pracy z poznanymi literkami. Chętne osoby założyły oddzielne segregatory w których umieszczały wypełnione karty. W kwietniu konkurs został rozstrzygnięty. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały specjalne dyplomy i drobne upominki. W klasie odbyła się prezentacja prac konkursowych. Pozostali uczniowie mogli podziwiać pracę swoich koleżanek i kolegów.

 W środę 27.04.16r. uczniowie klasy I a odwiedzili PSW. Na dzieci czekało wiele atrakcji: było przedstawienie w wykonaniu studentów, warsztaty plastyczne i konkursy z nagrodami. Dziewczynkom i chłopcom bardzo podobała się taka niecodzienna forma zajęć

 ZAJĘCIA W MULTICENTRUM
  26 kwietnia 2016r. uczniowie klasy II C odwiedzili MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w zajęciach z modułu MUZYKA, SZTUKA i TECHNIKA. Każda grupa dzieci w module MUZYKA tworzyła podkład muzyczny do filmu animowanego „Mały książę” z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Z przyjemnością słuchały później efektów swojej twórczości muzycznej. W module SZTUKA uczniowie klasy II C „malowali” obrazy za pomocą graficznego programu komputerowego. Powstały oryginalne obrazy martwej natury i collage. W nagrodę na tabletach pokonywały poszczególne poziomy gry, wędrując po muzeach na całym świecie. W module TECHNIKA uczniowie klasy II C tworzyli przenośnik taśmowy, który przenosił i segregował różne elementy.

 Wyjazd klasy ID do Worońca

  Dnia 26 kwietnia 2016 roku klasa ID wraz z wychowawczynią Teresą Kryśko i rodzicami odbyła już po raz drugi w tym roku szkolnym wycieczkę do Klubu Kultury w Worońcu. Celem wyjazdu był udział w zajęciach regionalnych. Tym razem uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali wiosennne kwiaty z krepiny. Każde dziecko wykonało własnoręcznie bukiet dla swojej mamy, jak również inne wiosenne kwiaty. Wykonane prace bardzo spodobały się zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Uczniowie wykonali również tulipany do ozdoby swojej klasy. 

 AKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA KSIĄŻEK 
w klasach I - III

  Dnia 12 kwietnia 2016 roku rozpoczęła się AKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA. Zaproponowała ją Pani mgr Maria Łukaszuk- pracownik biblioteki szkolnej. Dzięki tej akcji, dzieci już od najmłodszych lat wzbogacają swoją wiedzę ogólną, rozwijaja język, pamięć i wyobraźnię. 
Akcja ta została przeprowadzona pod koniec roku szkolnego i dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci znając już litery - mogą wziąć w niej czynny udział. Podczas rozpoczęcia głośno czytali: p. Krystyna Orluk- pracownik Biblioteki Pedagogicznej, 
p. Norbert Wachowiec- pracownik Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. wicedyrektor Bernardeta Mikołajczak, nauczycieli reprezentowali: p. Mirosława Konkol, p. Grażyna Chwesiuk, p.Barbara Wojarnik, p. Edyta Panasiuk oraz rodzice: p Monika Raczyńska, 
p. Izabela Burda-Markiewicz i uczennica : Iman Kadyrowa. Dodatkowo część artystyczną przygotowały uczennice klasy V c. Do akcji, w każdej klasie zostali zaproszeni rodzice dzieci, aby wspólnie poczytać swoim pociechom. 
Dostali oni również zadanie czytania razem z dziećmi każdego dnia do końca miesiąca. Aby potwierdzić fakt wzięcia udziału w akcji dzieci otrzymały karty głośnego czytania. 
Po zakończeniu tego wydarzenia w maju nastąpi jego podsumowanie i nagrodzenie biorących w niej udział.

 Klasy II A i II B w Pracowni Tkackiej w Hrudzie.

 Dnia 21 kwietnia, klasa II A i 22 kwietnia, klasa II B wraz z wychowawcami p. Beatą Żukowską i p. Marzeną Chmiel oraz rodzicami, odbyły wycieczkę do Klubu Kultury w Hrudzie. Celem wyjazdu była edukacja regionalna i poznanie pracowni ginących zawodów, w tym przypadku pracowni tkackiej.
Zajęcia składały się z trzech części. W pierwszej, panie tkające przedstawiły pokrótce swoją pracę i osiągnięcia. Dzieci dowiedziały się, że atrybutem pracowni jest tkanie starodawnych wzorów - pereborów, które są unikatem w Polsce. Główną tkaczką pereborów jest pani Zofia Jówko.Inne tkaczki działające w Pracowni to panie: Marianna Sawczuk i Marianna Jówko.Pokazy i zajęcia tkackie prowadzą panie z zespołu obrzędowo - śpiewaczego, pod kierunkiem instruktor pani Jolanty Zając. W drugiej części dzieci poznały metodą oglądową etapy uprawy lnu, od ziarenka poprzez dojrzałą roślinę do tkaniny. Trzecia część – praktyczna, polegała na samodzielnym wykonaniu dywanika na własnych krosnach. 
Dzieci wzbogacone o nowe wiadomości i umiejętności, szczęśliwe z posiadanych dywaników, wróciły do domów.

 LEKCJA W KLASIE II A Z WYKORZYSTANIEM SUROWCÓW WTÓRNYCH

 W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi, uczniowie klasy II A postanowili wykonać prace techniczne pt.: „Nowe oblicze plastikowej butelki”. Dzieci samodzielnie zaprojektowały oraz przygotowały potrzebne materiały do wykonania prac z wykorzystaniem surowców wtórnych. Głównym elementem projektu miała być plastikowa butelka. Pomysły dzieci były bardzo interesujące, a oto prace wykonane przez uczniów.

 LEKCJA W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”

 Na początku kwietnia uczniowie klas II a, II e, II g, II i oraz uczniowie klas III b, III c, III d, III e wzięli udział w lekcji muzealnej w oddziale Muzeum Południowego Podlasie na ul. Łomaskiej. Tematem zajęć byli Żołnierze Wyklęci. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych wiadomości na temat przebiegu II wojny światowej w okolicach Białej Podlaskiej oraz losów żołnierzy Armii Krajowej. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne o Żołnierzach Wyklętych, wykonane przez uczniów. 

„Wizyta na Policji” 

  Dnia 21 i 22 marca klasy: I a, I d, I f, I i wybrały się z wizytą na Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej, która zorganizowała Dni Otwarte. Spotkanie rozpoczęło się interesującą pogadanką z wieloma zadawanymi pytaniami ze strony uczniów. Pierwszaki przypomniały sobie zasady ruchu drogowego, numery alarmowe oraz jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Dzieci poznały również specyfikę pracy policjantów i miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem, które na co dzień noszą oni podczas wykonywania swoich zawodowych zadań.Wielką atrakcją okazało się wsiadanie do radiowozu policyjnego i poczucie się w roli policjanta. Odwiedziny na Komendzie spowodowały, że wiele uczniów w przyszłości zamierza zostać policjantem. Wiadomo, iż bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu!

 Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia 
  marcu uczniowie klas: Ig i Ih uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci własnoręcznie wykonały stroiki wielkanocne. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również o tradycjach świąt wielkanocnych oraz obejrzały film. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie wykonali swoje prace. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę autorską rzeźb o tematyce sakralnej.  

 TEATR „KOT W BUTACH”

 15.03.2016r. klasy I e, II a, II b, II d, II g, II e, II i, II h wzięły udział w przedstawieniu pt. „Kot w butach”, przygotowanym przez Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl odbył się w kinie Merkury.
„Kot w butach” to jeden z najbardziej znanych dzieciom tytułów klasykibajkowej – chociażby ze zbiorów Charlesa Perraulta czy braci Grimm. Teatr Współczesny zaprezentował tę opowieść w bardzo pomysłowej i zabawnej formie. Przedstawienie było dynamiczne, dowcipne. Baśniowej oprawy dodały ciekawe efekty specjalne. Aktorzy wchodzili w interakcje z dziećmi poprzez dialogi, piosenki oraz przechadzali się między widzami. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że inteligencja, bystrość umysłu, a także wiara w siebie znaczą więcej niż bezwzględna siła, czy podstępna moc. 
Przedstawienie było bardzo udane, a dzieci zadowolone wracały do domu z przekonaniem, że to nie przysłowiowy pies, lecz kot jest „najlepszym przyjacielem człowieka”.

    Dni Otwarte

   W dniach 8-9 marca 2016r. w naszej szkole zorganizowano Dni Otwarte. 
Uczniowie klasy ID pod kierunkiem pani Teresy Kryśko przygotowali przestawienie pt.,,Brzydkie Kaczątko”, na które 8 marca 2016r. przybyły zaproszone dzieci pięcioletnie i sześcioletnie z Przedszkoli Samorządowych nr 13 i 17
Mali aktorzy doskonale wcielili się w swoje role i poprzez grę aktorską udzieliły rad i wskazówek młodszym kolegom dotyczących właściwych zachowań w grupie rówieśniczej. Każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z zaproszeniem do szkoły na następny dzień. 
W dniu 9 marca 2016r. do szkoły przybyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, by zapoznać się z naszą szkołą i jej ofertą. Wszystkich zgromadzonych powitał chór szkolny, który zaprezentował znane piosenki dziecięce. Goście mieli też okazję obejrzeć prezentację multimedialną ,,Dziewiątka wita”, przygotowaną przez panią Edytę Panasiuk. 
Z rodzicami spotkała się pani dyrektor Katarzyna Sierpotowska. Przedstawiła ona szeroką ofertę edukacyjną szkoły. Zapoznała z bazą dydaktyczną, zaprezentowała walory placówki i osiągnięcia uczniów. Odpowiedziała również na liczne pytania rodziców. 
Rodzice mogli jednocześnie zapisać swoje dzieci do klas pierwszych, jak i oddziałów przedszkolnych. 
Dzieci uczestniczyły także w wielu ciekawych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i zwiedziły szkołę. W hali sportowej zaprezentowały się cheerleaderki. Przedszkolaki brały udział w licznych zabawach sprawnościowych i konkursach przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Na zakończenie mali goście otrzymali pamiatkę z wizyty w szkole. Ze spotkania zadowoleni byli także rodzice przyszłych uczniów. 
Mamy nadzieję, że z większością z nich spotkamy się we wrześniu w szkole. 

 Co takiego wydarzyło się w Rzacholeckim Lesie? Tego dowiedziały się dzieci oglądając przedstawienie teatralne pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował”.

Dnia 7 marca 2016r. uczniowie klas I a, I c, I d, I f, III a, III b, III c, III d mieli przyjemność obejrzeć rozśpiewane przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował”, gdzie twórcy przedstawienia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali odbiorców na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Spektakl przyciągnął uwagę najmłodszych widzów barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Również efekty świetlne wywoływały duże emocje. Dzieci żywo reagowały na to wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wywołało pojawienie się postaci wielkiej Pajęczycy, Wodnika, Niedźwiadka i Wiewiórki.W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów.Bardzo ważne było przesłanie płynące z przedstawienia, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzinę oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą.Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali brawami. 

  "Zdrowy uśmiech" 
 Śnieżnobiały uśmiech to znak zdrowych zębów. Dnia 4 marca 2016r. odwiedziła klasę I"i" p. Anna Mieńko-Barczyńska, asystent stomatologa. Pani Ania przybliżyła specyfikę swojej pracy oraz zasady higieny jamy ustnej. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy szczotkować zęby mleczne i stałe oraz przeprowadzali demonstracje na sztucznej szczęce. Poznali nazwy, liczebność zębów u dzieci i dorosłych. Dowiedzieli się co pomaga i szkodzi zębom. Podsumowaniem spotkania był test dotyczący wiedzy stomatologicznej oraz zadana przez p. Anię praca domowa.
 Na zakończenie „pierwszaki” otrzymali gumy bezcukrowe aby eliminowały bakterie.

  WARSZTATY Z EDUKACJI REGIONALNEJ W WOROŃCU KLASY II A

  Uczniowie klasy II A dnia 08.03.2016r. uczestniczyli w warsztatach z edukacji regionalnej w Worońcu. W Pracowni Zdobienia Ludowego powitała nas pani Małgorzata Hanas. Dzieci wykonały pod jej kierunkiem przepiękne, tradycyjne palmy wielkanocne. Z okazji Dnia Kobiet uczniowie własnoręcznie wykonali róże z bibuły oraz wiosenne krokusy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dawniej gospodynie przygotowywały się do świąt wielkanocnych. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie wykonali swoje prace. Podczas pobytu dzieci miały także czas na zabawę. Chłopcy grali w bilard, a dziewczynki w gry planszowe. 

 Wyjazd klasy II B do Worońca

 Dnia 11 lutego 2016 roku klasa II B wraz z wychowawcą i rodzicami odbyła wycieczkę do Worońca. Celem wyjazdu był udział w zajęciach regionalnych. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali palmę wielkanocną, serce walentynkowe oraz wiosenne krokusy z bibuły. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu, z plecakami pełnymi prac wykonanych własnoręcznie, wróciły do domów.

 Bezpieczne Ferie Zimowe
Spotkanie i pogadanka z pracownikami Straży Granicznej

Tuż przed feriami 11.02.2016 r. klasę III d i III e odwiedziła Straż Graniczna. Funkcjonariusze straży zapoznali dzieci ze specyfiką swojego zawodu. Dzieci z zachwytem przymierzały kamizelki kuloodporne, kaski i inne akcesoria obronne.Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu. Omówili zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców, jak również przestrzegli uczniów przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Na zakończenie życzyli dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

 WYSTĘP MŁODYCH ARTYSTÓW

 4 lutego uczniowie klasy III C wystawili rodzicom przedstawienie pt. „Witaj Nowy Roku”. Dzieci zaprezentowały swoje teatralne umiejętności. Rodzice z zainteresowaniem obejrzeli występ młodych artystów.

Klasa III d na zajęciach z edukacji regionalnej w Bibliotece Barwnej


  DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
w oddziale przedszkolnym

 Na dzień 22 stycznia 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Dziadkowie i babcie skorzystali  z zaproszenia i licznie przybyli na spotkanie z wnukami.
dzieciprzygotowały gościom liczne niespodzianki w postaci wierszy, piosenek, tańców oraz wspólnych zabaw i plasów.
Odspiewały też gromkie "Sto lat!" i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek. Radości ze wspólnego świętowania nie było końca. Przedstawiciele babć i dziadków wyrazili wdzięczność wnukom i pani wychowawczyni za przygotowanie uroczystości.

  DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA 
w klasie I C

 Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia

   Dnia 21 stycznia 2016 roku uczniowie klasy III C uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci wykonały prezent z okazji Dnia Babci – torbę z motywem kwiatowym.
Następnie uczniowie obejrzeli wystawę autorską „Wiktor Korecki (1897 -1980) Pejzaż słowiański”. Dzieci podziwiały piękno przyrody w malarstwie.

  Zajęcia z garncarstwa w edukacji wczesnoszkolnej

  W ramach edukacji regionalnej i poznawania świata ginących zawodów, w dniach 11-15 stycznia 2016 odbyły się zajęcia z garncarstwa prowadzone przez p. Krystiana Nowaka. Wzięły w nich udział wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej, a wiec 24 oddziały. Uczniowie na początku zajęć oglądali prezentację narzędzi garncarskich, a następnie w części praktycznej, na kole garncarskim i z pomocą garncarza, wykonywali naczynia gliniane: miski o różnorodnym kształcie, dzbanuszki, a dzieci z klas III, oprócz naczyń, samodzielnie lepiły figurki, zwierzątka oraz dowolne kształty z dodatkowej porcji gliny. Wychowawcy klas i uczniowie byli zadowoleni z ciekawie prowadzonych zajęć i z wykonanych naczyń.

  Już niedługo święto wszystkich babć i dziadków.

21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To doskonała okazja, aby obdarować te szczególne dla nas osoby jakimś drobnym prezentem. Uczniowie klasy III d z głębokim przekonaniem twierdzą, że większość babć i dziadków woli dostać prezent wykonany dla nich przez wnuki własnoręcznie. I nie ważne czy wnuk ma lat pięć czy piętnaście. Liczy się nie tylko pamięć, ale też danie czegoś od siebie, stworzonego z myślą o babci czy dziadku. Podczas zajęć plastyczno-technicznych trzecioklasiści wykonali upominek od serca- „Słoik pełen komplementów i życzeń” 
Naszym Kochanym Babciom i Dziadkom z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia: zdrowia, nieustającego uśmiechu, radości życia i rozwijania swoich pasji.

 Noworoczne spotkanie z jasełkami i kolędą w klasie III d

 Nowy Rok to nowe postanowienia i czas na nowe działania. Klasa III d przywitała Nowy Rok pozytywną energią i chęcią do działania. Wyrazem tego były przygotowane dla rodziców jasełka. Przedstawienie przeplatały kolędy i pastorałki śpiewane wspólnie z rodzicami. Współczesna wersja widowiska przedstawiającego Boże Narodzenie w doskonały i wymowny sposób ukazała przywary dzisiejszego świata. Młodzi artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 ZAJĘCIA W MUZEUM

14 stycznia 2016 roku klasa 3 B uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie własnoręcznie wykonali prezenty dla babć – łopatkę do kuchni i broszkę z filcu. Ofiarują je swoim babciom z okazji Dnia Babci. Zajęcia zakończyły się zwiedzaniem ekspozycji stałej z obrazami. Uczniowie wkrótce wezmą udział w konkursie plastycznym ,, Moja przygoda w muzeum’’.

 Inscenizacja " Proszę państwa, oto Rok!" w wykonaniu uczniów klasy II D

  UDZIAŁ KLAS I-III W VIII AKCJI CHARYTATYWNEJ
„KSIĄŻKA POD CHOINKĘ”

  Uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się po raz kolejny w akcję charytatywną organizowaną przez Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, która polegała na zbiórce książeczek dla dzieci z Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego Szpitala w Białej Podlaskiej. Nasi uczniowie przynosili przez cały listopad książeczki, kolorowanki, które chcieli ofiarować chorym dzieciom. 
Klasy, które włączyły się w akcję zbierania książeczek to: I a, I f, I h, II a, II b, II d, II f, II h, II i, III a, III b, III c, III d, III e. 
  Akcja zakończyła się 5.12.2015 r. Wszystkie zebrane książeczki zostały przekazane do Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Okazało się, że podczas VIII Akcji Charytatywnej zebrano rekordową sumę około tysiąca stu książeczek, z czego największymi darczyńcami okazali się być uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej (414 vol.)
Wszystkie książeczki opatrzone zostały stosownymi naklejkami i przekazano je na ręce pani ordynator lek. med. Ireny Kijuk.
Podczas „Jasełek” Pani Dyrektor Katarzyna Sierpotowska wręczyła podziękowania wszystkim klasom, które zechciały umilić małym pacjentom świąteczny czas spędzony w szpitalu podarowanymi książeczkami. 

 JASEŁKA W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY I D

    Dnia 21 grudnia 2015r. uczniowie klasy ID pod kierunkiem pani Teresy Kryśko po raz drugi stali się aktorami. Tym razem przed świętami Bożego Narodzenia zaprezentowali JASEŁKA dyrekcji, uczniom klas I-III, rodzicom, a także zaproszonym z Przedszkola Samorządowego nr 13 dzieciom pięcioletnim z wychowawczynią Jolantą Goławską. 
Maryja, Józef, pasterze, aniołowie i pozostali aktorzy doskonale odegrali swoje role, a piękne stroje przygotowane przez rodziców uczniów klasy ID, jak również bogata scenografia wpłynęły na podniosłość tego niezwykłego wydarzenia – narodzin Dzieciątka w stajence betlejemskiej. 
Po zaprezentowaniu jasełek, dzieci wraz z rodzicami zasiedli do przygotowanej przez rodziców kolacji wigilijnej. Po złożeniu życzeń i podzieleniu się opłatkiem, wszyscy zjedli tradycyjne wigilijne potrawy, wśród których największą popularnością cieszył się barszczyk z uszkami i pierogi z kapustą i grzybami. Uroczystość zakończyło wspólne kolędowanie. 

 JASEŁKA W KLASIE I C


 WIGILIA W KLASIE I F

   Boże Narodzenie to czas życzliwości, radości i pojednania. Aby podkreślić wyjątkowość tych świąt wychowawczyni klasy 1 F pani Olga Rechnio w dniu 22.12 zorganizowała spotkanie wigilijne, na które dzieci zaprosiły swoich rodziców i bliskich. Udział w nim wzięła cała klasa, która przez wiele dni pilnie przygotowywała się do występu. Wśród świątecznej dekoracji dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych, jak również wokalnych, gdyż wiersze przeplatane były znanymi kolędami jak np.„Dzisiaj w Betlejem”. Po przedstawieniu części artystycznej dzieci miały przygotowaną niespodziankę dla swoich najbliższych, a mianowicie w tajemnicy nauczyły się zagadek, którymi mogli sprawdzić wiedzę dorosłych na temat Świąt. Rodzice pomimo wielkiego zaskoczenia dzielnie starali się sprostać postawionemu zadaniu. Po niespodziance wychowawczyni klasy przeprowadziła quiz dotyczący tradycji bożonarodzeniowych wśród uczniów swojej klasy. Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się i prawidłowo udzielały odpowiedzi, za co otrzymywały drobne upominki. Następnie wszyscy wspólnie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Całe spotkanie przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze.

 Jasełka w wykonaniu uczniów klasy II D


 LEKCJA OTWARTA DLA RODZICÓW I WIGILIA KLASOWA W KLASIE III A

  18 grudnia 2015 r. w klasie III A odbyła się lekcja otwarta dla rodziców ,,Wigilijny wieczór" połączona z Wigilią klasową.
Na początku uczniowie uczestniczyli w zabawie dydaktycznej ,,Ubieramy choinkę", utrwalając słownictwo zwiazane z tematyką świateczną. Słuchali wiersza o Bożym Narodzeniu i dokonali jego anlizy. Pracowali z tekstem opartym na treści utworu.W trakcie zajęć dzieci miały okazję wypowiedzieć się na temat zwyczajów i tradycji świątecznych pilęgnowanych we własnych rodzinach oraz pięknej polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem na podstawie informacji z e-podręcznika. Na koniec zajęć zaprezentowały krótki montaż poetycko-muzyczny i podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane aniołki. Po zajęciach odbyła się Wigilia klasowa i wspólne kolędowanie. 
Spotkanie wywołało wiele wzruszeń i wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. 

 Grudzień 2015 w II h
 Ten miesiąc zaczęliśmy od spotkania z panią artterapeutką, która nauczyła nas robić przepiękne bombki. Akurat za oknem padał pierwszy śnieg……….

 Lekcja z e-podręcznikiem.

   Klasa 3E wraz z wychowawcą uczestniczyła w konkursie: "Szkoła na czasie, e-podręczniki w klasie!". Celem konkursu było opracowanie zajęć z wykorzystaniem e-podręcznika. Pani Edyta Panasiuk przygotowała scenariusz i przeprowadziła lekcję z bloku tematycznego: Boże Narodzenie na temat: Dziewczynka z zapałkami. Podczas zajęć wykorzystano różnorodne metody nauczania i środki dydaktyczne. Lekcja powstała w oparciu o ćwiczenia z e-podręcznika. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji poznając świat H. Ch. Andersena i jego baśni. Trzymamy kciuki za wygraną!

 Zajęcia w muzeum

  W środę 16 grudnia 2015 roku klasa 3E uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw dzieci zapoznały się z tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia, a następnie własnoręcznie wykonały choinki. Będą one wspaniałą ozdobą świątecznego stołu lub miłym upominkiem dla bliskich. Zajęcia w muzeum są dla dzieci zawsze niezapomniana przygodą i ciekawym doświadczeniem.

 Warsztaty dla nauczycieli

  W poniedziałek 14 grudnia 2015 r. odbyły się w szkole warsztaty dla nauczycieli. Prowadziła je nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Edyta Panasiuk. Warsztaty dotyczyły różnorodnych technik plastycznych, które można wykorzystać podczas robienia prac o tematyce bożonarodzeniowej. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu wykonywali prace w technice Iris folding. Poznane techniki plastyczne oraz własne doświadczenia wykorzystają na zajęciach z uczniami.

 Podsumowanie zbiórki ZSEE

 16.12.2015 roku nastąpiło podsumowanie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektromagnetycznego, który kryje się pod skrótem ZSEE. Klasa 1F wykazała się wielkim zaangażowaniem w tej akcji, a nawet dwie osoby znalazły się w pierwszej piątce na liście zwycięzców.

 Wierszobranie 

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w XXIV edycji Konkursy Recytatorskiego „Wierszobranie” organizowanego przez BCK – Klub Kultury „Eureka”.
Laureatką konkursu została Zuzia Królicka, która recytowała wiersz Doroty Gellner pt. „Deszczowe róże”.
15 grudnia 2015r. Zuzia odebrała z rąk organizatorów nagrodę.
Gratulujemy sukcesu!


WIDOWISKO TANECZNO-WOKALNE
pt.: „ZAGUBIONA BAJKA”

 W dniu 10 grudnia 2015 roku w ramach współpracy z Bialskim Centrum Kultury zorganizowano wyjście na widowisko taneczno-wokalne 
pt. „Zagubiona bajka" w wykonaniu zespołu wokalnego „Chwilka” oraz zespołu tanecznego z DANCE ACADEMY STUDIO w Białej Podlaskiej, laureatów Bajkowego Festiwalu Teatralnego Dzieci-Dzieciom 2015 w Teatrze Lalka Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 
Przedstawienie obejrzały klasy: II E, III C, i III D. Był to doskonały przezent mikołajkowy, który poszerzerzył doświadczenia kulturalne dzieci i dostarczył niezapomnianych wrażeń estetycznych. Występ młodych i zdolnych bialskich artystów zystał uznanie małych widzów.


 MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE TEATRALNE W KLUBIE KULTURY „SCENA”

   Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 9 oraz klasa II A w dniu 8.12.2015 r. wzięły udział w mikołajkowym spotkaniu teatralnym w Klubie Kultury „Scena”. Dzieci obejrzały dwa przedstawienia. 
Pierwszy spektakl pt. „Ewka, Marysia i krasnoludki” przygotowali aktorzy z grupy teatralnej „Trójka”. Przedstawienie opowiadało o Ewie, która odrzucona przez swoich kolegów, przezywana w Internecie , przeniosła się do bajki „Sierotka Marysia i krasnoludki”. Królowa Tatra pomogła odzyskać Marysi gąski, a Ewce przyjaźń koleżanek i kolegów. 
Drugie przedstawienie wykonali aktorzy Teatru „FiuFiu” z Bialskiego Centrum Kultury. Była to sztuka pt. „Zamknijcie oczy”.Zaprezentowana bajka jest abstrakcyjną opowieścią, którą możemy różnorodnie interpretować. „Zamknijcie oczy” jest dosłownie bajką przewróconą do góry nogami, wszystko co młodzi artyści pokazują na scenie powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. Spektakl miał na celu uświadomienie widzom, że każde ich postępowanie powinno być dokładnie przemyślane, bo konsekwencje naszych wyborów mają wpływ na dalsze życie.Dzięki prostej formie, wspaniale dobranej muzyce, dzieci przedstawiły wiele niestety niekiedy pomijanych w codziennym życiu prawd i przestróg.
Na koniec wizyty w klubie kultury „Scena” odbyło się spotkanie z Mikołajem. Dzieci miały możliwość porozmawiania z Mikołajem, zadawania pytań, śpiewały piosenki i mówiły wierszyki. W nagrodę każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę od Mikołaja.

 KLASA I g i klasa II i na JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM

 W dniu 10 grudnia 2015r. klasy I g i II i wzięły udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w centrum Białej Podlaskiej. W ramach programu przewidziane były liczne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych mieszkańców miasta.
Dzisiejsze animacje zostały przygotowane przez pracowników Bialskiego Centrum Kultury. Program artystyczny prezentowały przedszkola, oraz klas 1-3 ze szkół podstawowych, które przybyły stroić choinki, przywitać się z Mikołajem i Reniferem, złożyć listy do Św. Mikołaja, a także przyniosły ze sobą wcześniej udekorowaną bombkę.
Osoby przebrane za skrzaty i mikołajki bawiły się wspólnie z dziećmi, prowadząc liczne zabawy ruchowe i taneczne przy muzyce oraz konkursy dla dzieci. Dzień dzisiejszy był w szczególności poświęcony dzieciom.  Mikołaj – rozdawał słodycze, pozował do pamiątkowych fotografii. Wszystkim towarzyszył klimat świąt Bożego Narodzenia.

 W grudniu uczniowie klas I-III przystąpili do konkursu organizowanego przez dom handlowy "Rywal" na "Najpiękniej udekorowane drzewko świąteczne". Dzieci wykonały oryginalne i piękne ozdoby, którymi przystrojono choinkę. Zachęcamy uczniów i rodziców do udziału w głosowaniu.

 Spotkanie z p. Jackiem Danilukiem – autorem książek dla dzieci.

  Dnia 9 grudnia 2015 roku klasy 0-III uczestniczyły w spotkaniu z autorem książek dla dzieci p. Jackiem Danilukiem. Pisarz prezentował swoje dzieła takie jak: seria „Między nami zwierzętami”, „Na podwórku”, „W Afryce”, „W lesie”, „Na łące”, czteroczęściowe „Rymowanki wujka Jacka” oraz „Jego śladami” – poezja poświęcona osobie Jana Pawła II.

  W grudniu uczniowie klas: IaId, Ig, If, I h, Ii i II h wzięli udział w świątecznych zajęciach warsztatowych w Klubie Kultury w Worońcu. Już na początku wycieczki dzieci zachwycił zabytkowy budynek, w którym odbywały się zajęcia. Piękne wnętrze, bajecznie kolorowe ozdoby wiszące na suficie nadawały niepowtarzalny klimat temu miejscu. Panie Małgosia i Bożena w kilku słowach zapoznały dzieci z historią budynku, a także opowiedziały o swojej pracy. Następnie dzieci chętnie przystąpiły do wykonywania ozdób świątecznych. Pod okiem specjalistek w dziedzinie zdobnictwa powstały przepiękne choinki, bombki i łańcuchy. Dzieci współpracowały ze sobą, pomagały sobie nawzajem. Atmosfera podczas zajęć była miła, dało się poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Pod koniec spotkania był czas na rozmowę i wspólne śpiewanie. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu.

   Święta Barbara jest patronką górników. Dnia 4 grudnia obchodzimy jej święto. W związku z tym, klasa II F przygotowała czapki górnicze. Dzieci zapoznały się z ciężką pracą górników pod ziemią. Na koniec zajęć wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie w własnoręcznie wykonanych czapkach górniczych, zwanych czako.

  W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas III C, III D, II D i II E wraz z wychowawcami uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Południowego Podlasia. Były to wróżby andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje związane z andrzejkami i katarzynkami, a także mogły powróżyć z wosku i „odczytać” swoją przyszłość losując symboliczne przedmioty. Obejrzały również film o zwyczajach andrzejkowych. 
Była to ciekawa lekcja z edukacji regionalnej i świetna zabawa.