ROK SZKOLNY 2022/23

WIGILIA KLASOWA W KLASIE IIIC

WIGILIA KLASOWA W KLASIE IE


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
W KLASIE IE

17 grudnia uczniowie klasy Ie uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych pod kierunkiem pracowni „KOCHAM NAD SZYCIE” wykonując ozdoby choinkowe. 

"Bombkowy zawrót głowy" w Pracowni Tkackiej w Hrudzie

Święta tuż tuż… Z tej okazji w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczniowie klasy IIa artystycznie zdobili bombki.
Dzieci poznały ciekawe techniki tworzenia ozdób choinkowych.
Własnoręczne wykonanie ozdób sprawiło, że choinka będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Zajęcia dostarczyły nie tylko wiele radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas.

Mikołajki w kinie Merkury

6 grudnia to czas, w którym zarówno my dorośli, jak i nasze dzieci, przenosimy się w świat marzeń i skrytych pragnień, czego symbolem są podarki wręczane przez św.
Mikołaja. Uczniowie klasy II a wzięli udział w mikołajkowym seansie filmowym w Novym Kinie Merkury. Wszystkich przybyłych przywitał Mikołaj, każdy otrzymał słodki upominek. Następnie dzieci obejrzały film pt. „Dziwny świat” w którym bohaterowie rozpoczynają podróż do miejsca, w którym nic nie jest takie, jakie mogłoby się początkowo wydawać.

Mikołajki klasy I E

Święty Mikołaj ze słodkim upominkiem zawitał także do Multicentrum, w którym uczniowie klasy Ie uczestniczyli w fantastycznych zajęciach edukacyjnych. Podczas spotkania uczniowie szukali wioski Świętego Mikołaja odwiedzając biegun Północny oraz wykonywali sensoryczną zimową makietę.

Wizyta uczniów klasy II a w Muzeum Południowego Podlasia

24 listopada 2022r. uczniowie klasy II a podczas wizyty w Muzeum Południowego Podlasia mogli podziwiać niezwykłą wystawę o wyjątkowym bialczaninie - Bogusławie Kaczyńskim.
Wystawa pt. "Bogusław Kaczyński z Białej Podlaskiej w Świat" oparta jest na elemencie podróży, wspomnieniach ukrytych w przedmiotach życia codziennego ukazujących wyjątkowość 
i oryginalność jednego z najznakomitszych propagatorów muzyki klasycznej. Następnie odbyły się zajęcia poświęcone tradycjom i zwyczajom dorocznym,
podczas których drugoklasiści poznali zwyczaje andrzejkowe oraz mieli okazję poprzez wspólne lanie wosku, łapanie kołków w płocie, wyciąganie spod talerzyka fantów wywróżyć co przyniesie im los… 
Oczywiście pamiętając, że wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy :)


Przygody w Barwnej

20 października 2022r. klasa II e uczestniczyła w zajęciach w Bibliotece Barwnej „Przygody w lesie - grzybobranie”.
Spotkanie poprowadziły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, które uwrażliwiały uczniów na zasady dobrego zachowania w lesie
oraz przekazały reguły zbierania grzybów i przedstawiły atlas najbardziej popularnych grzybów jadalnych i trujących. Zwieńczeniem zajęć było słuchanie bajki o mieszkańcach lasu.

V Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Z Korczakiem w szkołę przyszłości"
3 listopada 2022r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Białej Podlaskiej odbyło się rozstrzygnięcie V Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego 
"Z Korczakiem w szkołę przyszłości".
I miejsce zdobył uczeń z naszej szkoły - Adrian Chorąży z klasy 2a
Serdecznie gratulujemy!!!

KLASA 1A
W MULTICETRUM
Uczniowie klasy IA uczestniczyli w dniu 12 października 2022r. w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które obejmowały następujące moduły: KLOCKI K’NEX, PRZYRODA.
W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt: żyrafy i słonia według określonych schematów.
W module ,,PRZYRODA” poznawały tajemnice lasu, piętra lasu, roślinność i mieszkańców lasu. Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość i stworzyły okazję do pogłębienia wiadomości

Wycieczka do Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach
6 października 2022r. uczniowie klasy II a poznali ciekawe miejsce w naszym regionie odwiedzając Pracownię Kulinariów Regionalnych w Perkowicach.
Pod czujnym okiem pań pracujących w tym ośrodku, uczniowie zamienili się w piekarzy. Samodzielnie wykonali ciasteczka i rogaliki.
Z dużym zaangażowaniem wykonywali pyszne wypieki. Po warsztatach pełnych wrażeń, pociągiem wrócili do domu, bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności.

Dzień Chłopaka w klasie IIa

30 września w klasie II a zrobiło się bardzo kolorowo……a to za sprawą warsztatów, które tego dnia się odbyły z okazji DNIA CHŁOPAKA.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak krok po kroku powstają obrazy z nici, czyli popularna ostatnio, bardzo ciekawa i twórcza technika plastyczna String Art. Wykonanie takiej pracy wymaga cierpliwości, ale efekt końcowy i własne przestrzenne dekoracje z nici bardzo cieszą.


 ROK SZKOLNY 2021/2022


 Wyjście do Urzędu Pocztowego
uczniów klasy I B

 23 czerwca 2022r. uczniowie klasy I B wybrali się do Urzędu Pocztowego w Białej Podlaskiej. Celem wycieczki było poznanie pracy na poczcie. Dzieci miały okazję poznać pomieszczenia w budynku pocztowym. Obejrzały drogę listu od nadawcy do adresata w praktyce. Dowiedziały się, jakie sprawy można załatwić na poczcie. Zobaczyły stanowiska pracy listonoszy i ich strój służbowy. Widziały i przymierzały strój Ochrony Poczty, pojazdy przewożące towary i przesyłki. Od pracownicy Urzędu Pocztowego na zakończenie spotkania otrzymały w prezencie koperty i kolorowe znaczki. 
Wizyta na poczcie była ciekawa. Podobała się uczniom. Na pamiątkę wyjścia do Urzędu Pocztowego uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia.

 UCZNIOWIE KLASY 3E
NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM W TERESPOLU

 Dnia 14 czerwca w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy IIIe uczestniczyli z wizytą w Oddziale Celno-Drogowym w Terespolu. Podczas spotkania z funkcjonariuszami służby celno-skarbowej, uczniowie dowiedzieli się podstawowych informacji na temat zadań i roli służby celno-skarbowej, ochronie rynku przed napływem szkodliwych i niebezpiecznych towarów, sprzętu wykorzystywanego przy kontroli oraz zasad bezpiecznego przekraczania granicy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda odprawa celna na przejściu granicznym. Elementy doradztwa zawodowego są ważnym ogniwem, gdyż ukierunkowują młodego człowieka na możliwości wyboru swojej drogi życiowej. 

Przygody w Warszawie

 9 czerwca uczniowie klasy I e pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczęli obejrzeniem spektaklu „Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze „Lalka”. Miłym zaskoczeniem było to, że aktorzy występowali nie tylko na scenie, ale również i na widowni.
Po spektaklu kolejnym punktem wycieczki był obiad.
Następnie uczniowie zwiedzali i bawili się w Muzeum Sztuki i Iluzji „Be Happy”. Dzieci chętnie korzystali z proponowanych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się różowy basen, pokój luster, jednorożce, huśtawki donaty i wiele innych niepowtarzalnych scenografii.
Ostatnim miejscem programy był Park trampolin. Po szkoleniu z zasad bezpieczeństwa i rozgrzewce nastąpiła swobodna zabawa w basenach z gąbkami, trampolinach, torach akrobatycznych oraz torach Ninja.
Wycieczka była udana. Uczniowie zrobili sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy byli zadowoleni. 

 Warsztaty Małego Kucharza klasy I B
w Pizzerii Da Grasso
 9 czerwca 2022r. uczniowie klasy I B uczestniczyli w Warsztatach Małego Kucharza w Pizzerii Da Grasso w Białej Podlaskiej. Uczniowie samodzielnie przygotowywali dla siebie pizzę. Wałkowali ciasto i wybierali ulubione składniki do pizzy. Zwrócono uwagę, aby na cieście umieścić jak najwięcej warzyw. Po wypieczeniu pizzy konsumowali przygotowane danie popijając soczkiem. Po zajęciach warsztatowych dzieci otrzymały dyplomy i puzzle. Zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Zajęcia w Pizzerii były ciekawe, a samodzielnie przygotowana pizza była smaczna. Zajęcia tego typu zachęcą uczniów do pomocy rodzicom w kuchni.

 Przedszkolaki z wizytą w klasie Ia
 3 czerwca 2022r. uczniowie klasy I a gościli dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 13 w Białej Podlaskiej. Sześciolatki miały okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna klasy pierwszej i uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. W trakcie spotkania przedszkolaki aktywnie wykonywały ćwiczenia interaktywne i rozwiązywały „szkolne” zagadki. Zaprezentowały również swoją dotychczasową wiedzę zdobytą w przedszkolu – znakomicie dobierały w pary obrazki oraz pięknie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczyciela. Uśmiechy i radość na twarzach przedszkolaków są najlepszą oceną wystawioną przez małych gości.

 DZIEŃ DZIECKA
 1 czerwca klasy I A, II B i III D wybrały się na piknik z okazji Dnia Dziecka. Piknik odbył się na terenie gospodarstwa agroturystycznego ,,Mustang” w Rakowiskach, a organizatorem była pracownia ,,Kocham nad szycie”. Organizatorzy przygotowali szereg zabaw na świeżym powietrzu. Każde dziecko otrzymało kupony do wykorzystania na przygotowanych ,,stacjach”,na których czekały różne atrakcje np. robienie bransoletek, tatuaży, puszczanie dużych baniek mydlanych, układanie klocków jenga. Dodatkowo dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach ruchowych. W przerwie między atrakcjami na wszystkich czekał poczęstunek: wata cukrowa, popcorn i stoisko z lemoniadą.
Po wyśmienitej zabawie uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom. 

 WIZYTA NA KOMENDZIE POLICJI
 Z okazji Dnia Dziecka 1.06.2022 roku klasa III b została zaproszona do Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat tego trudnego zawodu, z fascynacją oglądali umundurowanie oraz niezwykle ciekawe akcesoria (min. kajdanki policyjne, tarczę policyjną). Mieli również okazję poznać sposób, w jaki pobierane są odciski palców oraz dowiedzieć się, jak wygląda Komenda Policji. Podczas spotkania policjanci przybliżyli także dzieciom zagadnienia związane z bezpiecznymi zachowaniami, tłumaczyli jak postępować w trudnych sytuacjach, gdzie szukać pomocy. Na parkingu policyjnym uczniowie obejrzeli różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Mogli również wejść do radiowozu policyjnego, którym przewozi się aresztantów. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z policjantami i ich podopiecznymi - psami. Uczniowie zadawali wiele pytań: jak pracują psy, do czego się je wykorzystuje. Mogli również pogłaskać pieska o imieniu Bolo, który był bardzo spokojny i łagodny. Następnie dzieci podziękowały i wręczyły swoje prace plastyczne przedstawiające pracę Policji. To była udana wizyta. 

  Dzień Dziecka w 3 C
 Dnia 31 maja klasa III C wybrała się na piknik do Wod-Kan z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem była pracownia ,,Kocham nad szycie”. Organizatorzy przygotowali szereg zabaw na świeżym powietrzu. Każde dziecko otrzymało kupony do wykorzystania na przygotowanych ,,stacjach”,na których czekały różne atrakcje np. robienie bransoletek, tatuaży, puszczanie dużych baniek mydlanych, układanie klocków jenga. Dodatkowo dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach ruchowych. Na dzieci czekał również poczęstunek: wata cukrowa, popcorn i kolorowa lemoniada. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. 

 Lekcja w klasie I B dla klasy 0 z Przedszkola nr 17

 17.05.2022r. dzieci z klasy 0 z Przedszkola nr 17 odwiedziły Szkołę Podstawową nr 9 w Białej Podlaskiej i uczestniczyły w lekcji klasy I B. Zajęcia były poświęcone najważniejszej osobie w życiu każdego dziecka, kochanej mamie. Wysłuchały piosenki o mamie, wspólnie z uczniami klasy I B wykonywały ćwiczenia polonistyczne, odpowiadały na zadane pytania. Włączyły się do wspólnych zabaw. Obejrzały klasę, podręczniki, z których uczą się uczniowie oraz prace plastyczne dzieci. Wykonały z pomocą uczniów klasy I B upominki dla mamy. Na pamiątkę wizyty dzieci z klasy 0 zrobiono wspólne zdjęcia z uczniami klasy I B.

 Zajęcia warsztatowe w Muzeum Południowego Podlasia
uczniów klasy I B

 20 maja 2022r. uczniowie klasy I B brali udział w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Celem zajęć było wykonanie upominków dla mam w związku ze zbliżającym się Dniem Matki. Uczniowie na zajęciach plastycznych w Muzeum Południowego Podlasia przygotowali ekologiczne torby z płótna, które ozdobili farbami akwarelowymi. Pracowali według instrukcji pań z muzeum. Po wykonaniu pięknych prac dla mam uczniowie klasy I B odwiedzili wystawę prac malarza Bazylego Albiczuka. Wyjazd do muzeum pozostawił miłe wspomnienia wśród dzieci, a samodzielnie wykonane torby będą miłym prezentem dla mam. 

 Klasa I a w Muzeum Południowego Podlasia
 18 maja 2022 r. uczniowie klasy I a udali się do Muzeum Południowego Podlasia, gdzie mieli okazję dać upust swoim talentom plastycznym, malując torby z okazji Dnia Matkina wzór ogrodów z obrazów Bazylego Albiczuka. Warsztaty oraz zwiedzanie wystawy „Ogrody”. Twórczość Bazylego Albiczuka” poświęconą życiu i twórczości tego genialnego artysty wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów.

 ,,Ratujmy i uczmy ratować”

 17 maja 2022r uczniowie klas trzecich w ramach programu profilaktycznego ,,Ratujmy i uczmy ratować” brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W tym roku naszą szkołę odwiedzili studenci Akademii Bialskiej ze „Studenckiego Koła Naukowego” eRka pod kierunkiem pani dr Martyny Krukowskiej, którzy w umiejętny sposób przekazali dzieciom swoją wiedzę. Po krótkiej części teoretycznej odbyły się warsztaty. Uczniowie ćwiczyli umiejętność sprawdzania oddechu u poszkodowanego w wypadku, układania w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zdobyli również wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały polecenia prowadzących.
Mamy nadzieję, że uczniowie zdobyli niezbędną wiedzę w kierunku udzielania pierwszej pomocy.

 WARSZTATY W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
KLASY III b i III c
 Klasy IIIb i IIIc w miesiącu maju uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci ozdabiały kwiatami porcelanowe kubeczki. Kiedy nadejdzie dzień w którym swoje święto będą obchodziły mamy, dzieci wręczą im własnoręcznie ozdobiony kubeczek. Po zajęciach, które sprawiły dzieciom radość mogły pobawić się w parku i zebrać siły do drogi powrotnej do szkoły. Pogoda również dopisała!

 KLASA I E W MULTICENTRUM
 Uczniowie klasy I e w dniu 5 maja 2022r. uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Interaktywne Centrum Edukacji Multicentrum w Białej Podlaskiej.
Zajęcia obejmowały dwa moduły: I. Chemia jest wszędzie. II. Energia- co to takiego? Uczniowie wykonywali interesujące doświadczenia i eksperymenty z zakresu chemii i fizyki. Chętnie analizowali wykonane badania i stawiali wnioski.
Zajęcia stymulowały wyobraźnię, a także kreatywność uczniów.

 KLASA I E W BIBLIOTECE BARWNEJ
 W dniu 26.04.2022r. uczniowie z klasy I e uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-plastycznych.
Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia biblioteki. Pani bibliotekarka zagadkami rozpoczęła zajęcia po czym skierowała do uczniów wiele pytań. Po krótkiej analizie utworów literackich zachęciła do czytania i zaprezentowała interesujące książki.
Miłym zaskoczeniem dla dzieci był fakt, iż w bibliotece można bawić się, oglądać bajki, filmy oraz grać w gry planszowe i komputerowe. Ogromne zainteresowanie wzbudziła praca plastyczna - wykonanie zakładki do książki. Wytwory były fantazyjne oraz kolorowe.
Wyjście do Barwnej zapewne przyczyniło się do poznania biblioteki na wesoło i jeszcze większego zainteresowania książką i jego bohaterami. 

 KLASA IIIE
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
 Z okazji zbliżającego się Dnia Matki uczniowie klasy IIIe wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie podczas zajęć wykonali płócienne torby z motywem kwiatowym. Własnoręcznie wykonane torby dzieci wręczą swoim mamom w dniu ich święta.

 3A W MULTICENTRUM
 Uczniowie klasy III A w dniu 10.05.2022r. uczestniczyli w Multicentrum w zajęciach z cyklu ,,Z nauką za Pan Brat” w ramach projektu - XXIII Bialskie Dni Książki Dziecięcej POEKSPERYMENTUJ Z KSIĄŻKĄ pod patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.
Uczniowie pracowali w dwóch modułach:
1. Czy można zobaczyć fizykę?
2. Trzy stany skupienia.
Wszyscy uczniowie poczuli się jak prawdziwi chemicy, mogli zbadać ciężar różnych cieczy
i udowodnić, że ,,oliwa na wierzch wypływa”, a także przypomnieć, że woda może być ciałem stałym, jako lód, cieczą, a także parą wodną jako gaz. Mogli również wyjaśnić zjawisko parowania wody i powstawania opadów.
Zajęcia zaciekawiły dzieci, pogłębiły wiadomości, a także sprawiły im ogromną radość. 

 WARSZTATY W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA KLASY IIIA
 Klasa IIIa w dniu 5 maja 2022r. uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci ozdabiały kwiatami porcelanowe kubeczki. Aby jednak to uczynić, musiały najpierw przy pomocy kalki odrysować wybraną kompozycję kwiatową. Dopiero potem farbą namalować najpierw ciemne kontury, a potem wypełnić je wybranymi kolorami.
Zajęcia te sprawiły ogromną radość zarówno chłopcom, jak i dziewczętom. Każdy uczeń wziął do domu własnoręcznie ozdobiony kubek, który wręczy swojej mamie w dniu jej święta.
Następnie uczniowie obejrzeli wystawę obrazów pana Bazylego Albiczuka. Malował on ogrody i pejzaże jako hołd składany naturze. Jego prace brały udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Wystawa wzbudziła duży zachwyt i podziw wśród uczniów. 

Przedstawienie ,,Brzydkie Kaczątko”
 Uczniowie klasy IIIA pod kierunkiem pani Teresy Kryśko przygotowali przedstawienie pt. ,,Brzydkie Kaczątko”, które zaprezentowali wszystkim uczniom klas 0-III oraz zaproszonym uczniom z 2 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w dniu 28.04.2022r.
Baśń ,,Brzydkie kaczątko”, która uczy nas by nie osądzać nikogo po wyglądzie i na pierwszy rzut oka. Trzeba dać szansę na zmianę, być wyrozumiałym, nie dokuczać, nie wyśmiewać i nie krzywdzić innych. Uczy nas również tolerancji, czyli akceptacji, poszanowania innych, szacunku, wyrozumiałości.
Z tym przesłaniem młodzi aktorzy wcielili się w role, które odegrali z ogromnym zaangażowaniem. Piękna scenografia przygotowana przez panią Teresę Kryśko i pana Jacka Centkowskiego pogłębiła doznania estetyczne odbiorców, a aktorom pomogła w odegraniu swoich ról. Piękne stroje przygotowane przez rodziców uczniów sprawiły, że każdy uczeń stał się profesjonalnym aktorem.
Zabawa przy piosence finałowej ,,Kaczuszki” zaangażowała i sprawiła ogromną radość wszystkim oglądającym przedstawienie dzieciom. 

 Wycieczka klasowa do Warszawy

 W dniu 26.04.2022r. uczniowie klasy I a uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Dzieci odwiedziły Pijalnię Czekolady Wedel, gdzie zgłębiły swoją wiedzę na temat pracy z czekoladą, produkcji pralin, tabliczek i figurek czekoladowych. Poznały ciekawą historię powstania firmy Wedel. Nie mogło zabraknąć słodkiego akcentu wycieczki. Pierwszaki zajadały się pyszną pitną mleczną czekoladą ozdobioną bitą śmietaną z kolorową posypką. Podczas warsztatów miały okazję pracować z czekoladą i słodkim lukrem. Ozdobiły według własnego pomysłu torcik. Na zajęciach dzieci wykazały się dużą kreatywnością, a czekoladowe buzie świadczyły o zadowoleniu z wycieczki. Następnie dzieci udały się na podbój Teatru Guliwer! Spektakl, który oglądały „Pączek i Pompon wracają do domu” dostarczył im dużo radości i pozytywnych wrażeń. Kolejnym etapem wycieczki był udział w lekcji muzealnej i warsztatach w Zamku Królewskim. Zajęcia w zamku były wspaniałą okazją do spaceru po królewskich komnatach, poznania typowego dnia króla, towarzyszących mu ludzi i przedmiotów z najbliższego otoczenia. Wycieczka zakończyła się spacerem po Starówce Warszawskiej. Uczniowie pełni wrażeń i z planami na następną wycieczkę wrócili do domu. 

 KLASA IIIE
W MULTICENTRUM

 13 kwietnia 2022r. uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Zajęcia obejmowały dwa moduły: I MODUŁ MULTINAUKA – Oliwa zawsze na wierzch wypływa. Uczniowie wykonywali ciekawe doświadczenia dotyczące gęstości cieczy. II MODUŁ MULTITECHNIKA – Wyprawa w kosmos. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności poprzez wykorzystanie programów edukacyjnych.

 Wielkanocne Warsztaty Twórczości Artystycznej
 13 kwietnia uczniowie klasy I a uczestniczyli w Wielkanocnych Warsztatach Twórczości Artystycznej. Pod okiem instruktora, Pani Joanny Sikorskiej z „Pracowni Maleńka” dzieci miały okazję do samodzielnego wykonania świątecznego zajączka. Podczas wykonywania pracy przez uczniów, widoczne było ogromne zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu. Pozwoliło to na stworzenie pięknych ozdób wielkanocnych, przy czym dzieci wykazały się oryginalnością i pomysłowością.

 Skąd są dźwięki tej piosenki? Lekcja w kinie klas Ia, II d, III d
 5 kwietnia 2022r. uczniowie klasy Ia, II d i IIId uczestniczyli w lekcji w kinie zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Była to lekcja łącząca multimedialne i interaktywne zajęcia połączone z projekcją filmu „O czym marzą zwierzęta”. Podczas zajęć dzieci poznały tajniki sztuki filmowej, a wszystkie omawiane zagadnienia były bogato ilustrowane przykładami na ekranie. W trakcie lekcji o muzyce w filmach, dowiedziały się „Skąd są dźwięki tej piosenki". Poznały różnicę między piosenką, a melodią. Dowiedziały się, kim jest kompozytor i jaka jest jego rola podczas tworzenia muzyki do filmu. Ponadto miały okazję zobaczyć jak wygląda praca tapera, który wystąpił w lekcji jako gość specjalny. Taper opowiedział jak dawniej wyglądały seanse filmowe i pokazał dzieciom, jak dobrać muzykę do niemych filmów. Uczniowie zapoznali się z wieloma instrumentami muzycznymi i słuchali muzyki z różnych zakątków świata, dzięki czemu poznali zwyczaje innych kultur. Dzieci uczestniczyły w quizach i zagadkach dotyczących piosenek i ulubionych bohaterów filmowych. 

 KLASA III D NA WYCIECZCE W WARSZAWIE
 W dniu 29 marca 2022r. uczniowie klasy III D uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Na początek dzieci obejrzały teatr ,,Ania z Zielonego Wzgórza”
w Teatrze Kamienica. Następnie gościliśmy w restauracji na Starym Mieście. Kolejną atrakcją był spacer po Warszawskiej Starówce. W Sercu Warszawy dzieci wysłuchały legendy o Bazyliszku oraz zobaczyły Pomnik Warszawskiej Syrenki, na Placu Zamkowym - Zamek Królewski oraz kolumnę Zygmunta III Wazy, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta - Pomnik Małego Powstańca. Ciekawym punktem programu byławizyta w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić Strefę Światła, która pozwoliła przenieść się w przestrzeń iluzji optycznych oraz samodzielnie wykonywać różne eksperymenty.Na zakończenie dzieci uczestniczyły w warsztatach, na których zaprojektowały i samodzielnie wykonały unikatowe świece żelowe. Dodatkowym punktem programu były zabawy na sali zabaw. Wszyscy pełni pozytywnych wrażeń, z własnoręcznie wykonanymi prezentami, wrócili do domu.

 Spotkanie zfunkcjonariuszami KMP w Białej Podlaskiej
 W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz zagadnienia z nim związane. 1 kwietnia 2022r. klasę 1a odwiedzili funkcjonariusze KMP w Białej Podlaskiej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat tego trudnego zawodu, z fascynacją oglądali umundurowanie oraz niezwykle ciekawe akcesoria (min. kajdanki policyjne, tarczę policyjną). Mieli również okazję poznać sposób, w jaki pobierane są odciski palców oraz dowiedzieć się, jak wygląda Komenda Policji. Podczas spotkania policjanci przybliżyli także dzieciom zagadnienia związane z bezpiecznymi zachowaniami, tłumaczyli jak postępować w trudnych sytuacjach, gdzie szukać pomocy. Na zakończenie nie brakowało ciekawych pytań ze strony najmłodszych oraz deklaracji, że w przyszłości chcieliby zostać policjantami oraz policjantkami.

 KLASA II E W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
 30 marca 2022 r. klasa II E odwiedziła Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się jakie obrzędy i zwyczaje wielkanocne towarzyszyły ludności wiejskiej na naszym terenie. Wykonały piękne wielkanocne stroiki. 

 Podróż lokomotywą Pana Tuwima
 30 marca 2022r. wpodróż pociągiem pełnym humoru i dobrej zabawy zabrali uczniów klas 0 – III aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Barwny, słowno-muzyczny spektakl ”Lokomotywa Pana Tuwima” przypomniał dzieciom najpopularniejsze wiersze poety i zachęcił do ich niebanalnych interpretacji. Przedstawienie okazało się świetną lekcją poezji, podczas której wszyscy doskonale się bawili.

 KLASA IIIE
NA WARSZTATACH WIELKANOCNYCH

 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w warsztatach w Gminnym Ośrodku Kultury w Worońcu. Pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali przepiękne stroiki wielkanocne, które będą ozdobą podczas świąt.

 KLASA IIIE
W PIZZERII DA GRASSO

 23 marca uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w warsztatach Mały Kucharz w Pizzerii Da Grasso. Zgodnie z przekazaną instrukcją przygotowania pizzy, uczniowie samodzielnie ugniatali ciasto oraz dekorowali krążki pizzy ulubionymi składnikami. Upieczone pizze były świetną okazją do degustacji oraz wspólnie spędzonym czasem.

  TEATRZYK „KOZIOŁEK MATOŁEK”

 21 marca 2022 r. klasy 0A, II e, III D uczestniczyły w spektaklu teatralnym „Koziołek Matołek”. To adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.
Spektakl przygotował Teatr Lalki i Aktora z Łomży, organizatorem było Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.
Ten wierszowany spektakl był doskonała zabawą. Była to historia z „przymrużeniem oka”, pełna zwrotów akcji, wykorzystująca rozmaite środki scenicznego wyrazu.
Teatrzyk miał wiele celów wychowawczych. Uświadomił dzieciom, że Koziołek potrafił zmienić swoje kłopoty w zabawę. Zawsze budził wokół siebie radość, a zarazem uczył, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomogą w osiągnieciu celu. 

 KLASA 3A
W MULTICETRUM


 Uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w dniu 15 marca 2022r. w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które obejmowały następujące moduły: MULTIŚRODOWISKO, MULTITECHNIKA, KLOCKI K’NEX.
W module MULTITECHNIKA dzieci doskonaliły swoje umiejętności z programowania. Mogły zaprogramować drogę łazika marsjańskiego, jak również pogłębić wiadomości o kosmosie i planetach.
W module MULTIŚRODOWISKO, dzieci poznawały życie na Antarktydzie, pogłębiły wiadomości o życiu pingwinów i zaprogramowały trasę pingwina, pozyskując w ten sposób informacje o jego życiu.
W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt i inne budowle przestrzenne według określonych schematów i własnych pomysłów.

 Wizyta pierwszaków w bibliotece
 W związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Poezji uczniowie klasy 1a odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną Filię nr 3. Podczas zajęć bibliotecznych, pierwszaki poznały różnice między opowiadaniem, a wierszem. Dowiedziały się, czym jest poezja, wers, zwrotka, rym, a nawet samodzielnie dobierały rymy do wylosowanych obrazków. Małym „poetom” przypadły do gustu takie zabawy, jak: dokończ rym, zgadnij jaki to wiersz, co znalazłeś w zaczarowanym kuferku? Wesołe zabawy wierszem, to czas mile spędzony nie tylko na zabawie, ale i edukacji.

 Uczniowie klasy I a w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM
 8 marca 2022 r. uczniowie klasy I a uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Zajęcia obejmowały dwa moduły. W module MULTITECHNIKA uczniowie wybrali się w kosmiczną podróż, gdzie poznali planety Układu Słonecznego. W module MULTIŚRODOWISKO, dzieci poznawały Antarktydę z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.Tworzyli też płaskie budowle z klocków oraz kodowali z zastosowaniem kolorowych kubeczków. Zajęcia dały możliwość wykazania się wszystkim dzieciom, nic więc dziwnego, że wróciły z nich pełne wrażeń.

 Dzień Kobiet w Pizzerii Da Grasso
 Uczniowie klasy 1a Dzień Kobiet świętowali w pizzerii Da Grasso, gdzie pod czujnym okiem pracowników pizzerii, ubrani w foliowe fartuszki wałkowały ciasto, smarowały je sosem pomidorowym i ozdabiały ulubionymi składnikami.Tak przygotowana pizza trafiała do pieca. Po upieczeniu, każdy mógł spróbować swojego ,,kulinarnego dzieła". Radość była wielka - degustacja świeżo upieczonych pizz. Za wykonanie takich pyszności, uczniowie otrzymali na pamiątkę Dyplom Małego Kucharza oraz puzzle.

 Dzień Kobiet w klasie 3B i 3 C

 Klasy III b i III c wybrały się do kina na film pt.: ,,Ups 2! Bunt na Arce’’. Był to prezent dla dzieci od rodziców z okazji Dnia Kobiet. Film opowiada o sympatycznych zwierzakach, które przemierzają oceany na pokładzie Arki Noego. Bohaterowie muszą zmierzyć się z przezabawnymi sytuacjami na samym statku, ale też z wulkanem, którego sejsmiczna aktywność zagraża żegludze. Film bardzo podobał się dzieciom i chętnie go obejrzeli. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

  Uczniowie klasy I a w Miejskiej Bibliotece Publicznej
 21 stycznia 2022r. uczniowie klasy I a uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej zorganizowanych w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Dla dzieci była to pierwsza szkolna wizyta wśród tak dużej ilości książek. Uczniowie poznali magiczne miejsce, w którym "mieszkają książki". 

  Klasa I a w Muzeum Południowego Podlasia
 17 stycznia 2022r. uczniowie klasy Ia odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. W Dziale Naukowo-Oświatowym odbyły się warsztaty towarzyszące lekcji pt. „Kuchnia mojej prababci”, na których dzieci poznały sposoby przygotowywania potraw, a także przepisy kulinarne, które pochodzą z rejonów Południowego Podlasia.
W ramach tych warsztatów ozdobiły ludowymi wzorami drewniane deseczki, które będą mogły podarować z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka.

 WIGILIA KLASOWA W 3A

 W tym roku klasa 3a Wigilię klasową zorganizowała w dniu 17 grudnia 2021r. Tego dnia wszystkie dzieci odświętnie się ubrały, rodzice wspólnie z dziećmi przygotowali pyszne świąteczne ciasta, a dziewczynki wspólnie z wychowawczynią Teresą Kryśko udekorowały stół wigilijny.
Na początku spotkania wigilijnego wszyscy złożyli sobie nawzajem życzenia: zdrowia, radości, wesołych świąt i przede wszystkim wspaniałych prezentów pod choinką. Zgodnie z polską tradycją uczniowie podzielili się opłatkiem. Następnie dzieci opowiadały jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w ich domach. Wszyscy zaśpiewali piosenkę ,,Świąteczne życzenia”, a następnie był koncert kolęd w wykonaniu chłopców, dziewczynek i wszystkich dzieci. Potem wszyscy zasiedli do kolacji wigilijnej, przygotowanej tym razem na słodko.
Ten dzień bez wątpienia wprowadził nas już w nastrój świąteczny. Wszystkie dzieci czekają na Święta Bożego Narodzenia.

 KONCERT KOLĘD W KLUBIE SENIORA „CZAS” POD SKRZYDŁAMI PCK

 16 grudnia 2021r. w czwartkowe, grudniowe przedpołudnie w Klubie Seniora „Czas” PCK odbył się koncert kolęd, podczas którego uczniowie klasy I a i Seniorzy z chórem „Młodzi Duchem” w entuzjastycznych nastrojach wspólnie kolędowali. W repertuarze, oprócz tradycyjnych kolęd i pastorałek, można było usłyszeć także „Piosenkę o Mikołaju”, którą na zakończenie koncertu zaśpiewały pierwszaki. Podczas wizyty, uczniowie poznali zawód muzyka oraz zapoznali się z pojęciami: solo, chór, batuta, dyrygent, orkiestra. Zwieńczeniem imprezy był słodki poczęstunek, przygotowany przez Panią kierownik oddziału PCK. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i cieszymy się, że spotkanie doszło do skutku. Realizujemy wiele działań mających na celu współpracę ze środowiskiem, jednymz tych działań jest integracja międzypokoleniowa. Integracja niesie obopólne korzyści, zarówno dla najmłodszego pokolenia, które czerpie wiedzę z doświadczeń starszych, jak i dla Seniorów, którzy dzięki ogromnym pokładom energii dzieci, wciąż mają siłę do działania i podejmowania nowych wyzwań.

 „Choinkowy zawrót głowy” w Sitniku
 Święta tuż tuż… Z tej okazji w ciepłej, przedświątecznej atmosferze 10.12.2021r. uczniowie klasy I a wybrali się do Pracowni Koronkarstwa w Sitniku, gdzie artystycznie wykonali choinki ubrane w cudeńka wstążkowe. Własnoręczne wykonanie świątecznych drzewek sprawiło, że tegoroczne święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe. Warsztaty dostarczyły nie tylko wiele radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas.

Spotkanie ze strażakami
 Dnia 8 grudnia 2021r. klasa 1a gościła strażaków z Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku, czy pożaru. Uczniowie utrwalili numery alarmowe 998 i 112 i dowiedzieli się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Zainteresowanie było ogromne. Następnie odbył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Wizyta zaproszonych gości wywarła na uczniach duże wrażenie. Wiedza zdobyta w trakcie spotkania z pewnością przyda się w przyszłości. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom za poświęcony czas i cenne informacje.

 KLASA I B W KINIE
NA FILMIE ,, NASZE MAGICZNE ENCANTO’’

 Rodzice uczniów klasy I B na mikołajki zorganizowali dla swoich dzieci wyjazd do kina Merkury na film ,,Nasze magiczne Encanto’’.W dniu 10 grudnia 2021r. uczniowie klasy I B obejrzeli animowany komputerowo film familijny Disneya z 2021r. Film ,,Nasze magiczne Encanto’’ opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście – w cudownym i urokliwym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła główna bohaterka filmu Mirabel. Po obejrzeniu spektaklu uczniowie chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. 
Na zakończenie filmu uczniowie zostali poczęstowani cukierkami.

 Mikołajki w kinie Merkury
 W magicznym przedświątecznym czasie, w dniu 6 grudnia z okazji mikołajek, uczniowie klas III b i III d wybrali się do kina na film pt. ,,Nasze magiczne Encanto”. Film opowiada historię kolumbijskiej rodziny, która obdarzona jest magicznymi mocami. Niestety główna bohaterka nie posiada tego daru. Film przypadł do gustu dzieciom i chętnie obejrzały go. Dzieci otrzymały również podarki od Mikołaja, który pod nieobecność uczniów zostawił im prezenty w klasach. 

 MIKOŁAJKI W KLASIE II E
 6 grudnia 2021 r. do naszej klasy przybył Mikołaj. Wysłuchał piosenek, które mu zaśpiewaliśmy. Opowiedział nam trochę o sobie i swoich reniferach. Następnie rozdał wspaniałe prezenty.
Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok.

 MIKOŁAJKI W KLASIE 3A

 Mikołajki to dzień na który czekają wszystkie dzieci. Dlatego też w klasie 3a był to szczególny dzień. Tego dnia dzieci najpierw wykonały prace plastyczne przedstawiające postać Świętego Mikołaja, a następnie obejrzały film ,,Pan Jangle i świąteczna podróż”. W przerwie filmu zjadły pyszną pizzę, którą dostarczył Mikołaj. Zostawił także worek z prezentami. Wszystkie dzieci tego dnia były szczęśliwe i chciałyby więcej takich dni w roku. 

 Mikołajki  w BCK
 6 grudnia to czas, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci, przenoszą się w świat marzeń i skrytych pragnień, czego symbolem są podarki wręczane przez św. Mikołaja. W tym magicznym czasie, uczniowie klas Ia, Ic, IIe, III c wzięli udział w baśniowym widowisku, organizowanym przez Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. „Dziewczynka z zapałkami” to musical w wykonaniu Dance Academy Studio i Zespołu Wokalnego Chwilka na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Podczas wydarzenia na najmłodszych czekała moc atrakcji. Wszystkich przybyłych przywitały Śnieżynki. Każdy otrzymał słodki upominek. Nie obyło się także bez spotkania ze świętym Mikołajem, czy tanecznych animacji w świątecznym klimacie. 

 3A w Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej

 W ramach poznawania różnych zawodów uczniowie klasy 3a odwiedzili w dniu 1 grudnia 2021r. Urząd Miasta w Białej Podlaskiej. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Biała Podlaska, panem Michałem Litwiniukiem, dowiedzieli się na czym polega praca prezydenta miasta, jak wiele trudnych decyzji musi podejmować, podpisywać mnóstwo dokumentów, ale do pomocy ma swoich współpracowników i radnych. Mali białczanie zadali wiele pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Uczniowie z panią Beatą Kamińską zwiedzili Urząd Miasta, przyjrzeli się pracy innych urzędników, zobaczyli jak wiele spraw mogą załatwić w Urzędzie Miasta ich rodzice. Na koniec dokładniej poznali pracę geodety, który podkreślił różnice w pracy geodety dawniej i dzisiaj. 

 KLASOWE ANDRZEJKI

 Andrzejki to wieczór wróżb i wspólnej zabawy. W dniu 29 listopada w klasie 3a uczniowie przygotowali wróżby andrzejkowe. Każdy mógł poznać imię swojej przyszłej żony lub męża, dowiedzieć się jaki będzie przyszły jego zawód i co czeka go w najbliższej przyszłości. Chociaż wszyscy wiedzieli, ze to tylko zabawa, jednak wróżby sprawiły wszystkim ogromną radość, którą dopełniły dodatkowo zabawy przy muzyce. 

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
 Dnia 19 listopada w ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego w klasie IIIe odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których jeden z rodziców uczennicy - funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej Pan Krzysztof Bartosiewicz podzielił się swoją wiedzą dotyczącą wykonywanego zawodu. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca funkcjonariusza Celno-Skarbowego oraz zapoznali się z zadaniami Służby Celno-Skarbowej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oraz uwagą wysłuchali wykładu naszego gościa. Na zakończenie zajęć mieli okazję do zadawania pytań, jednocześnie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Elementy doradztwa zawodowego są ważnym ogniwem, gdyż ukierunkowują młodego człowieka na możliwości wyboru swojej drogi życiowej.

 UCZNIOWIE KLASY IIIE
W GABINECIE PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ
 Dnia 18 listopada uczniowie klasy IIIe w ramach doradztwa zawodowego w szkołach  podstawowych uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną. Uczniowie zapoznali się z pracą i zadaniami pielęgniarki, dowiedzieli się na czym polega przeprowadzanie testów przesiewowych u uczniów, okresowa kontrola uczniów z nieprawidłowymi parametrami wagowo-wzrostowymi, nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, wadami wzroku oraz sposobem udzielenia pomocy medycznej. Pani pielęgniarka zademonstrowała niektóre zabiegi wykonywane w gabinecie lekarskim tj.: mierzenie ciśnienia, badanie wzroku, ważenie na wadze lekarskiej. Uczniowie podczas spotkania poznali zawód pielęgniarki oraz utrwalili swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie.

  Poznajemy zawody
 W ramach działań dotyczących wspierania uczniów w zakresie formowania preorientacji zawodowej, 16 listopada 2021r. gościliśmy w naszej szkole mamę Agatki i Zuzi, która zapoznała uczniów klasy Ia i III d ze specyfiką pracy branży budowlanej.
Pani Marta przybliżyła dzieciom zawódpracownika budowlanego, pokazała im elementy stroju potrzebnego do pracy na budowie – różne rodzaje kasków, rękawice. Mówiła o odpowiednim obuwiu oraz kombinezonie. Uczniowie z uwagą słuchali jak buduje się dom, jakie maszyny i pojazdy ułatwiają pracę na budowie. Z radością przymierzali kask, oglądali narzędzia oraz próbowali obsługiwać poziomicę. Niektórym nawet sprawnie to wychodziło. Dziękujemy!!!

 Happening pod hasłem „Nasze rady na odpady”

 W październiku br. nasza szkoła wzbogaciła się o praktyczną stację do segregacji odpadów.
System do segregacji odpadów to nagroda w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Lekcja Nieśmiecenia”, zorganizowanym przez Fundację Nasza Ziemia. Szkoła Podstawowa nr 9 znalazła się w ścisłym gronie laureatów.
Ścianka do segregacji śmieci jest zachętą dla naszych uczniów do zaangażowanie się w działania ekologiczne, wykorzystujemy ją do ciekawych zajęć związanych z recyklingiem i segregacją odpadów.
22 listopada 2021r. klasa 1 a zorganizowała happening, związany z segregacją odpadów pod hasłem „Nasze rady na odpady”.Wydarzenie rozpoczęto piosenką pt. „Mamy rady na odpady”. Uczniowie wprowadzili w tematykę segregacji odpadów, przytaczając obrazowo skutki gromadzenia odpadów. Następnie pierwszaki przedstawiły zasady segregacji, prezentując, jak powinna wyglądać segregacja odpadów i gdzie powinny trafiać odpady z naszych gospodarstw. Dzieci demonstrowały wrzucanie odpadów do przygotowanych pojemników. Zwieńczeniem akcji był pokaz mody ekologicznej. Eko-kreacje były wykonane z różnych surowców wtórnych, wykorzystano: torebki foliowe, puszki, butelki plastikowe, kapsle, zakrętki, kartony po sokach, mleku oraz inne odpady.
Mamy nadzieję, że czniowie i wszyscy obecni na happeningu zostali przekonani o skuteczności segregowania odpadów. Nikt tak skutecznie, jak dzieci, nie przekona młodzieży i dorosłych do selektywnej zbiórki odpadów.

 UCZNIOWIE KLASY IIIE
PAMIĘTALI O ŻOŁNIERZACH

 10 listopada 2021r. uczniowie klasy IIIe wybrali się na cmentarz, aby oddać cześć i pamięć żołnierzom poległym w 1920 roku. Uczniowie na znak pamięci zapali znicze na mogiłach żołnierzy, jako hołd poległym w obronie Ojczyzny. Wizyta na cmentarzu była lekcją patriotyczną, dzięki której uczniowie włączyli się w przypadające na 11 listopada Święto Niepodległości.

 WYCIECZKA DO WARSZAWY
KLASY III B i III C

 W dniu 05.11.2021r. uczniowie klasy III B i III C wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był o godz. 6.45 rano, spod budynku szkoły. Po dotarciu do celu uczniowie wysiedli z autobusu i wyruszyli zwiedzać stolicę. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęło się od wizyty w Centrum Nauki Kopernika - prawdziwego raju dla miłośników nauki. Tutaj każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca. To niezwykle ciekawe miejsce, gdzie nie trzeba czekać na przewodnika. Tu każdy samodzielnie może odkrywać tajemnice natury, przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Aby nabrać sił na dalsze zwiedzanie grupa udała się na obiad w eleganckiej restauracji na Starym Mieście.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Po załatwieniu formalności, rozebraniu i spotkaniu z przewodnikiem wszyscy dostali się do wnętrza zamku, pięknego, obszernego, bogato zdobionego w każdej sali, przepełnionego dziełami sztuki. Atrakcją wycieczki była również Warszawska Starówka, zabytkowe kamienice, Plac Zamkowy, pomnik Syrenki warszawskiej oraz Kolumna Zygmunta III Wazy. Na zakończenie wspaniałego dnia dzieci miały chwilę na kupienie pamiątek.
Po tym pełnym wrażeń dniu wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek do autokaru. 
Do domu dzieci wróciły zmęczone ale zadowolone.

 
 WYCIECZKA DO WARSZAWY
KLASA III E

 W dniu 27.10.2021r. uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszą z atrakcji były warsztaty i pokazy w Manufakturze cukierków, podczas których uczniowie mieli okazję poczuć się jak ,,Mistrz Cukiernictwa", wyrabiając własnoręcznie lizaki. Następną atrakcją wycieczki była Warszawska Starówka. Zabytkowe kamienice, brukowane drogi i dorożki zrobiły duże wrażenie. Podczas spaceru uczniowie wysłuchali legendy o Bazyliszku,
zwiedzili Plac Zamkowy, pomnik warszawskiej Syrenki oraz kolumnę Zygmunta III. Po długim spacerze gościliśmy w eleganckiej restauracji na Starym Mieście. Kolejnym punktem programu było oglądanie spektaklu w Teatrze Kamienica ,,Tytus, Tomek i Atomek". Największą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Stadionu Legii. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia obiektu z poziomu trybun, oraz zwiedzenia sali konferencyjnej. Pomimo zmęczenia, pozytywne emocje z wycieczki towarzyszyły uczniom do samej Białej Podlaskiej. 


 ZIELNIKI PRZYRODNICZE
WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW KLASY III E

 Uczniowie klasy IIIe wykonali zielniki przyrodnicze z zasuszonych wcześniej liści drzew i krzewów. W pracach uczniów znalazły się okazy liści drzew liściastych i iglastych, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania tj.: parki, lasy, ogrody. Uczniowie bardzo ambitnie podeszli do wykonania zadania. Karty zielnikowe oprócz zasuszonych liści, zawierały informacje dotyczące gatunku drzewa z jakiego pochodził dany okaz przyrodniczy. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy przyjaciela przyrody za wykonanie zielnika.


 Wycieczka klasowa Sandomierz – Nowa Dęba

 W dniu 21 października uczniowie klasy IIIA z wychowawczynią Teresą Kryśko pojechali na niezwykłą wycieczkę. Najpierw poznali jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski – Sandomierz. Mogli, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, kroczyć urokliwymi uliczkami Sandomierza, spacerować po Starówce sandomierskiej, podziwiając Ratusz, czy zabytkowe kamieniczki, a także kupić pamiątki na Małym Rynku. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom pobyt w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Mogli tam zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczynki zaś mogły choć przez chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W zachwyt wprawił również dzieci widok z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce- Bramy Opatowskiej. Dla nikogo też nie było problemem wejść na nią, pokonując 154 schodki.
Choć żal wszystkim było wyjeżdżać z Sandomierza, ale kolejny punk programu Muzeum Bombki Choinkowej był wyczekiwany przez wszystkich z niecierpliwością. Po przekroczeniu drzwi wejściowych, zachwyt był nie do opisania. Uczniowie zwiedzili muzeum, oglądając tysiące bombek w różnych kolorach i kształtach. Wizyta w dmuchalni, czy dekoratorni pogłębiała zachwyt. Jednak wykonanie własnej bobki było bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem.
Uczniowie wrócili do domu, może trochę zmęczeni daleką podróżą, ale szczęśliwi, że tyle zobaczyli, a najważniejsze mogą czekać już na Święta Bożego Narodzenia, choć to jeszcze dwa miesiące, to już mają dwie własne bombki na choinkę – z imieniem i drugą własnoręcznie ozdobioną. Wychowawczyni dziękuje rodzicom, że umożliwili swoim pociechom taki wspaniały wyjazd. 

 Wycieczka do Roskoszy

 Dnia 5.10.2021r. uczniowie klasy III d brali udział w wycieczce do Roskoszy. Na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP dzieci mogły zobaczyć Wioskę Ginących Zawodów. Z zainteresowaniem słuchały informacji przekazywanych przez przewodnika. Poznały pracę tkacza, kowala i kołodzieja, a także ich narzędzia pracy i wyposażenie warsztatów. Uczniowie mieli również okazję poznać warsztat cukiernika, a następnie pod nadzorem instruktora przystąpić do tradycyjnego wypieku ciasteczek i rogalików. Wzięli również udział w warsztatach tkackich, wykonując kolorowe dywaniki. Na zakończenie był czas na wspólne zabawy przy ognisku i pieczenie kiełbasek.

 DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IIIA
 Już zgodnie z tradycją dziewczęta z naszej klasy IIIA, wraz z rodzicami, przygotowały niespodziankę z okazji Dnia Chłopaka. Na początek wszystkim chłopcom złożyły życzenia, wręczając przydatny w nauce prezent- długopis z piłką.
Następnie zaprosili chłopców na wspólną gościnę- przepyszną pizzę. Oczywiście chłopcy poprosili dziewczęta, by z nimi zasiadły do wspólnego stołu. Bez obawy-każdy najadł się do syta. 

 Dzień Chłopaka w klasie III d
 30 września klasa III d świętowała Dzień Chłopaka. Na chłopców czekała miła niespodzianka: 100 lat i życzenia od dziewczynek oraz drobne upominki. Wszystkie dzieci otrzymały również słodycze.

 Klasa III C z okazji Dnia Chłopka w kinie

 Uczniowie klasy III C wybrali sie do kina Merkury, gdzie obejrzały interesujący film pt. ,,Mała Wielka Stopa 2’’. Jest, to opowieść pełna przygód i trzymających w napięciu momentów. Był to prezent dla dzieci od rodziców z okazji Dnia Chłopaka. Film bardzo podobał się dzieciom i chętnie go obejrzeli. Potem wszyscy zgodnie stwierdzili, że to był udany prezent. 

 Dzień Chłopaka w sali zabaw

 Z okazji Dnia Chłopaka, dzieci z klasy Ia wybrały się do sali zabaw “Przystań Zabawy” w Woskrzenicach Dużych, gdzie aktywnie spędziły czas. Beztrosko wspinały się na drabinki, zjeżdżały na zjeżdżalniach, korzystały z basenów z kulkami, pokonywały tor przeszkód pomagając sobie nawzajem. Zabawy w tym magicznym miejscu wywołały wielką radość i naładowały wszystkich ogromną dawką optymizmu.

 Wycieczka do Nadleśnictwa Chotyłów
 W dniu 21.09.2021r. uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w wycieczce do Nadleśnictwa Chotyłów. Jedną z atrakcji było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Akademii Leśnej. Uczniowie zobaczyli wiele eksponatów zwierząt, dowiedzieli się o pracy leśniczego dawniej i dziś. Kolejną atrakcją na terenie lasu była ścieżka edukacyjna. Podczas spaceru uczniowie poznali warstwy lasu, roślinność i zwierzęta występujące w jego warstwach. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, a także gatunki grzybów jadalnych i trujących. Po długim spacerze przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.

 Wycieczka edukacyjna klasy IIIA do Nadleśnictwa w Chotyłowie
 W dniu 14 września uczniowie klasy IIIA pojechali na wycieczkę edukacyjną do leśniczówki w Zalutyniu- Nadleśnictwo Chotyłów, rozpoczynając tym samym realizację projektu edukacyjnego ,,Las i jego mieszkańcy”.
Swój pobyt na terenie Nadleśnictwa w Chotyłowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Leśnego. Tam bliżej poznali pracę leśnika dawniej i dziś, obejrzeli eksponaty różnych zwierząt żyjących w lesie, a także ilustracje roślin w nim występujących.
Podczas wędrówki ścieżką edukacyjną uczniowie mogli w naturalnym środowisku rozpoznawać rodzaje lasu, warstwy lasy, dary lasu, a także przeczytać na tablicach informacyjnych wiadomości o zwierzętach lasu. Niestety zwierzęta ukryły się przed nami.
Na koniec zjadły w Szkółce Leśnej Barwinek kanapki i pobawiły się w różne gry i zabawy integracyjne.
Bez wątpienia wycieczka ta dała możliwość każdemu uczniowi z bliska poznać dokładniej las i stała się doskonałym wstępem do realizacji projektu. 

 WYJŚCIE NA POBLISKIE SKRZYŻOWANIE klasy 1 A
 3 września 2021 roku klasa I a, wybrała się na pobliskie skrzyżowanie. Głównym celem wycieczki było zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w pobliżu jezdni oraz nauka prawidłowego przechodzenia przez ulicę.
Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali ruch drogowy, zachowania pieszych i pojazdów, zwrócili również uwagę na charakterystyczne znaki drogowe i ich znaczenie oraz oznakowanie przejścia dla pieszych.
Po powrocie do szkoły odbyła się pogadanka podkreślająca znaczenie przestrzegania zasad ruchu drogowego i uświadomienia konsekwencji ich łamania.

ROK SZKOLNY 20020/20021


PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ
 „MALI ODKRYWCY PRZYRODY”

 Przedszkolaki z oddziału 0a przez cały rok szkolny 2020/21 brały czynny udział w innowacji pedagogicznej „Mali odkrywcy przyrody”. W ramach wdrażanego przedsięwzięcia podejmowane były różne działania o charakterze badawczym i eksperymentalnym. Podstawową formą działalności było samodzielne odkrywanie oraz próby zrozumienia świata w toku zabaw twórczych, poprzez które dzieci w naturalny sposób poznawały otaczającą je rzeczywistość. Przy okazji miały możliwość zmierzyć się ze swoimi słabymi i mocnymi stronami, a także lepiej oswoić się z prawami rządzącymi w grupie rówieśniczej. Przedszkolaki uczestnicząc w działaniach innowacyjnych poszerzyły wachlarz swoich zainteresowań w oparciu o własne doświadczenia, eksperymenty i twórcze zabawy o charakterze badawczym. Pogłębiły również swoją wiedzę w zakresie przyrody ożywionej, nieożywionej. 21 czerwca 2021r. nastąpiło uroczyste podsumowanie, wręczenie odznak „Małego odkrywcy przyrody”. Wszyscy uczestnicy innowacji otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Miejmy nadzieję, że wiedza, umiejętności oraz przeżycia dzieci zdobyte podczas realizacji innowacji „Mali odkrywcy przyrody” staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacyjnych.
.

 Przedszkolaki z wizytą w PCK
 W dniu 23.06.2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a odbyły wycieczkę do siedziby PCK. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z funkcją i zadaniami Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzieci zaprezentowały krótki program słowno - muzyczny, uczestniczyły w degustacji soków owocowych, kolorowały znak Czerwonego Krzyża, brały udział w zabawach ruchowych. Wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki i specjalnie wykreowane na potrzeby programu książeczki z bohaterami serialu „Psi Patrol”, by mogły utrwalić nowo nabytą wiedzę. Te chwile, to nauka połączona z zabawą, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.

 SUKCES NASZEJ SZKOŁY W I EDYCJI KONKURSU „LEKCJA NIEŚMIECENIA”

 W maju odbyła się I edycja ogólnopolskiego konkursu „Lekcja nieśmiecenia”, zorganizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Warunkiem udziału w konkursie było posiadanie przez szkołę ważnej umowy na odbiór selektywnie zbieranych odpadów komunalnych oraz udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego system do praktycznej segregacji odpadów powinien trafić do Waszej szkoły i w jaki sposób mógłby być wykorzystany na rzecz społeczności całej szkoły?
W dniu 15.06.201 r. konkurs został rozstrzygnięty. Nasza szkoła znalazła się w gronie 20 wyróżnionych szkół i otrzyma system do praktycznej segregacji odpadów.
W konkursie wzięło udział 137 szkół z całej Polski. Szkoła Podstawowa nr 9 w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej znalazła się w ścisłym gronie laureatów i otrzyma:
- stację desegregacji odpadów TUDEKS składającą się z 7 pojemników 50-litrowych;
- tablicę EKO-edukacyjną;
- wiszącą zgniatarkę do butelek i puszek EKOPUSZ.
Wartość nagrody to 5.670,30 zł brutto.
Koordynatorem projektu była mgr Beata Żukowska

  ZAJĘCIA WARSZTATOWE
Z PANIAMI MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 14.06.2021r. uczniowie klasy III B gościli na zajęciach szkolnych Panie z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, które przeprowadziły zajęcia warsztatowe. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z techniką plastyczną Decoupage i wykonanie prezentów rodzicom z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie uważnie wysłuchali informacji o technice zdobienia polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię np. (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Najciekawszą częścią były zajęcia praktyczne, na których uczniowie wykonywali podaną metodą podstawki na gorące napoje dla rodziców. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

 Dzień Dziecka w klasie I C
Dzień Dziecka w klasie I C upłynął pod hasłem „W Krainie Bajek”. Na uczniów czekało wiele atrakcji. W tym dniu dzieci mogły przebrać się w stroje ulubionych postaci z bajek. Najpierw odwiedził nas wesoły Clown, który wręczył dzieciom pyszne lody. Następnym punktem dnia była dyskoteka klasowa i poczęstunek przygotowany przez rodziców. Potem oglądaliśmy wybrane przez dzieci bajki. Na koniec każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Dzień Dziecka był bardzo wesoły i jak powiedziały dzieci: „był najlepszym Dniem Dziecka w ich życiu!"

DZIEŃ DZIECKA W KLASIE III F

 1 czerwca w Dniu Dziecka, czyli w święto wszystkich dzieci, uczniowie klasy III f uczcili go wyjściem na lody. Zimny deser w ciepłe przedpołudnie sprawił najmłodszym ogromną radość. Po słodkim poczęstunku nastąpił czas na wspólne zabawy w Parku Radziwiłłów. Aura dopisywała, dzień był emocjonujący i radosny. Wyjście było bardzo udane.

Klasa II C z okazji Dnia Dziecka w kinie

 Uczniowie klasy II C wybrali sie do kina Cinema 3D w Białej Podlaskiej. Był to prezent dla dzieci od rodziców z okazji Dnia Dziecka. W kinie dzieci obejrzały interesujący film ,,Co w duszy gra’’. Twórcy poprzez ten film chcą przekazac widzom, że parcie na oślep do celu nie jest tego warte, bo w tym całym pędzie przestajemy zwracać uwagę na to, co czyni życie wartościowym - na te małe rzeczy jak pyszny kawałek pizzy, jesienne liście tańczące na wietrze czy ludzie, których często spotykamy na swojej codziennej drodze np. w zakładzie fryzjerskim, ale nigdy nie interesujemy się ich historiami, tylko opowiadamy wyłącznie o sobie. Czasem warto jest zatrzymać się i po prostu nacieszyć się tym, co jest wokół nas. Film bardzo podobał się dzieciom i chętnie go obejrzeli, a po tak długiej przerwie wspólnych wyjść i spotkań, była to dla dzieci wielka frajda.

 SPRAWOZDANIE Z DNIA DZIECKA
W KLASIE I B
 1 czerwca 2021r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I B wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez animatora zabawy, który zapewnił dzieciom świetną rozrywkę.Podczas animacji dzieci uczestniczyły w zabawach muzycznych, tanecznych i zręcznościowych oraz konkursach. Były miedzy innymi zabawy z chustą i przeciąganie liny, które uczą zarówno pracy w grupach, jak i zdrowej rywalizacji. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były zawody z wodnymi balonami oraz nauka puszczania baniek mydlanych. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i balonikową niespodziankę.
Trzeba przyznać, że był to radosny dzień pełen emocji i wrażeń. 

 DZIEŃ DZIECKAW KLASIE III B

 1 czerwca 2021r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy III B mieli zorganizowane przez rodziców wyjście do siłowni – Fabryki ciała w Białej Podlaskiej. Na siłowni dzieci korzystały ze ścianki wspinaczkowej. Instruktorzy na miejscu zapoznali uczniów z instrukcją wchodzenia na ściankę oraz ze strefą bezpieczeństwa. W czasie wspinaczki prowadzący zajęcia udzielali wskazówek uczniom, jak najszybciej i bezpiecznie pokonać ściankę. Uczniowie wchodzili kilka razy na ściankę i za każdym razem szło im coraz lepiej. Korzystali również z innych urządzeń na siłowni. Po wspinaczce zostali obdarowani przez rodziców słodyczami i napojami. Zostały zrobione w siłowni pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie byli zadowoleni z tej ciekawej formy sportu.

 Sprintem do maratonu, czyli sportowy Dzień Dziecka u przedszkolaków

 1 czerwca w Dzień Dziecka dzieci z oddziału przedszkolnego 0a wraz z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego nr 17 w wzięły udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do Maratonu".
Celem wydarzenia było popularyzowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz zdrowego stylu życia.
 Każdy z uczestników imprezy otrzymał numer startowy tak, jak na prawdziwych zawodach sportowych. Zanim bieg się rozpoczął dzieci w rytm piosenki: „Sprintem do maratonu” rozpoczęły rozgrzewkę. Mali sportowcy w skupieniu rozpoczynali bieg, starając się jak najszybciej dobiec do mety. Nad wszystkim czuwał sam Klaun. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia.
Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem specjalnych medali oraz dyplomów.
Trzeba przyznać, że był to dzień pełen emocji i sportowych wrażeń. Ruch to zdrowie, a przedszkolaki wiedzą to najlepiej! Gratulujemy naszym małym maratończykom!

KLASA 2A W ROSKOSZY Z OKAZJI DNIA DZIECKA
 W dniu 31 maja 2021r. klasa 2a pojechała na wycieczkę do Roskoszy w ramach obchodów Dnia Dziecka.
Pobyt rozpoczęły dzieci od warsztatów cukierniczych. Każdy miał możliwość własnoręcznie zrobić różnorodne wzory ciasteczek. Po upieczeniu część ciastek dzieci zjadły, pozostałe zabrały na ciasteczkową ucztę do szkoły w Dniu Dziecka.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Wioski Ginących Zawodów. Dzieci mogły zdobyć wiele ciekawych informacji na temat pracy kowala, tkacza, rymarza, czy kołodzieja. Zobaczyć mogli również narzędzia jakimi się posługiwali, a także obejrzeć wytwory ich pracy.
Na koniec był czas na wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu. To był dzień pełen niespodzianek i na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej klasy. 

 DRUGIE ŻYCIE PLASTIKOWEJ BUTELKI - PRACE KLASY 1C

 Z okazji Dnia Ziemi dzieci z klasy 1 C postanowiły powtórnie wykorzystać plastikowe opakowania. Wykonały prace techniczne z odpadów pod hasłem „Drugie życie plastikowej butelki”. Uczniowie mieli bardzo ciekawe pomysły, ich prace były kolorowe i oryginalne. Przy okazji Dnia Ziemi, zajęcia zwróciły uwagę dzieci i rodziców, że rzeczy, które normalnie wyrzucamy, możemy wykorzystać powtórnie dając im nowe życie. Dzieci były bardzo kreatywne, wymyśliły, że z takich plastikowych „śmieci” można zrobić skarbonki, zabawki, pojemniki na kredki, a nawet kwietniki.

 KLASA 1 C DBA O SWOJĄ PLANETĘ!
 Z okazji Dnia Ziemi dzieci z klasy 1 C wykonały plakaty zachęcające do ochrony i dbania o naszą planetę. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Zaprezentowane prace były oryginalne, ciekawie wykonane i zawierały przesłania dla wszystkich: „Bądź Eko”, „Chroń naszą Ziemię”, „Segreguj śmieci”. Była to cenna lekcja dla każdego z nas!

Międzynarodowy Dzień Teatru
 Wszystkie dzieci uwielbiają bajki i bajeczki, ale najbardziej te, które mogą oglądać. W związku z przypadającym na 27 marca obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru  przedszkolaki miały okazję poznać bliżej ten magiczny świat „żywego słowa”.
W piątek, 26 marca dzieci wzięły udział w spektaklu teatralnym on-line pt. „Calineczka”. Przedszkolaki poznały różne techniki teatralne - pantomima, teatr ruchu, teatr lalkowy, miały również okazję uczestniczyć w zabawach ruchowych. Były aktorami i wcielały się w różne postacie, odgrywały scenki z wykorzystaniem pacynek zakładanych na dłonie. Podczas zajęć plastycznych wykonały maskę teatralną. Wszyscy świetnie się bawili.

  Z wizytą u ogrodnika
 „Kwiatki, bratki i stokrotki…”, to najpiękniejsze wczesnowiosenne kwiaty, które dzieci z oddziału przedszkolnego 0a mogły podziwiać dzięki wizycie u pobliskiego ogrodnika. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród przedszkolaków. Dzieci mogły dowiedzieć się na czym polega taka praca oraz poznać najważniejsze, a zarazem niezbędne narzędzia, które służą do podstawowych pracy wykonywanych w ogrodzie. Spacerując między zagonkami, przedszkolaki zachwycały się wieloraką barwą różnych kwiatów i doceniali ogrom pracy jaki trzeba włożyć w ich hodowlę. 

Światowy Dzień Wody 

 Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć, że już niektórym brakuje…W tym dniu Multicentrum zaprosiło dzieci z oddziału przedszkolnego 0a do udziału w zajęciach online przygotowanych z tej okazji. W programie zajęć znalazła się prezentacja multimedialna oraz zadania i quiz wiedzy dla uczestników zajęć. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiło im pożegnanie się z zimą, topiąc ją w misce z wodą. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!  

 PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE 1 C

 Z okazji pierwszego dnia wiosny - 21.03.2021 r., uczniowie z klasy 1C, przygotowali okulary Pani Wiosny.
Akcja ta znacznie ubarwiła zdalne nauczanie w tym dniu!
W radosnej atmosferze każdy wypatrywał pierwszych oznak wiosny przez swoje okulary.

 INSTRUMENTY Z RECYKLINGU W KLASIE 1 C
W ramach Dnia Recyklingu dzieci z klasy 1 C wykonały z dostępnych w domu odpadów plastikowych lub tekturowych - instrumenty perkusyjne. Uczniowie na zdalnych zajęciach zaprezentowali swoje instrumenty oraz wykonali akompaniament perkusyjny do piosenki „Ziemia planeta zielona”. Dzieci miały dużo radości z wykonanej pracy, a instrumenty wspaniale brzmiały w takt piosenki o naszej planecie.

 18 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU

 18 marca uczniowie klasy IIe obchodzili Światowy Dzień Recyklingu. Tematem przewodnim lekcji było kształtowanie świadomości ekologicznej związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów. Podczas zajęć uczniowie poznali sposoby ograniczenia ilości odpadów, zasady segregacji oraz rolę recyklingu i kompostowania. Uczniowie aktywnie włączali się w dyskusję i podkreślali, że w domach i szkole segregują odpady, aby przetworzyć je z pożytkiem dla środowiska.

 Światowy Dzień Recyklingu

 18 marca dzieci z oddziału przedszkolnego 0a obchodziły Światowy Dzień Recyklingu. Wiadomo, że odpady są wrogiem środowiska naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite ich wyeliminowanie. Ideą przewodnią wydarzenia jest promowanie korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma za zadanie uzmysłowienie ludziom, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność. Ten wyjątkowy dzień upłynął w grupie 0a pod hasłem: „My się śmieci nie boimy różne cuda z nich robimy”. Przedszkolaki wykonały ze śmieci - butelek, kartonów i innych odpadów roboty, które uczyły dzieci co to jest recykling, jak należy segregować odpady, jak dbać o środowisko. Okazało się, że najmłodsi pamiętają o zbieraniu zużytych baterii, plastikowych nakrętek, wiedzą jak segregować odpady. Brawo!

  Dzień Kobiet w oddziale przedszkolnym

 Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie małe kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy wręczyli piękne, ręcznie wykonane tulipany, maskotki i lizaki. Mali dżentelmeni ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wiele radości wszystkim dzieciom sprawiły przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

 Dzień Dinozaura w 0a

 26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Już wcześnie rano przedszkolaki z oddziału 0a rozpoczęły niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia sala zmieniła się w niezwykłe kąciki: ” jurajskie parki”, w których dzieci oglądały zabawki- dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, lepiły figurki dinozaurów z plasteliny. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły dinozaury , kim jest paleontolog. Wykonały wiele prac plastycznych a także edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały,dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł wszystkich w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

Omawiamy lekturę w klasie 2f

 Omawianie lektury nie musi być nudne! Uczniowie klasy 2f doskonale to wiedzą. Tworzyli już lapbooki, robili plakaty, a przerabiając "Pięciopsiaczki" stworzyli swoje pierwsze leporello. 

  Dzień skarpetek nie do pary
 19 lutego było bardzo kolorowo w oddziale przedszkolnym 0 a, ponieważ dzieci tego dnia założyły skarpetki w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a w dodatku nie do pary. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych – każde dziecko dostało fragment kartonowej skarpety, by zaprojektować wzór według swojego pomysłu. Potem wspólnie układali części skarpet, by pasowały do siebie.

 Światowy Dzień Kota

 17 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto „Dzień Kota”. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w "kocich zabawach": malowały czworonogi, wyklejały kocie ozdoby, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka. Same również upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, wymalowały na swoich twarzach piękne czarne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Celem obchodów tego dnia  było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

 DZIEŃ KOTA W KLASIE I C

 WALENTYNKI W KLASIE 1 C
Z okazji walentynek uczniowie klasy 1 C przygotowali kartki i serduszka dla kolegów i koleżanek. Były też słodkie lizaki w kształcie serduszek!
 ZABAWA KARNAWAŁOWA W KLASIE I B

 11 lutego w klasie I b odbył się klasowy bal karnawałowy. Dzieci bawiły się wspaniale, prezentując piękne maski, niektóre wykonane samodzielne. Były różne konkursy i zabawy, karaoke i tańce. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku oraz zgodnie z tradycją pączków. 

 Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym

 Dnia 10.02.2021r. (środa) w oddziale przedszkolnym odbył się bal karnawałowy. Podczas balu graliśmy w rożne gry i zabawy. Wybieraliśmy króla i królową balu oraz najciekawszy strój. Stoczyliśmy bitwę na papierowe kulki dziewczyny kontra chłopcy. Odbył się również konkurs tańca. Bal zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

 BAL PRZEBIERAŃCÓW W KLASIE 2F

 Dnia 11 lutego w klasie 2f odbył się klasowy bal przebierańców. Były tańce, karaoke, różne zabawy. I oczywiście pączki :) 

Wigilia w oddziale przedszkolnym

 Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w oddziale przedszkolnym zakończyła wspólna Wigilia, która odbyła się 22 grudnia 2020r. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedliśmy do stołu, na którym nie brakowało świątecznych przysmaków.Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają przedszkolakom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 Mikołajki w oddziale przedszkolnym
 Jak co roku, na początku grudnia, wszystkie dzieci – te małe i te duże – czekają na prezenty od Świętego Mikołaja. Choć wiadomo, że Mikołaj jest bardzo zapracowany i nie każdemu wręczy prezent osobiście, od samego rana w grupie 0a panowało poruszenie. Bo jak tu się nie denerwować, skoro za oknem, mimo tak ważnego święta, brakowało białego puchu… Na szczęście na dzieci czekały podarki pozostawione przez Świętego Mikołaja. Mikołajkowe spotkanie, upłynęło w miłej atmosferze i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy Mikołajowi za wspaniałe upominki. I do zobaczenia za rok!

 Światowy Dzień Pluszowego Misia

 Miękki, puchaty, z klapniętym uszkiem. 25 listopada przypada przesympatyczne święto – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha. O tym święcie nie zapomniały przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 0a. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Były gry, quizy i zabawy z chustą animacyjną. Dużą atrakcją okazały się Misiowe Fotobudki, dzięki którym każdy przedszkolak mógł chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na zakończenie świętowania tego wyjątkowego dnia, każde dziecko otrzymało słodkiego misia i opaskę Przyjaciela Pluszowego Misia. Ten dzień pełen był uśmiechu i wspólnej zabawy. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

 Dzień jeża
 10 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 0A postanowiły świętować „Dzień jeża”. W ciągu całego dnia towarzyszył nam ten, kolczasty zwierz, który okazał się bardzo przyjemnym zwierzątkiem. Dzieci wysłuchały opowieści o Kolczatku, który szukał domu na zimę, a na zakończenie wykonały wspólnego jeża. Wszyscy bardzo polubili kolczastego przyjaciela i postanowiły, że spotkają się z nim za rok.

  „Dzień Dresa”
 Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego9 listopada w szkole obchodzony był „Dzień Dresa”. Najbardziej wskazanym strojem tego dnia był oczywiście wygodny i niezawodny dres. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0achętnie przyłączyły się do akcji. W ten dzień każdy mógł poczuć trochę luzu i przyjść do szkoły ubrany inaczej niż na co dzień, w swój ulubiony dres. 

 DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.
Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

  Dzień Śmiesznych Fryzur 

 Za oknem deszczowo, ponuro… a w grupie 0a wesoło i barwnie – ponieważ przedszkolaki obchodziły „Dzień Śmiesznych Fryzur". 29 października można było minąć na korytarzu dzieci o kolorowych włosach, z dużymi kokardami, irokezami, w gumeczkach, warkoczach, kokach i koczkach. Niektórzy mieli swoje naturalne włosy uczesane w nietypowe kitki i warkocze, inni dopięli sobie sztuczne warkocze lub nietypowe ozdoby. Najmłodsze dzieci w naszej szkole pokazały, że też potrafią się bawi, mają niezwykłe poczucie humoru i dystans do siebie.

 Dzień Dyni… czyli wesołe zabawy przedszkolaków…

 W dniu 28 października grupa przedszkolaków obchodziła „Dzień Dyni”. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Na podstawie wysłuchanego wiersza pt.: „Dynia” dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i można z niej przygotować wiele dań. Na zajęciach plastycznych przedszkolaki dekorowały, malowały oraz wykonywały jesienne stroiki z motywem dyni. Brały również udział w różnorodnych zabawach muzyczno-ruchowych z bohaterką dnia w roli głównej. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy. 

 WYCIECZKA EDUKACYJNA 2A 
DO HAJNÓWKI I BIAŁOWIEŻY 


 W dniu 6 października 2020r. korzystając z chwili poluzowania obostrzeń związanych z pandemią uczniowie klasy 2a wyruszyli na wycieczkę edukacyjną na trasie Hajnówka-Białowieża. 
W Hajnówce odwiedziły Chatę Baby Jagi. Bez wątpienia już przed domem znalazły się w zaczarowanym świecie. Sprawdziły czy ciepło jest w piecu, stanęły na wadze kłamstwa, sprawdziły co zawiera szafa z miksturami, popróbowały sił latając na miotłach. Na koniec były warsztaty malowania pierników. Każdy pomalowany piernik mógł zabrać do domu. 
Z Hajnówki dzieci udały się do Białowieży. Najpierw zwiedziły Rezerwat Pokazowy Żubrów. Właśnie w rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie i wilki. Potem podziwiali roślinność parku pałacowego, a także budynki zespołu pałacowego. Wszystko ich zachwyciło. Żałowali tylko, że muzeum przyrodnicze było nieczynne. 
Bez wątpienia był to dzień pełen przygód i w obecnych trudnych czasach pandemii na długo pozostanie w pamięci. 

 KLASOWY DZIEŃ CHŁOPAKA W 2A

 Dziewczęta z klasy 2a zaprosiły chłopców w dniu 30 września do kina na edukacyjny seans filmowy pt,,O czym marzą zwierzęta” 
Dzieci poznały niezwykłe miejsce – Sanktuarium, gdzie zagrożone gatunki zwierząt znajdują schronienie, a źródłem szczęścia i dobrobytu jest magiczne drzewo, które spełnia życzenia. W krainie tej mieszka mała oposica Klara, której największym marzeniem jest zobaczyć śnieg, lepić bałwany i rzucać się śnieżkami z przyjaciółmi. Kiedy nadchodzi dzień, w którym mieszkańcy Sanktuarium zbierają się pod konarami magicznego drzewa, Klara zrywa ostatni liść i wypowiada na głos swe mroźne pragnienie. Niestety w efekcie niefortunnej zachcianki cała sekretna kraina zostaje zamrożona. Teraz Klara, wraz z siostrą Paulą i mądrym jaszczurem Yarrą, musi wyruszyć na długą i pełną niebezpieczeństw wędrówkę, aby przywrócić dawny blask Sanktuarium. Czasu jest jednak niewiele, bowiem mieszkańcom krainy grozi wyginięcie, a nad światem zwierząt gromadzą się niepokojące ciemne chmury.
Tylko wytrwałość, wzajemna pomoc i chęć ocalenia bliskich dodaje jej sił. 
Film nie tylko bardzo spodobał się dzieciom ale był również lekcją wychowania. Dzieci przekonały się jakie wartości w życiu są ważne, że za swoje niewłaściwe zachowanie ponosimy konsekwencje. Jednak dobrze jest mieć wokół siebie życzliwe, bliskie nam osoby, na które zawsze można liczyć i które zawsze nam pomogą.

 DZIEŃ CHŁOPAKA w klasie I d

 Dziewczynki z klasy I d nie zapomniały o dniu chłopaka. Przygotowały słodkie upominki dla swoich kolegów. Wręczając prezenty miały nadzieję, że chłopcy nie przestraszą się kolorowych myszy, wypełnionych cukierkami. Jak widać na zdjęciach to SUPER CHŁOPAKI!

 Kolorowo, smacznie, zdrowo w klasie I d

 Uczniowie klasy I d przygotowywali sałatkę owocową. Zanim zaczęli kroić poszczególne owoce w kostkę, nie zapomnieli o założeniu fartuszków i umyciu dłoni. Pod nóż poszły owoce krajowe i cytrusowe oraz suszone, jak żurawina czy morele. Po wymieszaniu wszystkich składników można było spróbować pierwszego wspólnego deseru owocowego. Sałatka była kolorowa, smaczna, ale przede wszystkim zdrowa. 
Polecamy! Kto je owoce, ten ma moce!

 Dzień Przedszkolaka
 Dnia 21 września 2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły swoje święto: DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji wybrały się do sali zabaw „Przystań Zabawy” 
w Woskrzenicach Dużych.
W tym wyjątkowym dniu na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji. Zabawy w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnie, bujane zwierzaki, trampolina, samochodziki.... 
Dzieci wróciły pełne wrażeń, a uśmiech towarzyszył im przez cały dzień.

Wyjście na skrzyżowanie
 Dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby utrwalić poznane wcześniej wiadomości na temat ruchu drogowego, a przede wszystkim przyjrzeć się z bliska znakom drogowym. Przedszkolaki obserwowały ruch uliczny, ćwiczyły umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz prawidłowego przechodzenia przez pasy.


 DZIEŃ KROPKI W KLASIE 2F 
 W roku szkolnym 2020/2021 klasa 2 f bierze udział w „III Edycji Międzynarodowego Projektu Emocja”. Pierwszą omawianą w ramach projektu wartością, była KREATYWNOŚĆ. 
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu uczniowie klasy 2f obejrzeli krótki film animowany „The dot”, a później tak jak bohaterka bajki Vashti, odkrywały swoją kreatywność, ozdabiając magiczne kropki.

ROK SZKOLNY 2019/2020


 Akademia zdalna z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja 
w wykonaniu uczniów klasy II A i III E.

 W związku z obchodami 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy III E i II A pod kierunkiem p. M. Krzysiak i p. Grażyny Chwesiuk zorganizowały akademię zdalną, która została zaprezentowana 30 kwietnia na stronie interenetowej szkoły. 
W przygotowanie akademii włączyli się rodzice wybranych uczniów, którzy nakręcili filmiki z występami swoich dzieci. Uczniowie w przystępny sposób opowiedzieli dzieje Polski, począwszy od pierwszego rozbioru, aż po rok 1918, który przyniósł nam upragnioną wolność i niepodległość. 
Podkreślono fakt, że uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja było wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, a zarazem wielką próbą ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.
Wypowiedzi uczniów poparte były sjadami, co ułatwiało odbiór i zrozumienie trudnego tematu historycznego. Ponadto uczniowie klasy III E wykonali utwór muzyczny „Witaj majowa jutrzenko”, a uczniowie klasy II A odśpiewali hymn państwowy. 
Dzieci wykonały również chorągiewki, Na zakończenie akademii pożegnały nimi oglądających. W ten sposób nasza szkoła uczciła ważne święto państwowe.
Cała akademia została opracowana w programie Vegas 15 pro we.

 UCZNIOWIE KLASY IE W BIBLIOTECE ,,BARWNA"

 Dnia 25.02.2020r. uczniowie klasy Ie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej ,,Barwna". Tematem przewodnim był radosny, kolorowy obyczaj - zapusty i ostatnie dni karnawału. Uczniowie poznali zwyczaje ludowe związane z obchodzeniem tych dni oraz zabawy organizowane w tym okresie. Dowiedzieli się, że zapusty to ostatnie dni przed adwentem. Urozmaiceniem zajęć były gry i zabawy. Również nie zabrakło wolnego czasu na swobodne przeglądanie księgozbiorów.

 KLASA III E W MULTICENTRUM

 4 lutego 2020r. uczniowie klasy III E odwiedzili Multicentrum w Białej Podlaskiej. Brali udział w zajęciach warsztatowych w trzech modułach. Poznali podstawy programowania z wykorzystaniem aplikacji Minecraft. Budowali modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów wykorzystując klocki K’nex. Doskonalili swoje umiejętności przenosząc się w świat laboratorium. Wykonywali ciekawe doświadczenia z kolorami, wykorzystają przy tym tablety, tablicę interaktywną, program multimedialny Kahoot i robota.
Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. 

 Karnawałowe inspiracje - lekcja biblioteczna
 29 stycznia uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, której tematem był „Karnawał”. Dzieci poznały znaczenie i pochodzenie słowa „karnawał”, wysłuchały pogadanki o tradycjach karnawałowych w Polsce i innych krajach. Poznały najwspanialsze karnawały świata, obejrzały weneckie stroje karnawałowe i maski. Zajęcia bardzo podobały się uczniom i zapowiedziały już kolejną wizytę w bibliotece.

  II C w Multicentrum
 28 stycznia 2010r. uczniowie klasy IIc uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Obejmowały one trzy moduły: MULTINAUKA, KLOCKI K’NEX i MULTITECHNIKA. W module MULTITECHNIKA uczniowie grali w Minecrafta. Jest to to gra polegająca na układaniu bloków, szukaniu przygód, programowaniu, przechodzeniu kolejnych etapów. Wymaga od dzieci umiejętności czytania, przewidywania, logicznego myślenia. W module KLOCKI K’NEX dzieci budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów. W module MULTINAUKA uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pogody i sposobów powstawania opadów atmosferycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych, tablicy interaktywnej, tabletów. Jak zawsze zajęcia te dostarczyły niezapomnianych wrażeń, a przy okazji dzieci zdobyły wiele wiadomości i umiejętności. 

 KLASA II B W MULTICENTRUM
 9 stycznia 2020r. uczniowie klasy II B odwiedzili Multicentrum w Białej Podlaskiej. Brali udział w zajęciach warsztatowych w 3 modułach: Multiśrodowisko, Multimuzyka, Multitechnika. Zostali podzieleni na trzy zespoły, które uczestniczyły we wszystkich rodzajach zajęć. Na środowisku uczniowie poznali życie wybranych zwierząt żyjących w morzach i oceanach. Mieli możliwość poznania ciekawostek z Madagaskaru oraz wysłuchania brzmienia instrumentów charakterystycznych dla tego regionu oraz programowania Minecraft. Zajęcia w grupach kończyły się Quizami. Wizyta w Multicentrum przebiegła w miłej i interesującej atmosferze. Uczniowie powrócili do szkoły pełni wrażeń.

 Uczniowie klasy I e w Muzeum Południowego Podlasia 

 Dnia 9 stycznia uczniowie klasy I e uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej archeologii na bialskim zamku Radziwiłłów. Uczniowie zwiedzili obiekty zabytkowe obejmujące pozostałości dawnego zamku. Z wieżyczki wschodniej oglądali panoramę Parku Radziwiłłów. Następnie w pracowni plastycznej w Muzeum Południowego Podlasia, uczniowie malowali farbami wzory na kubkach z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

 „Fajne dzieci nie jedzą śmieci”

 Uczniowie klasy IIIa mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez absolwentki dietetyki PSW w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim spotkania było hasło „Fajne dzieci nie jedzą śmieci”. Prowadzące zachęcały uczniów, by odżywiali się zdrowo, nie tracąc przy tym pogody ducha, optymizmu i dystansu do siebie. Proponowana tematyka warsztatów zachęciła wszystkich do czynnego udziału w zajęciach. Dzieci chętnie zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z nawykami żywieniowymi. Na koniec uczniowie wykonywali makiety „Talerzy Zdrowia”.

 Spotkanie z policjantem
 Dbając o bezpieczeństwo uczniów klas pierwszych zorganizowano im dwukrotnie spotkanie z policjantem panem Danielem Zasadzkim – dzielnicowym. 
Podczas pierwszego spotkania w dniu 5.09.2019r. zwrócił on szczególną uwagę na zachowanie dzieci podczas drogi do szkoły, przypomniał zasady przechodzenia przez jezdnię. 
Podczas drugiego spotkania w dniu 08.01.2020r. omówił on zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, właściwe zachowanie podczas nieobecności rodziców, unikanie rozmów z nieznajomymi, również przez Internet. 
Uczniowie klas pierwszych aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, udowadniając, że znają zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie i obiecali również, że będą bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie. 

 Pokazy Virtual Quest
 Uczniowie klas I – III w ciągu trzech kolejnych dni grudnia 2019 r. uczestniczyli w pokazach VR – wirtualnej rzeczywistości. Przedstawiciele firmy Virtual Quest umożliwili dzieciom z klas młodszych oglądanie filmów w specjalnych okularach 3D. Zastosowanie technologii VR pozwoliło uczniom na przeniesienie się do wybranego przez nich obszaru czy krainy: „Dno oceanu”, „Wyprawa w kosmos” lub „Świat dinozaurów”. Z dużym zainteresowaniem uczniowie nie tylko oglądali dany film, ale także wysłuchali ciekawostek o ich bohaterach: zwierzętach czy planetach. Po zakończeniu pokazu odbyły się zajęcia, podczas których dzieci rozwiązywały łamigłówki, krzyżówki oraz inne zadania dydaktyczne, sprawdzające ich spostrzegawczość, jak i nowo zdobyte wiadomości. 

 SPOTKANIE OPŁATKOWE W ODDZIALE 0B
 13 grudnia w oddziale przedszkolnym 0B odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem rodziców. Dzieci przygotowały cz esc artystyczną, a po występie ku ich zaskoczeniu przybył niespodziewany gość -Mikołaj. Nie zabrakło również wspólnego kolędowaniaw ciepłej rodzinnej atmosferze.

 Uczniowie klasy III c w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM
 12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy III c odwiedzili Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Zostali zaproszeni do przeszłości, a konkretnie w lata 80 – te i 90 – te. W czasie zajęć wysłuchali nagrań popularnych zespołów i wokalistów, min. Michaela Jacksona, Madonny, Limahla, Backstreet Boys, Modern Talking czy Spice Girls. Rozwiązywali Quiz muzyczny dotyczący filmów animowanych dla dzieci z tamtych lat. Panie prowadzące zajęcia zaprezentowały też zabawy dzieci, technologie lat 80 – tych i 90 – tych. Potem uczniowie klasy III c sprawdzali poziom swojej wiedzy z zastosowaniem tabletów. Na zakończenie zajęć ich zadaniem było przebranie manekinów w stroje w stylu lat 80 – tych i 90 – tych XX wieku.

 MIKOŁAJKI II C W MULTICENTRUM
 10 grudnia uczniowie klasy II c kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w Multicentrum. Tym razem były to zabawy przygotowane z okazji mikołajek. Uczniowie poznali zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w różnych krajach na świecie. Bawiły się też w kodowanie na dywanie. Jak zawsze zajęcia te poszerzyły wiedzę uczniów i dały możliwość wykazania się wszystkim dzieciom. Nic więc dziwnego, że wróciły z nich pełne wrażeń. 

  LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE III A
 11 grudnia uczniowie z klasy III a wzięli udział w zajęciach tematycznych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 3 w Białej Podlaskiej. Tematem spotkania był oczywiście Mikołaj i nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Prowadząca zajęcia przybliżyła dzieciom fakty z życia św. Mikołaja i zwyczaje bożonarodzeniowe w innych krajach. Dzieci dowiedziały się, że nie do wszystkich dzieci Mikołaj przychodzi 6 grudnia. W niektórych krajach dzieci czekają na wizytę Mikołaja w wieczór wigilijny, a w innych, najmłodsi otrzymują prezenty dopiero w święto Trzech Króli. W zależności od obyczaju panującego w danym kraju, Mikołaj zostawia prezenty pod poduszką, w skarpetach, bucikach lub po prostu pod choinką. Na zakończenie spotkania, uczniowie mogli samodzielnie napisać list do Świętego Mikołaja.

 WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W WOROŃCU
KLASA IE

 Dnia 10.12.2019r. uczniowie klasy Ie uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Worońcu. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Hanas wykonali przepiękne choinki, które będą ozdobą świąteczną w ich domach. 

 GRUPA 0B W BARWNEJ
 Grupa 0b zawitała na zajęciach czytelniczych w Bibliotece Barwnej. Dzieci wysłuchały pięknych opowieści związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia oraz wykonały upominki samotnym osobom. 

 Mikołajki z Bialskim Centrum Kultury 
 Uczniowie z klasy I d i III a świętowali Mikołajki z Bialskim Centrum Kultury. 6 grudnia dzieci wybrały się do sali widowiskowej BCK, gdzie obejrzały widowisko taneczno-wokalne pt: "W KRAINIE OZ". Spotkały tam także Świętego Mikołaja, który wręczył im słodkie upominki. Po powrocie do szkoły w klasie Id odbył się również słodki poczęstunek.

 MIKOŁAJKI W KLASIE II C
 6 grudnia 2019r. uczniów klasy II c zaskoczyła przygotowana przez rodziców wspaniała niespodzianka. Na moment stali się kucharzami przygotowującymi prawdziwą pizzę w pizzeri De Grasso. Odpowiedni strój dodał powagi. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wałkowały ciasto i rozkładały ulubione składniki. Było przy tym wiele radości. Samodzielnie skomponowane pizze włożono do pieca. Uczniowie z niecierpliwością czekali na efekty swojej pracy. Niektórzy mieli jednak problem z rozpoznaniem swojej potrawy. Warsztaty zakończyły się wspaniałą ucztą. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy ,,Małego Kucharza’’ i puzzle do układania. 

 MIKOŁAJKI KLASOWE W KLASIE I E

 Dnia 6 grudnia uczniowie klasy IE zostali mile zaskoczeni po wejściu do klasy. Na każdego ucznia czekał pięknie zapakowany prezent. Radość i błysk w oku dzieci trwały cały dzień. Szkoda, że tylko raz w roku są MIKOŁAJKI.

MIKOŁAJKI W KLASIE II B
 6 grudnia 2019r. uczniowie klasy II B z okazji mikołajek mieli wyjście na warsztaty kulinarne ,,Mały Kucharz’’ w pizzerii De Grasso. Po przybyciu do pizzerii umyli ręce, założyli fartuszki i czapki kucharskie. Następnie otrzymali ciasto do rozwałkowania swojej pizzy i położyli na niej ulubione produkty. Samodzielnie skomponowane pizze włożono do pieca. Uczniowie z ciekawością czekali na efekty swojej pracy. Po niedługim czasie pizze uczniów były gotowe do jedzenia. Ze smakiem jedli popijając smacznym soczkiem. Na zakończenie otrzymali dyplomy ,,Małego Kucharza’’ i puzzle do układania. Zajęcia w pizzerii De Grasso bardzo dzieciom podobały się i przyniosły dużo radości w tym mikołajkowym dniu.

 ZAJĘCIA IA W MULTICENTRUM 

 5 grudnia 2019r. dzieci z klasy IA wzięły udział w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które obejmowały trzy moduły: TECHNIKA, KLOCKI K’NEX, MULTIŚRODOWISKO, 
W module TECHNIKA uczniowie grali w Minecrafta. Jest to to gra polegająca na układaniu bloków, szukaniu przygód, programowaniu, przechodzeniu kolejnych etapów. Wymaga od dzieci umiejętności czytania, przewidywania, logicznego myślenia. W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów. W module MULTIŚRODOWISKO, dzieci poznawały budowę człowieka wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych, tablicy interaktywnej, tabletów.

Jak zawsze zajęcia te dostarczyły niezapomnianych wrażeń, a przy okazji dzieci zdobyły wiele wiadomości i umiejętności. 

  Grupa 0B z odwiedza osiedlową pocztę 

 5.12. grupa OB z oddziału przedszkolnego odwiedziła pobliską pocztę. Dzieci poznały specyfikę pracy na poczcie oraz wspólnie wysłały listy do Świętego Mikołaja.

MIKOŁAJKI W KINIE 
 Dzieci z oddziału przedszkolnego grupy: 0A, 0B oraz klasa IA świętowały Mikołajki 
w kinie Cinema 3 D na seansie bajki "ŚNIEŻNA PACZKA".

 Uczniowie klasy III c w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM
 29 listopada 2019 r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim zajęć były kraje położone na wyspach: Wielka Brytania, Irlandia Północna i Południowa, Walia i Szkocja. Uczniowie klasy III c podczas pracy grupowej z tabletami wykazali się wiedzą na temat symboli oraz barw narodowych wyżej wymienionych krajów, panującymi w nich zwyczajami i obyczajami. Tworzyli też płaskie budowle z klocków oraz kodowali z zastosowaniem kolorowych kubeczków. 

 Andrzejki w III c
 28 listopada 2019 r. uczniowie klasy III c przygotowali dla siebie wieczór wróżb w związku z andrzejkami. Samodzielnie lub w małych grupach zorganizowali zabawy, które „przepowiadały” najbliższą lub dalszą przyszłość poszczególnych uczniów. Każdy mógł spróbować ciasteczka z wróżbą ukrytą na karteczkach wewnątrz smakołyku i słodkiej monety, odczytać wróżbę po rzucie kostkami do gry, wylosowaniu jej z kubeczków. Jedna z wróżb z zastosowaniem zapałek i wody „oceniała”, czy dane osoby się lubią czy też nie. Zabawy andrzejkowe sprawiły organizatorom oraz uczestnikom wiele przyjemności i radości.

 Uczniowie klasy III a
w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej
 25 listopada 2019 r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim spotkania był „Stanisław Moniuszko oczami dziecka”. Prowadząca zajęcia starała się rozbudzić w dzieciach ciekawość twórczością artysty, prezentując najważniejsze fakty z życia muzyka. Pracując w grupach uczniowie klasy III a za pomocą tabletów próbowali błyskawicznie znaleźć zaszyfrowane zagadkii odczytać kody QR.Następnie grali na instrumentach muzycznych. Oczywiście był też czas na czytanie i wypożyczenie książek.

  Klasa III a w Muzeum Południowego Podlasia
 25 listopada 2019 r. uczniowie klasy III a brali udział w wystawie myśliwskiej „Pasuję Cię na Rycerza Świętego Huberta…” współorganizowanej przez Muzeum Południowego Podlasia i Bialskie Towarzystwo Łowieckie „Ponowa” Koło Nr 18 w Białej Podlaskiej. Ta wyjątkowa ekspozycja powstała w ramach obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia działalności Koła, które dysponuje pokaźnym zbiorem pamiątek i kilkutysięcznym archiwum fotograficznym, zgromadzonym na przestrzeni lat przez jego Członków.

 W Krainie Króla Lwa
 Dnia 25 listopada klasy I-III wybrały się na przedstawienie pt.: "W Krainie Króla Lwa" w wykonaniu artystów Teatru Współczesnego w Krakowie. W przedstawieniu wzięły udział następujące klasy: Ia, Ib, Ic, Id, Ie, If, IIa, IIb, IIc, IIe, IIId, IIIe. Dzieci miały okazję zobaczyć wzruszającą historię na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów w historii –„Króla Lwa”, opowiedzianą za pomocą egzotycznych kostiumów, autorskich masek i pulsujących, etnicznych rytmów, które przeniosły widzów w kolorowy świat afrykańskiej sawanny. Niepowtarzalny wymiar widowiska dopełniły oryginalne piosenki połączone z precyzyjną choreografią, wzbogacając teatralną adaptację i dostarczając widzom wielu wrażeń. 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY II B Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY GRANICZNEJ
 25.11.2019r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II B z przedstawicielami Straży Granicznej. Na uwagę zasługuje fakt, iż wśród nich była Pani Magdalena Trąbka, mama jednego z uczniów z klasy. Pracownicy Straży Granicznej opowiedzieli o swojej pracy wykorzystując ciekawe ilustracje. Szczególną uwagę zwrócili na położenie naszego kraju i państwa sąsiadujące z Polską oraz na bezpieczeństwo naszych granic. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a następnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zadawali pytania. Na zakończenie dzieci otrzymały od Straży Granicznej upominki: odblaski, długopisy, ołówki, linijki, smycze, które na pewno przydadzą się w szkole. Pamiątką ze spotkania są zdjęcia uczniów zrobione z gośćmi ze Straży Granicznej.

 Lekcja pamięci – wizyta na cmentarzu
 20 listopada uczniowie klasy IIIa wraz z n-l religii p. Z. Szymańską oraz wychowawcą klasy odwiedzili groby żołnierzy roku 1920 i 1939-41 na Cmentarzu Katolickim. Dzieci na znak pamięci zapaliły przyniesione ze sobą znicze. W szkole staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Ten dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie się dzielili po powrocie na lekcje.

 I E W SCHRONISKU ,,AZYL"

„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego” 
                                                                                                            Josh Billings
 Dnia 19.11.2019r. uczniowie klasy IE odwiedzili miejscowe schronisko ,,Azyl". Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz kształtowanie postawy szacunku i empatii wobec bezbronnych czworonogów. Wycieczkę poprzedziła klasowa akcja zbiórki darów do schroniska, którą uczniowie przekazali pracownikom stowarzyszenia. Uczniowie zostali oprowadzeni przez Panią Anetę Hetmańczyk po terenie schroniska, dowiedzieli się historii pobytu poszczególnych czworonogów, adopcji oraz wolontariatu. Wizyta w schronisku wzbudziła w uczniach poczucie odpowiedzialności za zwierzęta i refleksje na temat właściwego traktowania bezbronnych zwierząt.

 Uczniowie klasy III c w Bibliotece Pedagogicznej

 14 listopada 2019 r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. Motywem przewodnim spotkania była książka Joanny Porazińskiej pt. „Asiunia”. Pani Monika i pani Jagoda zaprosiły dzieci do udziału w podchodach. Każda z pięciu grup wykonywała różne zadania, kierując się nazwami ulic, na których przebywała tytułowa Asiunia podczas II wojny światowej. Uczniowie układali puzzle pracowali z tabletem, przygotowywali z dostępnych składników ciasto na chleb, poszukiwali imion rodzeństwa Anusi, pakowali do walizki według nich niezbędne w czasie wojny przedmioty oraz poszukiwali w zbiorach biblioteki konkretnej książki. Wszystkie zadania wymagały od uczniów klasy III c dobrej znajomości treści książki Joanny Porazińskiej pt. „Asiunia”, której przeczytanie serdecznie polecamy.

 Spotkanie ze Strażą Miejską
 Dnia 13.11.2019r. w Szkole Podstawowej nr 9 odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych oraz oddziałów przedszkolnych z przedstawicielem Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej panem Piotrem Chrabskim. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Pan ze Straży Miejskiej w poglądowy sposób zapoznał dzieci z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w drodze do szkoły, jak i ze szkoły. Opowiedział o zasadach bezpiecznego zachowania na podstawie przykładów z życia, z czynnym udziałem dzieci. 
Uczniowie z tego spotkania wynieśli wiele cennych wskazówek, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i dbać o bezpieczeństwo własne i innych w drodze do szkoły.

 Uczniowie klasy III c pamiętają
 31 października 2019 r. uczniowie klasy III c wybrali się na Cmentarz Katolicki w Białej Podlaskiej. Przybyli tam do miejsc pamięci narodowej, do kwater żołnierzy, którzy polegli w 1920 roku. Najpierw uporządkowali ich groby. Następnie zapalili znicze, oddając hołd poległym w czasie walk za ojczyznę. Zapoznali się ze słowami Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna – to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć – tracą życie.”

 KLASA III A NA ZAJĘCIACH W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
 W dniu 30.10.2019r. klasa IIIA wzięła udział w zajęciach związanych z obchodami Święta Niepodległości w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 3 w Białej Podlaskiej. Dzieci obejrzały gazetkę prezentującą symbole narodowe: godło, flagę, hymn. Prowadząca zajęcia przybliżyła uczniom postać Józefa Piłsudskiego oraz przedstawiła ciekawostki związane z jego postacią. Dzieci z zainteresowaniem przeglądały nowości wydawnicze o tematyce patriotycznej. Następnie pokolorowały barwami narodowymi serca, które wykorzystały do dekoracji sali lekcyjnej. 

 Uczniowie klasy III c oraz III d na wycieczce w Sandomierzu i Nowej Dębie
 24 października 2019 r. uczniowie klasy III c oraz klasy III d wyjechali do Sandomierza oraz Nowej Dęby. Po dotarciu na miejsce spacerowali uliczkami sandomierskiej starówki, obserwując zabytkowe kamieniczki. Weszli także na Bramę Opatowską, skąd podziwiali panoramę miasta oraz widzieli Ucho Igielne. Odwiedzili też Muzeum Diecezjalne Dom Jana Długosza, w którym jednym z eksponatów były rękawiczki Świętej Jadwigi Królowej. Najciekawszym punktem zwiedzania Sandomierza było spotkanie z rycerzem w Zbrojowni Rycerskiej, który w zabawny i ciekawy sposób przedstawił historię polskiego oręża. Uczniowie mieli także możliwość przymierzenia zbroi rycerskich lub przepięknych sukien, wzięcia do ręki różnego typu mieczy lub kuszy. Następnie uczniowie pojechali do Nowej Dęby, gdzie zwiedzali Fabrykę Ozdób Choinkowych. Poznali proces powstawania bombek przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Wzięli także udział w warsztatach ozdabiania bombek. Mieli również możliwość dokonania przedświątecznych zakupów. Na zakończenie pobytu w tej fabryce każdy uczeń otrzymał w prezencie bombkę ze swoim imieniem. 

ZAJĘCIA W MULTICENTRUM IA 
 23 października 2019r. dzieci z klasy IA wzięły udział w zajęciachorganizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które obejmowały trzy moduły: MULTIJĘZYK, KLOCKI K’NEX, MULTIŚRODOWISKO.
W module MULTIJĘZYK uczniowie doskonalili swoje umiejętności z języka angielskiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, programów edukacyjnych, mini robotów. W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów. W module MULTIŚRODOWISKO, dzieci poznawały świat ryb z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Jak zawsze zajęcia te dały możliwość wykazania się wszystkim dzieciom, więc nic dziwnego, że wróciły z nich pełne wrażeń. 

 ZBIÓRKA KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI DLA ZWIERZYNY LEŚNEJ

 Korzystając z hojności darów jesieni uczniowie klasy I e i III a przystąpili do akcji ,,Zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej" w ramach współpracy z Nadleśnictwem Chotyłów. 
W dniu 22.10.2019r. uczniowie pojechali do lasu przekazać zebrane dary jesieni dla pracowników Nadleśnictwa. Umieszczone w odpowiednich miejscach zebrane kasztany i żołędzie, będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. dzików, saren, jeleni, daniel i ptaków, a przede wszystkim pomogą zwierzętom przetrwać w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez pomocy człowieka. 
Wycieczka do lasu umożliwiła uczniom zajęcia edukacyjne w Muzeum Przyrodniczym w Akademii Leśnej. Uczniowie zobaczyli wiele eksponatów zwierząt, dowiedzieli się o pracy leśniczego dawniej i dziś. Kolejną atrakcją na terenie lasu była ścieżka edukacyjna. Podczas spaceru, uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące warstw lasu, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, a także gatunki grzybów jadalnych i trujących. Po długim spacerze edukacyjnym, zostało przygotowane przez leśniczych ognisko. 

 KLASA II D NA ZAJĘCIACH W BARWNEJ

 18 października 2018 r. uczniowie klasy II d uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA. Tematem przewodnim zajęć była poczta i jej pracownicy, w związku z obchodzonym 18 października Dniem Listonosza. Dzieci między innymi wysłuchały fragmentu książki pt. ,,Poczta dla tygryska”, wspólnymi siłami pisały list, bawiły się w skojarzenia o tematyce dotyczącej poczty. Miały też okazję obejrzeć nowy księgozbiór, a także wypożyczyć wybraną książkę do domu.

 Teatr Prym Art ze spektaklem "Koziołek Matołek i jego przygody".
 15 października dzieci z oddziału 0a, 0b oraz uczniowie klasy IIIa mogli spędzić miłe przedpołudnie w Bialskim Centrum Kultury, oglądając spektakl pt."Koziołek Matołek i jego przygody".Wraz z zabawnym Koziołkiem Matołkiem dzieci zwiedziły różne zakamarki świata, walczyły samurajskim mieczem, odkryły słowne łamigłówki i poznały afrykańskie piosenki.Wspaniała autorska, muzyczna i scenograficzna oprawa, czyniły sztukę niezwykle ciekawą zarówno dla najmłodszych widzów, jak i dla tych starszych. Spektakl oparty był na motywach książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza. Była to muzyczna bajka pełna ciekawych przygód i niezapomnianych wrażeń!

SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKĄ Z FUNDACJI DLA RODAKA
 W dniach 8 i 9 października 2019r. klasy drugie uczestniczyły w spotkaniu z wolontariuszką panią Katarzyną Dubisz z Fundacji dla Rodaka. Prowadząca prelekcję opowiedziała uczniom o deportacji osadników wojskowych oraz cywilnych z ziem polskich do ZSRR w latach 1940-1941 oraz o Polakach żyjących w Kazachstanie w latach 1940-1946. Aby ułatwić uczniom zrozumienie wydarzeń historycznych wykorzystała film o Kazachstanie. Wskazała różne formy pomocy naszym Rodakom za granicą. Zaproponowała uczniom udział w akcji – kartka bożonarodzeniowa wykonana przez dzieci dla Rodaka. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali pogadanki i zobowiązali się do pomocy Rodakom.

 KLASA I E W BIBLIOTECE BARWNA
 Dnia 08.10.2019r. uczniowie klasy I e uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece ,,Barwna". Pierwsza wizyta umożliwiła uczniom poznanie zakątków jakich w bibliotece nikt się nie spodziewał. Dużym zaskoczeniem było okrągłe łoże służące do słuchania audiobooków. Celem wizyty było zapoznanie z zasadami wypożyczania książek, rozmieszczeniem księgozbioru, nowościach książkowych. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Taka wizyta w bibliotece umożliwia bezpośredni kontakt z książką, rozbudza zainteresowania czytelnicze, przybliża literaturę dziecięcą i jej autorów.

 Dogoterapia w oddziałach przedszkolnych.

 W piątek 4 października 2019 r. przypadał Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził specjalny gość - owczarek berneński Aria wraz ze swoją właścicielką panią Elżbietą Horoszewicz. Pani Ela i Aria wspólnie prowadzą zajęcia z dogoterapii. Zajęcia te pozwalają na stworzenie pozytywnych relacji między dziećmi a psem i dostarczają pozytywnych emocji i satysfakcji z obcowania z psem. Dzieci poznały części psa, dowiedziały się jak należy się zachowywać w obecności psa, gdzie można psa głaskać i jak to robić. Aria wykazała się dużą cierpliwością podczas nauki głaskania. Do psa podchodziły również te dzieci, które bały się. Zajęcia pozwoliły przełamać barierę strachu. 

 Klasa Ic w Multicentrum
 W dniu 3 października 2019 roku uczniowie klasy I c odwiedzili Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Zajęcia obejmowały trzy moduły. W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów. Moduł MULTIŚRODOWISKO - dzieci pracowały z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz tabletów, poznając bliżej świat ryb. W ramach modułu MULTITECHNIKA – dzieci, pracując przy komputerach, rozwiązywały problemy z dziedziny programowania. 

Klasa III a w Multicentrum

 1 października 2019 roku uczniowie klasy III a uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Zajęcia obejmowały trzy moduły. W ramach modułu MULTITECHNIKA – dzieci, pracując przy komputerach, rozwiązywały problemy z dziedziny programowania. Kolejny moduł to MULTIŚRODOWISKO - dzieci poznawały bliżej świat ryb. Pracowały z wykorzystaniem, mikroskopów, tablicy interaktywnej oraz tabletów. W module KLOCKI K’NEX dzieci budowały zwierzęta z klocków przestrzennych, ćwicząc przy tym wyobraźnię i współpracę w grupie. 

 Uczniowie klasy III c z wizytą w Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej
 27 września 2019 r. uczniowie klasy III c odwiedzili Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Okazało się, że w budynku przy ulicy Warszawskiej znajduje się Centrum Wolontariatu, Centrum Integracji Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej czy Środowiskowy Dom Samopomocy. Można tutaj też wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Uczniowie klasy III c wysłuchali pani Ani, która jest wolontariuszem Caritas. Poznali charakter pracy z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Następnie zwiedzali pracownie gospodarstwa domowego, plastyczną, terapii ruchem, informatyczną, florystyczną, krawiecką czy rękodzieła. Obejrzeli wystawę fotograficzną z balu karnawałowego, festynu „Sprawny przez Sport”, biwaków, wycieczek krajoznawczych i turnusów rehabilitacyjnych, jakie organizowane są z udziałem osób niepełnosprawnych.

 Uczniowie klasy III c w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM
 26 września 2019 r. uczniowie klasy III c odwiedzili Interaktywne Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Udział w zajęciach pozwolił im poznać kulturę oraz styl życia rdzennych mieszkańców Ameryki, czyli Indian. W pierwszej części spotkania wysłuchali interesujących informacji w oparciu o prezentację multimedialną, a potem rozwiązywali na tabletach test. Musieli wykazać się znajomością nowych pojęć takich, jak tipi, łapacz snów, fajka pokoju czy znaki dymne. W kolejnej części kierowali ozobotem Dashem do właściwych tropów zwierząt. Poszukiwali też drobinek złota oraz wykonali wspólny taniec – opowieść o życiu Indian.

 SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO KLASA IE

 Dnia 26 września uczniowie klasy Ie podczas zajęć technicznych przygotowali sałatkę warzywną. Przed przystąpieniem do pracy, uczniowie omówili zasady higieny przygotowywania i spożywania potraw oraz zasady bezpieczeństwa w czasie krojenia warzyw. Po nałożeniu fartuszków, umyciu rąk, uczniowie przystąpili do obierania i krojenia produktów. Podczas pracy zostały utrwalone wiadomości o wartościach odżywczych warzyw i owoców. Najprzyjemniejszym i najbardziej oczekiwanym momentem była oczywiście degustacja. Własnoręcznie przygotowana sałatka urozmaiciła drugie śniadanie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo!!!

Z wizytą w Caritas Diecezji Siedleckiej
 25 września klasa III a udała się z wizytą do Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Podczas spotkania uczniowie zwiedzili: pracownię krawiecką i rękodzieła, florystyczną, plastyczną, informatyczną, kulinarną- gdzie prowadzona jest terapia grupowa i indywidualna, która polega na rozwijaniu zdolności manualnych i zainteresowań osób niepełnosprawnych uczęszczających na zajęcia. Była to wyjątkowa wizyta, ponieważ trzecioklasiści mogli uwrażliwić się na drugiego człowieka, a tym samym jeszcze bardziej docenić to, co ich otacza na co dzień.Opiekunami grupy były: n-l religii Z.Szymańska oraz wychowawca klasy.

 KLASA II D W MULTICENTRUM

 20 września 2019r. klasa II D uczestniczyła w zajęciach w MULTICENTRUM. Uczniowie pracowali w trzech modułach. Zajęcia trwały 1 godzinę, po 20 minutach następowała zmiana grup.W module MULTIJĘZYK uczniowie doskonalili swoje umiejętności z języka angielskiego z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i programów edukacyjnych. W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów. W module MULTIMUZYKA poznały instrumenty muzyczne charakterystyczne dla kontynentu azjatyckiego. Jak zwykle uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, po czym pełni wrażeń wrócili do szkoły.

 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkole świętowanie rozpoczęły od nadmuchiwania kolorowych baloników i odczytania napisu na tablicy. Wspólną zabawę i tańce osłodził słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców.

Żywa lekcja historii

 17 września uczniowie klasy IIIa gościli wyjątkową osobę. Uczniów odwiedziłaPani Irena, mieszkanka Białej Podlaskiej, któraopowiedziała o swoichdoświadczeniach z czasów II wojny światowej.Wszyscy słuchali tej niezwykłej i momentami dramatycznej opowieści z wielkim zainteresowaniem. Była to historia o tułaczce, do której została zmuszona rodzina Pani Ireny, ale przede wszystkim, była to wzruszająca opowieść o codziennej walce i przetrwaniu w trudnych warunkach. Zaproszony gość, zaimponował wszystkim swoją naturalnością i swobodą, z jaką opowiadał o tym, co przeżył oraz czego doświadczył podczas wojny.

           Happening „Bezpieczni na drodze”

 W dniu 16 września uczniowie klasy Ie i IIIa wzięli udział w happeningu pod hasłem „Bezpieczni na drodze”. Akcja polegała na przemarszu z transparentami wykonanymi przez uczniów na zajęciach.Trzymane wysoko tabliczki z hasłami na temat bezpieczeństwa budziły zainteresowanie kierowców i przechodniów, którzy zatrzymywali się oglądając treść transparentów i okazując wyrazy sympatii dla naszej akcji.
Budowanie świadomości i wyrobienie odpowiednich nawyków od najmłodszych lat może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Happening miał dać temu przykład.

 ROK SZKOLNY 2018/2019


 UCZNIOWIE KLASY I A
W INTERAKTYWNYM CENTRUM EDUKACJI MULTICENTRUM

 3 czerwca 2019r. uczniowie klasy Ia uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Pierwsza grupa w module Logikid konstruowała budowle zgodnie z podaną instrukcją z klocków K'nex. Druga grupa w module Multimuzyka poznawała świat dźwięków. W trakcie przeprowadzania różnorodnych doświadczeń interaktywnych poznawała natężenie dźwięku wydawane przez różne przedmioty i urządzenia. Uczniowie dowiedzieli się, że hałas szkodzi zdrowiu. W module Multijęzyk dzieci uczyły się języka angielskiego w nowoczesnej pracowni z wykorzystaniem tabletów. Tematem zajęć były zwierzęta. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wrócili pełni wrażeń.

 UCZNIOWIE KLASY I A ORAZ II E NA FARMIE ILUZJI

 31 maja 2019 roku uczniowie klasy I a i II e uczestniczyli w niezwykłej wycieczce na Farmę Iluzji w Parku Rozrywki w Trojanowie. Wielkie emocje, zaciekawienie i niedowierzanie towarzyszyło zwiedzaniu nietypowych miejsc, takich jak: Latająca Chata Tajemnic, Tunel Zapomnienia, Zakręcony Domek, Lewitujący Kran czy Meble Olbrzyma. Ogromną radości sprawił dzieciom pobyt na placach zabaw, gdzie mogły pobawić się na Polu Dmuchańców, poskakać w Parku Trampolin, czy powspinać się w Parku Linowym. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też Karuzela Łańcuchowa oraz Drzewo Swobodnego Spadania. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić również Tajemniczą Kopalnię Złota. Kulminacyjnym punktem okazał się jednak pobyt w tajemniczym świecie Władców Egiptu, gdzie o drżenie serca przyprawiło wszystkich spotkanie z mumią. Wszyscy przeżyli niezapomniane przygody.

 GRUPA 0A 
W MULTICETRUM

 Już po raz kolejny dzieci z grupy 0A uczestniczyły w dniu 29.05.2019r. w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które tym razem obejmowały następujące moduły: MULTIDZIECIAK, MULTIPRZYRODA , KLOCKI K’NEX.
W module MULTIDZIECIAK dzieci znalazły się w świecie dinozaurów. Mogły wykazać się wiadomościami rozwiązując zadania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. W module MULTIPRZYRODA dzieci poznały budowę niektórych owadów, środowisko ich życia, a zdobyte wiadomości wykorzystały pracując na tabletach. W module KLOCKI K’NEX dzieci według obrazków układały określone wzory, domki, cyfry. Zwracały szczególną uwagę by właściwie łączyć ze sobą poszczególne elementy. 
Tym razem również dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których zdobyły nowe wiadomości, a także miło spędziły czas. 

 RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

 27 maja uczniowie klas IIb, IIc, IIf i IIIb w ramach programu profilaktycznego ,,Ratujmy i uczmy ratować” brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzili studenci Studium Medycznego i kierunku ratownictwa PSW w Białej Podlaskiej. Uczniowie ćwiczyli umiejętności sprawdzania oddechu u osoby poszkodowanej 
w wypadku, układania jej w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo – oddechowe. 
Uczniowie klas IIIa, IIa, IId i IIe mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów 
z udzielania pierwszej pomocy 10 maja w Medycznym Studium Zawodowym im. Marii Minczewskiej w Białej Podlaskiej, które w tym dniu zorganizowało szereg atrakcji skierowanych do najmłodszych. 
Mamy nadzieję, że uczniowie zyskali niezbędną wiedzę i są świadomi jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy.

WARSZTATY W SITNIKU

 W dniu 22 maja 2019r. grupa 0A r. uczestniczyła w warsztatach z filcowania w Sitniku. Dzieci poznały proces pozyskiwania wełny i jej barwienia. W trakcie warsztatów samodzielnie filcowały wełnę, a potem wykonały z niej broszki w kształcie kwiatów dla mamy. Warsztaty te zaangażowały w równym stopniu zarówno chłopców jak i dziewczynki i sprawiły wszystkim ogromną radość. 
Był to bez wątpienia piękny prezent z okazji Dnia Matki.  

 WYCIECZKA III B DO LUBLINA
 W środę 22 maja klasa III b wybrała się na wycieczkę do Lublina. Zbiórka była wczesnym rankiem. Podróż minęła szybko. Najpierw dzieci obejrzały spektakl pt. ,,Arabella” w Teatrze Andersena. Zobaczyły również różne rodzaje lalek: pacynki, kukiełki i marionetki. Następnie podziwiały dawną wieś w Muzeum Wsi Lubelskiej: wiatrak, zagrody, studnię, stare chałupy 
i sprzęty domowe. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o życiu i pracy na wsi. W sklepiku dzieci zakupiły pamiątki na Dzień Mamy. Kolejnym punktem programu, na który wszyscy czekali, był park trampolin w Manii Skakania. Dzieci chętnie i zgodnie bawiły się. 
Szczęśliwi i pełni wrażeń wszyscy wrócili do domu. 

 KLASA I A W MULTICENTRUM 

 13 maja 2019 r. uczniowie klasy IA wzięli udział w organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej w zajęciach, które obejmowały trzy moduły. 
W ramach modułu MULTIDZIECIAK – dzieci, pracując przy komputerach, rozwiązywały problemy z dziedziny programowania . Kolejna edukacja to MULTIJĘZYK. Na tych zajęciach dzieci z wykorzystaniem programów edukacyjnych i tabletów poznawały język angielski. Celem zajęć było doskonalenie słownictwa z branży spożywczej. 
Moduł MULTITECHNIKA wprowadzał dzieci w świat dinozaurów. Dzieci pracowały z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz tabletów.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

UCZNIOWIE KLASY I A NA WARSZTATACH PLASTYCZNYCH
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA


 Dnia 10.05.2019r. uczniowie klasy I A odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywali prezenty z okazji Dnia Mamy. 
Przed warsztatami dzieci obejrzały wystawę prac znanego podlaskiego malarza – Bazylego Albiczuka -„Zaczarowany świat ogrodu”. Obrazy zachwycały niezwykłym bogactwem barw. Ich motywem przewodnim były kwiaty. 
Następnie udały się do pracowni plastycznej, gdzie pod okiem pani instruktor malowały wybrane rośliny na tkaninie. Najpierw pani rozdała im lniane torby, na których dzieci kalkowały wzory kwiatów, a następnie wypełniały je farbami. Wszyscy pracowali w niezwykłym skupieniu

 I d w Białymstoku i Jurowcach
 14.05.2019r. uczniowie klasy Id uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Białegostoku i Jurowców. Po obejrzeniu spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek pt. „Robot i motylek”, wszyscy uczestnicy posilili się w Karczmie Podlaskiej. Następnie uczniowie zwiedzili Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach, gdzie pan przewodnik przybliżył historię dziejów Ziemi. Miłym zwieńczeniem wycieczki było skorzystanie z parku linowego, autodromu, karuzeli i trampolin. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wszyscy szczęśliwie wrócili do domów. 

 KLASA II B i II F NA WYCIECZCE W SIEDLCACH
 W dniu 13.05.2019 r. klasa II B i II F uczestniczyły w wycieczce jednodniowej do Siedlec. Wizytę w Siedlcach dzieci rozpoczęły od spektaklu na Scenie Teatralnej Miasta Siedlec pt. „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Przedstawienie opowiadało o psotnym Szewczyku i Kaczorku, którzy zrozumieli swoje złe zachowanie i postanowili się zmienić. Od tej pory nieśli ludziom radość i rozweselali ich śpiewem i dobrym słowem. Następnym punktem programu był pobyt w Centrum Zabawy Młynek. Dzieci korzystały z licznych atrakcji na terenie Centrum takich jak: baseny z piłeczkami, trampoliny, zjeżdżalnie, karuzele.Po pysznym obiedzie w restauracji Kochanówka uczniowie udali się do Centrum Trickartu i Iluzji Optycznej TRICOLANDIA. Dzieci mogły oglądać różnego rodzaju iluzje i złudzenia optyczne od „krzywego pokoju” po obrazy na ścianach, przy których można było wykonać ciekawe zdjęcia. Ostatnim punktem programu były warsztaty plastyczne, na których dzieci przygotowały prezenty na Dzień Mamy – ozdobne torby. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji i przyniosła uczniom klas II B i II F dużo radości i dobrej zabawy.

 UCZNIOWIE KLASY I B I II A NA WYCIECZCE W BIAŁOWIEŻY 
I Z WIZYTĄ ,,U BABY JAGI’’ W HAJNÓWCE
 26.04.2019r. uczniowie klasy I B i II A uczestniczyli w wycieczce do Białowieży i Hajnówki. Pierwszą atrakcją wyjazdu była wizyta w Chatce Baby Jagi – w zaczarowanym świecie bajki, w którym uczniowie dowiedzieli się czy ciepło jest w piecu, stanęli na wadze kłamstwa, sprawdzali, co zawiera szafa z miksturami, popróbowali sił na miotłach. Następnie brali udział w warsztatach malowania pierników. Po przyjeździe do Białowieży zwiedzali Muzeum Przyrodniczo – Leśne z wystawą fauny i flory Puszczy Białowieskiej. Na ekspozycji stałej obejrzeli najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne, procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. Uczniowie weszli na wieżę widokową, z której podziwiali panoramę Białowieży i jej okolic. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane były żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie i wilki. Uczniowie po całodniowym wyjeździe wrócili pełni wrażeń do domu.

 SZCZEGÓLNA LEKCJA

 Dnia 25.04.2019r. miała miejsce szczególna wycieczka klasy II a. Odbyła się ona do kościoła parafialnego pod wezwaniem błogosławionego Honorata Koźmińskiego.
 Uczniowie poznali najważniejsze miejsca i ich wymowę w kościele to jest: tabernakulum, ołtarz,chrzcielnicę,konfesjonał,ambonę, kropielnicę. Podziwiali wystrój kościoła: organy, witraże, mozaiki,obrazy, figurki, chorągwie - to wszystko co ubogaca Dom Pana Boga. 
Pokazane zostały też naczynia liturgiczne i szaty kapłana do odprawiania Mszy Świętej. To była lekcja objaśniająca znaki, gesty, postawy, które czynimy będąc w kościele. Opiekunami grupy były: n-l religii Z.Szymańska oraz wychowawca klasy p. M.Onisiewicz

 WARSZTATY W WOROŃCU
 W miesiącu kwietniu grupa przedszkolaków z 0”B”uczestniczyła w warsztatach z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci zwiedziły budynek, dowiedziały się o historii jego powstania. Następnie zajęły miejsca przy stole i z uwagą słuchały Pani, która pokazała im rzecz jaką będą teraz wykonywać. Był to stroik wielkanocny. Do jego wykonania potrzebne było okrągłe drewienko z pnia drzewa, jajka ze styropianu, zielone gałązki, sztuczne kwiaty i sznurek, którym dzieci przy pomocy dorosłych oklejały jajka.Warsztaty te zaangażowały w równym stopniu zarówno chłopców jak i dziewczynki. 
Będzie to piękny prezent dla rodziny z okazji Świąt Wielkanocnych.

 WYCIECZKA 
GRUPY 0 A DO SIEDLEC

 W dniu 8 kwietnia 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0A były na wycieczce w Siedlcach. Był to wspaniały dzień dla przedszkolaków. 
Rozpoczął się od lekcji iluzji prowadzonej przez jednego z najlepszych polskich iluzjonistów Rafa Mulkę. Błyskawiczne metamorfozy, teleportacje, latające stoły i róże, pojawiające się znikające przedmioty, mnóstwo interakcji i dobrej zabawy oraz walory edukacyjne i artystyczne sprawiły, że dzieci z zachwytem uczestniczyły w tym niezwykłym spektaklu. 
Następnie mogły bawić się w basenach z kulkami, skakać na trampolinie, zjeżdżać na zjeżdżalni, kręcić na karuzeli podczas pobytu w Centrum Zabaw Młynek.
Po pysznym obiedzie w restauracji Kochanówka przedszkolaki zwiedzały Tricolandię. To pierwsze w Polsce centrum trickartu i iluzji optycznej. Iluzje pozwoliły przenieść się do świata bajecznych obrazów, magiczne lustra zaskoczyły nieskończonością, natomiast inne złudzenia oszukały ludzkie zmysły. Pobyt w Tricolandii zakończył się warsztatami, podczas których dzieci najpierw przypomniały tradycje wielkanocne, a następnie wykonały własnoręcznie, różnymi technikami pisanki.
Bez wątpienia ten dzień był dla wszystkich dzieci z grupy 0A niezwykły i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. 

 KLASA I D NA ZAJĘCIACH W BARWNEJ
 W dniu 28 marca 2019r. uczniowie klasy Id po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej ,,BARWNA”. Tym razem tematem lekcji była zbliżająca się wiosna. Najpierw wszyscy wysłuchali fragmentu jednej z książek Grzegorza Kazdebke- ,,Warszawa jest OK.” Następnie uczniowie poznali zwyczaje związane z powitaniem wiosny obchodzone w innych państwach europejskich. Zwieńczeniem zajęć był quiz, w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o wiośnie i jej zwiastunach.

 III B z wizytą w DRUKARNI
 27 marca klasa III B była na wycieczce w drukarni. Dzieci zapoznały się pracą drukarza, który wykonuje czynności składające się na proces druku książek, czasopism, kartek pocztowych, gazet, ulotek. Przygotowuje materiały do druku ręcznie lub maszynowo. Uczniowie zobaczyli czcionkę ruchomą oraz używane maszyny: maszynę do druku, maszynę uciskową i gilotynę. Wszystkim dzieciom podobały się warsztaty w drukarni.

 KLASA II B NA ZAJĘCIACH Z BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
 W dniu 22.03.2019 r. klasa II B wzięła udział w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej. Dzieci obejrzały najpierw wystawę poświęconą Wandzie Chotomskiej pt. „Podróże małe i duże z Wandą Chotomską”. Uczniowie zapoznali się z postacią pisarki, jej życiem i twórczością. Na wystawie zebrane były książki wydane przez autorkę oraz artykuły o pisarce. Dzieci dowiedziały się, że Wanda Chotomska była autorką dialogów pierwszej Dobranocki dla dzieci pt. „Jacek i Agatka”oraz z jej inspiracji powstał Order Uśmiechu przyznawany przez dzieci dla dorosłych od 1969 r. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów utworów o pannie Kreseczce i jeżu spod miasta Zgierza. Narysowały na sztachetkach postać panny Kreseczki oraz szukały rodziny jeża. Zajęcia były bardzo ciekawe, dynamiczne, połączone z ruchem i zabawą. 

Światowy Dzień Wody w Multicentrum
 21 marca klasy I c i II a uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych zorganizowanychprzez Multicentrumz okazji obchodów Światowego Dnia Wody pod hasłem „Woda dla wszystkich”. Współorganizatorem wydarzenia były Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” Sp. z o.o. oraz Bialskopodlaska Fundacja Ekologiczna. 
W trakcie warsztatów przybliżona została tematyka zrównoważonego dostępu do wody. Dzieci miały okazję wysłuchać prezentacji Pani Beaty Jasińskiej, przedstawiciela WOD-KAN, w trakcie której mogły obejrzeć fragmenty rur używanych w sieci wodno-kanalizacyjnej. Każdy uczestnik obejrzał zaskakujące eksperymenty z wodą, zaprogramował inteligentnego ozobota oraz wziął udział w degustacji wody jurajskiej. Wiele pozytywnych emocji wywołało oglądanie specjalistycznych samochodów WOD-KAN oraz poszukiwanie ukrytych „skarbów” z pomocą wykrywaczy metalu.

Klasa Ic w Muzeum Południowego Podlasia
 14 marca 2019 roku uczniowie klasy Ic uczestniczyli w lekcji muzealnej, na której poznali legendy i bajki o bialskich Radziwiłłach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o pierwszym właścicielu Białej - Mikołaju Krzysztofie Radziwiłł zwanym „Sierotką”, pięknym Dominiku Hieronimie Radziwiłł, który miał tyć jako bogacz i wycierać pałacowe krzesła - wybrał karierę ułana, o księciu Karolu Radziwiłł "Panie Kochanku" , który latem jeździł saniami w futrze po rozsypanej na drodze soli i kazał mieszkańcom udawać ptaki. Na koniec dzieci miały za zadanie ułożyć puzzle z portretami poznanych postaci. Zajęcia były bardzo ciekawą lekcją historii naszego miasta. 

 Klasa II D w Multicentrum
 14 marca 2019r. po raz kolejny uczniowie klasy II D uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Zajęcia obejmowały trzy moduły: MULTIJĘZYK, MULTIPRZYRODA I KLOCKI K’NEX.
W module MULTIJĘZYK uczniowie doskonalili swoje umiejętności z języka angielskiego z wykorzystaniem programów edukacyjnych i tablicy multimedialnej. W module MULTIPRZYRODA dzieci uczestniczyły w zajęciach „Gdzie pieprz rośnie – poznajemy przyprawy”. Miały okazję poznać różnorodne przyprawy, ich działanie i zastosowanie oraz miejsce pochodzenia. W module KLOCKI K’NEX budowały modele zwierząt według określonych schematów i własnych pomysłów.
Jak zwykle zajęcia były ciekawe i atrakcyjne, dostarczyły dzieciom pozytywnych wrażeń i emocji.

 „Ch” jak chleb, „b” jak bułka

 Codziennie jesz chleb, lecz czy zastanawiałeś się skąd pochodzi?
12 marca uczniowie klasy I f, wybrali się na wycieczkę do Piekarni „Partner” w Leśnej Podlaskiej, gdzie poznali funkcjonowanie piekarni, zasady działania sprzętów,
a w szczególności zawód piekarza iproces wypieku chleba. 
Uczniowie mogli wcielić się w piekarzy i wykonali różnorodne słodkie drożdżówki, które były najsmaczniejsze, bo własnoręcznie wykonane. 
Korzystając z pobytu w Leśnej Podlaskiej zwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Mieliśmy możliwość bycia w kaplicy, gdzie znajduje się fragment gruszy, na której wisiał cudowny obraz, a także piliśmy wodę ze źródełka, które wybiło w miejscu gdzie rosło drzewo. Ojciec Paulin oprowadził nas po terenie należącym do Zakonu i pokazał nietypowe przedmioty należące do zgromadzenia.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. 

 Przedstawienie grupy 0A 
pt. ,,Dzielny Tomcio i 12 braci”

 W ramach dni otwartych szkoły w dniu 12 marca 2019r. dzieci z oddziału 0A, zaprosiły przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 13 i 17 na przedstawienie ,,Dzielny Tomcio i 12 braci”. Następnie zaprezentowały się także swoim rodzicom i zaproszonym przez siebie członkom rodziny. 
W dniu 13 marca 2019r. przedstawienie obejrzały również wszystkie dzieci z klas I-III. 
W swoim przedstawieniu dzieci pokazały bajkę o niezwykłym chłopcu Tomciu, w której miłość do mamy pokonała strach i zmęczenie. Choć dzieci uczęszczają dopiero do oddziału zerowego, wykazały się doskonałą grą aktorską, pokonały tremę i z wielką swobodą wcieliły się w swoje role. Dzięki rodzicom, którzy przygotowali piękne stroje wyglądali niezwykle uroczo i bajkowo. 

Przedstawienie „Pszczółka Maja”

 We wtorek 5.03.2019r dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A, 0B, 0c wybraly się na spektakl pt. „Pszczółka Maja” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.  Spektakl był bardzo ciekawy i humorystyczny, uczył wrażliwości na piękno przyrody i szacunku do każdego, nawet najmniejszego stworzenia. Przeplatany był pięknym śpiewem, grą świateł w ciemnościach, kolorowymi rekwizytami, wspaniałą scenografią. W spektaklu dzieci odnalazły odpowiedzi na pytania: „Czy o przyrodę warto dbać?”, „Czy świat owadów może być ciekawy?”, „Czy w świecie zwierząt też możemy spotkać dzieci?” oraz „Czy bez pszczół życie człowieka na ziemi byłoby zagrożone?”. Poznały ciekawe życie Pszczółki Mai, na którą zawsze można było liczyć, nigdy nie przeszła obojętnie, gdy komuś działa się krzywda. Maja była bardzo ciekawa świata i nie poddawała się, gdy na swojej drodze spotkała problemy. Miała świadomość, że w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Przypominał jej o tym nieodłączny towarzysz Gucio, który często jej powtarzał: „Pamiętaj Droga Maju. Stare przysłowie pszczół mówi: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Dla dzieci była to duża porcja dobrej zabawy. Były zachwycone grą aktorów i gromkimi oklaskami podziękowały im za wspaniały spektakl.

GRUPA 0A W MULTICETRUM

 Już po raz kolejny dzieci z grupy 0A uczestniczyły w dniu 28 lutego 2019r. w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które tym razem obejmowały następujące moduły: MULTIJĘZYK, MULTIPRZYRODA , KLOCKI K’NEX.
W module MULTIJĘZYK dzieci doskonaliły swoje umiejętności z języka angielskiego. Mogły się wykazać znajomością słówek, spostrzegawczością, podczas zabaw o zwierzętach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. W module MULTIPRZYRODA dzieci poznały różne środowiska życia zwierząt i warunki tam panujące. Zdobyte wiadomości potem pogłębiały pracując na tabletach. Wykorzystały proces skanowania obrazków, jak również posługiwanie się kodami QR.
W module KLOCKI K’NEX dzieci według obrazków układały określone wzory, domki, cyfry. Zwracały szczególną uwagę by właściwie łączyć ze sobą poszczególne elementy. 
Tym razem również dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których zdobyły nowe wiadomości, ale także zajęcia te sprawiły im ogromną radość. Jak zawsze wróciły pełne wrażeń. 

 WARSZTATY PLASTYCZNE W ODDZIALE 0B

 Dnia 25.02.2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0b pod kierunkiem Pani Marty Zieniuk uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Zajęcia miały na celu rozwój ekspresji dziecka oraz możliwość artystycznego wyrazu w ćwiczeniach plastycznych. Jedną z nowopoznanych technik było zdobywanie przestrzeni - tempera oraz ,, Moja przygoda" z collage. 
Podczas wykonywania prac plastycznych przez dzieci widoczne było zaangażowanie, które pozwoliło na stworzenie pięknych prac plastycznych:)

 SPRAWOZDANIE Z” LEKCJI CIEPŁA” 
 W ODDZIAŁACH ZEROWYCH I KLASACH I-II 
 W styczniu i lutym 2019r. w oddziałach zerowych i klasach I – II odbyły się zajęcia edukacyjne - „Lekcje ciepła”. Celem tych zajęć było podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci, wpajanie nawyku dbania o środowisko oraz racjonalnego korzystanie z ciepła systemowego. 
Organizatorem zajęć było Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej, 
a przeprowadziła je p. E. Buczyńska, która na początku przeczytała dzieciom nietypową wersję bajki o Czerwonym Kapturku - „Czerwony Kapturek w mieście”. Prowadząca wzbogaciła przekaz ustny slajdami dotyczącymi treści utworu, co pomogło dzieciom zrozumieć problemy poruszane w tej bajce. Bajka ta powstała, aby nie tylko rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, ale przede wszystkim, by propagować wśród dzieci postawę proekologiczną. 
Podczas „Lekcji ciepła” dzieci dowiedziały się, jak powstaje ciepło i jak skomplikowana jest droga ciepła systemowego do naszych mieszkań, jak dbać o ciepło w naszych domach, jakie skutki powoduje palenie śmieci, co to jest smog i jakie są jego następstwa. 
Chętnie osoby odpowiadały na pytania prowadzącej, która na zakończenie zajęć wręczyła każdemu dziecku omawianą książeczkę, wraz z ulotką propagująca zasady racjonalnego ogrzewania, skierowaną do rodziców, gdyż od świadomości ekologicznej dorosłych zależy zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta.

 Uczniowie klasy I c w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Barwna”

  31 stycznia 2019r. uczniowie klasy I c w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Barwna” przenieśli się w prehistoryczny świat mezozoicznych stworów. P. Czesława przygotowała nam wiele ciekawych atrakcji. Na początku dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia ze zbiorami biblioteki poruszając się śladami dinozaurów. W jednym z nich miały okazję samodzielnie odcisnąć w modelinie stopę dinozaura na pamiątkę spotkania. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania bardzo ciekawej książki oprehistorycznych stworach, które wcale nie były takie groźne. Następnie dzieci losowały „jajeczka dinozaura” i miały za zadanie odczytać informacje zawarte w środku. Uczniowie z klasy I c rywalizowali też w rozwiązywaniu multimedialnych zadań z wykorzystaniem tabletów. Temat okazał się bardzo interesujący. Dzieci zadeklarowały chęć zapisania się do biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 18 stycznia 2019r. uczniowie klasy If wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Bardzo serdecznie panie bibliotekarki powitały dzieci i zaprosiły na zajęcia. 
Na wstępie opowiedziały o misji biblioteki i zasadach korzystania z księgozbioru. Następnie przybliżyły wiele ciekawych tytułów i oprowadziły po pomieszczeniach wypożyczalni.
Zwieńczeniem spotkania była możliwość samodzielnego poznania księgozbioru. 
Uczniowie byli bardzo zainteresowani książkami, zadawali wiele pytań i postanowili, iż zapiszą się do biblioteki, aby móc korzystać z tak bogatego księgozbioru.

 Warsztaty krawieckie
 Igły, nici, kolorowe materiały o różnej fakturze, guziki, suwaki, haftki, zatrzaski, klamerki, rzepy, aplikacje – to wszystko mogli zobaczyć 17.01.2019 r. uczniowie z klasy II a podczas wizyty Pani z Pracowni Krawieckiej Mazi Design. Pani Marzena krawiectwem pasjonuje się od lat. Z ochotą opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca, zaprezentowała uczniom przybory krawieckie oraz zademonstrowała jaki zastosować ścieg szycia ręcznego. Każdy uczeń z pomocą Pani krawcowej wykonał piękne serduszka z okazji Dnia Babci i Dziadka. Taka żywa lekcja nie tylko pozwoliła uczniom bliżej poznać zawód krawcowej, ale przede wszystkim zobaczyć w aspekcie praktycznym jaka to ciężka praca i ile trzeba włożyć wysiłku, aby powstały piękne ubrania. Wizyta naszego Gościa okazała się dla uczniów niezwykle wartościowym wydarzeniem. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz wprowadzenie w tajniki krawiectwa.

 Grupa 0 B w Muzeum

 Dnia 15.01.2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0B wraz z opiekunami odwiedziły Muzeum Południowego Podlasia. Uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywały prezenty z okazji Dnia Babci. Pani rozdała im lniane torby, na których odrysowywały wzory kwiatów, a następnie wypełniały je farbami. Podczas pracy wszyscy byli bardzo skupieni.

 GRUPA 0A 
W MULTICENTRUM

 Już po raz kolejny dzieci z grupy 0A uczestniczyły w dniu 15 stycznia 2019r. r. w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które tym razem obejmowały następujące moduły: MULTIDZIECIAK, MULTITECHNIKA, MULTINAUKA.
W module MULTITECHNIKA dzieci doskonaliły swoje umiejętności z programowania. Mogły zaprogramować drogę ludzika, poruszając się przy pomocy strzałek 
W module MULTINAUKA poznali strój naukowca, przedmioty, którymi się posługuje, a następnie sprawdzali co dzieje się, gdy zmieszamy ze sobą różnorodne roztwory. Swoje zdobyte wiadomości potem sprawdzili pracując na tabletach. 
W module MULTIDZIECIAK utrwaliły wiadomości o zimie, jej symbolach, zwierzętach przebywających u nas w czasie zimy, ćwiczyły spostrzegawczość i utrwalali wiadomości podczas zabaw z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i tabletów.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Wróciły pełne wrażeń.

 WIGILIA Z RODZICAMI W ODDZIALE 0A

 Wieczór 20 grudnia w oddziale 0A był magiczny i wyjątkowy. Na spotkanie wigilijne dzieci zaprosiły swoich rodziców. Na początku zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w którym ukazały magię i znaczenie wilijnego wieczoru oraz piękno choinki. 
Była to także doskonała okazja do wspólnego kolędowania. Po występie odbyły się 
warsztaty plastyczne. Dzieci z rodzicami w trzech zespołach wykonały łańcuchy, którymi udekorowały salę. Następnie każdy rodzic z dzieckiem ozdobił bombkę, którą zabrali do domu na własną choinkę. 
Wigilię zakończyły życzenia świąteczne, dzielenie się opłatkiem i wspólna kolacja. 
Ten wieczór bez wątpienia wpłynął bardzo pozytywnie na integrację w grupie zarówno dzieci jak i rodziców. 

 JASEŁKA W KLASIE II E

 19 grudnia 2018r. klasa II E wystawiła dla rodziców przedstawienie teatralne o narodzeniu Jezusa.
Dzieci były przebrane w stroje: Maryi, Józefa, królów, pasterzy, aniołków. Z zaangażowaniem odtwarzały swoje role, śpiewały kolędy, tańczyły i grały na instrumentach.Tłem do przedstawienia była piękna dekoracja, w której przygotowanie zaangażowali się rodzice.

KLASA III B
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
 Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia 19 grudnia klasa III B uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Południowego Podlasia. Na początku zajęć uczniowie zostali wprowadzeni w świąteczny nastrój, poznali staropolskie obyczaje związane ze świętami. Następnie, pod okiem instruktora, wykonali świąteczny stroik. Ozdoba będzie akcentem na wigilijnym stole.

 Uczniowie klasy II c w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA

 19 grudnia 2018r. uczniowie klasy II c uczestniczyli w zajęciach, które zorganizowała pani Emilia z Miejskiej Biblioteki Publicznej „BARWNA”. W pierwszej części spotkania dzieciaki wysłuchały jednego z rozdziałów książki pt. „24 zabawne przedświąteczne opowieści”. Prezentował on nietypowe konkurencje igrzysk olimpijskich, w których brali udział Mikołajowie. Uczniowie z klasy II c rywalizowali w grze „Złap piłkę” oraz w rzutach do celu. Zadaniem dzieci było także rozszyfrowanie hasła do sejfu, w którym znalazły rysunki postaci pingwinów. Ożywiły się one i poruszały na tabletach. Na zakończenie uczniowie z klasy II c rozwiązywali quiz „Święta Bożego Narodzenia” z zastosowaniem tabletów. W drodze powrotnej do szkoły nie obyło się bez zabaw na śniegu.

 WIGILIA  w 0B

 Uczniowie klasy I c w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM
 14 grudnia 2018r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Pierwsza grupa konstruowała budowle zgodnie z podaną instrukcją z klocków K'nex. Druga grupa w module Multinauka w trakcie przeprowadzania różnorodnych doświadczeń dowiedziała się dlaczego wybuchają wulkany. W module Multijęzyk dzieci uczyły się języka angielskiego w nowoczesnej pracowni. Tematem zajęć były zwierzęta. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wrócili pełni wrażeń. 

 Wycieczka uczniów klasy II c do Siedlec

 10 grudnia 2018r. uczniowie klasy II c wybrali się do Siedlec. Pierwszym punktem programu wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego „Skąd Mikołaj wie?” na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. Odpowiedź na to pytanie kryła się na strychu domu Krzysia, gdzie swoje miejsce znalazły Miś, Pajac i inne niechciane zabawki. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia do sfatygowanych zabawek dołączyła Czarownica, która wkrótce została zaniesiona pod choinkę. Miś i Pajac pod wpływem wizyty nowej koleżanki postanawiają spróbować wydostać się ze strychu i wrócić do Krzysia. 
Następnie uczniowie klasy II c przebywali w Centrum Trickartu i Iluzji Optycznej TRICOLANDIA. W kilku salach można było wykonywać zdjęcia, a fotografowana osoba stawała się częścią trójwymiarowego obrazu. Później dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych. Samodzielnie wykonały kolorowe portfele, etui lub piórniki z filcu. Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Zabaw MŁYNEK. Uczniowie klasy II c wspólnie bawili się, korzystając ze zjeżdżalni, karuzeli o nazwie „Palma Kokosowa”, basenu z piłeczkami, trampolin oraz wielu innych atrakcji.

 KLASA I B
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 10.12.2018r. z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy I B wzięli udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Wizyta rozpoczęła się od wprowadzenia uczniów w nastrój świąteczny. Uczniowie zostali zapoznani z dawnymi tradycjami świątecznymi. Obejrzeli gwiazdę kolędników, ozdoby choinkowe wykonane ręcznie ze słomek i papieru, pająki z bibuły, drewniane szopki. Następnie w pracowni plastycznej wykonali drewniane aniołki. Malowali farbami powierzchnię ozdoby choinkowej. Łączyli elementy i ozdabiali aniołka koronką. Własnoręcznie wykonane prace dzieci wykorzystają na prezenty bliskim.

 Uczniowie klasy Ic w Muzeum Południowego Podlasia
 7 grudnia 2018r. uczniowie klasy Ic uczestniczyli w lekcji muzealnej „Pierwsza wizyta w muzeum”. Dzieci dowiedziały się jakimi zbiorami dysponuje nasze bialskie muzeum i w jakich działach są one przechowywane. Wielką atrakcją było oglądanie różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się pradziadkowie i przymierzanie ludowego stroju z Podlasia. Ta krótka lekcja historii wzbogaciła wiedzę uczniów o ich małej Ojczyźnie. 

 Wizyta ornitologa
 7 grudnia 2018 r. w klasie II a odbyło się ciekawe spotkanie z panem ornitologiem. Wprawdzie nie wszystkie dzieci wiedziały kim jest ornitolog, ale ta kwestia została wyjaśniona zaraz na początku spotkania. Potem już było coraz ciekawiej. Zaproszony gość z pasją opowiadał o różnych zwierzętach, ale głównie o ptakach. Przedstawił dzieciom w bardzo przystępny sposób wiele ciekawych zagadnień związanych z życiem ptaków, ich wędrówkami oraz trasami wiosennych i jesiennych migracji. Jednak najbardziej podobała się wszystkim prezentacja multimedialna przedstawiająca gatunki ptaków mieszkających w okolicy Puszczy Białowieskiej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań. Była to ciekawa i pouczająca lekcja przyrody.

MIKOŁAJKI W GRUPIE 0A
 Mikołajki to dzień na który czekają wszystkie dzieci. Dlatego tez również w grupie 0A był to szczególny dzień. Dzieci w ciągu dnia otrzymały symboliczne prezenty od Mikołaja ze specjalnym zaproszeniem dla wszystkich dzieci i rodziców do Centrum Rozrywki ,,Zameczek”. 
O godz. 16.00 wszyscy pojechali do ,,,Zameczku”. Dzieci doskonale się bawiły na placu zabaw z licznymi labiryntami, zjeżdżalniami, basenami z piłkami. Oczywiście w oddzielnej sali miały także przygotowany poczęstunek. Rodzice zaś ten czas mogli poświęcić na rozmowy i bliższe zapoznanie się. 
Takie spotkania bez wątpienia sprzyjają wzajemnej integracji dzieci i rodziców.  

 Uczniowie klasy II c w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM

 6 grudnia 2018r. uczniowie klasy II c uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Interaktywnym Centrum Edukacji MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej. Pierwsza grupa konstruowała budowle zgodnie z podaną instrukcją z klocków K'nex. Druga grupa miała możliwość poznania różnorodnych przypraw oraz ich właściwości. Swoją nową wiedzę sprawdzili, pracując z tabletami. W małych grupach rozwiązywali test wiedzy o poznanych przyprawach.

 Klasa I B w Kinie Cinema 3D
6.12.2018r. uczniowie klasy I B mieli wyjazd do kina Cinema 3D w Białej Podlaskiej. Był to prezent dla dzieci od rodziców na mikołajki. W kinie dzieci obejrzały interesujący film 
,, Misja Yeti’’.W filmie wygrywa przyjaźń, dobro i chęć przeżycia nowej przygody. Opisana historia jest pełna humoru. Do najmłodszego widza skierowana jest proekologiczna wymowa. 
Wraz z poznawaniem nienaruszonego przez cywilizację środowiska tajemniczych stworzeń, nabywania do niego szacunku i uświadomienia sobie roli człowieka w jego ochronie. Film był bardzo interesujący i uczniowie chętnie go obejrzeli.

 Mikołajki z animatorami dobrej zabawy w kinie Merkury
 6 grudnia to czas, w którym zarówno my dorośli, jak i nasze dzieci, przenosimy się w świat marzeń i skrytych pragnień, czego symbolem są podarki wręczane przez św. Mikołaja. Uczniowie klasy I d i II awzięli udział w mikołajkowym seansie filmowym w Novym Kinie Merkury. Wszystkich przybyłych przywitał Mikołaj oraz Śnieżynka. Każdy otrzymał słodki upominek. Animatorzy dobrej zabawy zaproponowali wspólne gry na wesoło. Nie obyło się także bez prezentów, które wręczył Mikołaj każdemu uczestnikowi konkursu. Następnie dzieci obejrzały film pt. „Grinch”– historię zrzędliwego, cynicznego stwora, który marzy tylko o jednym – by ukraść święta Bożego Narodzenia. Zabawna, pełna ciepła, uniwersalna, oszałamiająco sfilmowana historia świąteczna z olbrzymią dawką optymizmu.

 Mikołajki w Bibliotece
 Gdy nadchodzi grudzień grzeczne dzieci z niecierpliwością czekają na Mikołaja. Chcąc przybliżyć im nieco tę wyjątkową postać, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 3 zorganizowali spotkania tematyczne, na które przybyli uczniowie klasy II „a”. W czasie zajęć dzieci wysłuchały prawdziwej historii Świętego Mikołaja, a także dowiedziały się kto i co przynosi prezenty dzieciom w innych krajach. Ostatnim punktem spotkania było poznanie innych książek związanych z tematyką świąteczną. Mamy nadzieję, że historie poznane podczas zajęć, były dla dzieci nie tylko miłym wstępem do rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia, ale również podkreślą magię tego wyjątkowego czasu, a na plan dalszy zepchną wartościowe przedmioty, znalezione pod choinką.

 SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
 Klasa II B w dniu 7 grudnia 2018 r. wzięła udział w niecodziennych zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej na ul. Kolejowej. Było to spotkaniu z Mikołajem. Zajęcia prowadził Elf, pomocnik św. Mikołaja. Uczniowie szukali ukrytych kopert z ciekawymi zadaniami, które musieli wykonać. Zadania to: rebusy, układanki, odczytanie szyfru i wykonanie najdłuższego łańcucha na choinkę. Nagrodą za poprawne wypełnienie wszystkich konkurencji było spotkanie z Mikołajem. Wspólnie z Mikołajem dzieci wysłuchały dwóch baśni z dalekiej północy. Zabawa była bardzo udana. Na koniec każde dziecko otrzymało książeczkę i słodycze. 

 NAJWIĘKSZE MUZYCZNE PRZEBOJE W BAJKACH WALTA DISNEYA
 4 grudnia 2018 r. uczniowie klas: Id, Ie, Ig, IIa, IIb, IIc, IIf, IIIa i IIIb uczestniczyli w koncercie ,,W krainie bajki i baśni” na saksofon, trąbkę i puzon. Dzieci po wysłuchaniu rozpoznawały największe muzyczne przeboje z bajek Walta Disneya. Za podanie poprawnej odpowiedzi, uczniowie otrzymywali drobne upominki. Chętni uczniowie mogli też spróbować wydobyć dźwięk z ustnika i zagrać na puzonie, marakasach, grzechotce, tarze, a także zatańczyć.

 ANDRZEJKI W BARWNEJ
 28 listopada 2018r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim spotkania były andrzejki. Uczniowie poznali ciekawostki dotyczące zwyczaju andrzejek i katarzynek. Był też czas na wspólne wróżby i ,,poznanie swojej przyszłości”. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie.

 Uczniowie klasy IIa w MULTICENTRUM
 23 listopada 2018r. uczniowie klasy IIa odwiedzili MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w zajęciach z modułu JĘZYK, TECHNIKA i NAUKA. W module JĘZYK dzieci uczyły się języka angielskiego w nowoczesnej pracowni językowej. Tematem zajęć były „Zwierzęta – Animals”. W module TECHNIKA, korzystając z programu komputerowego uczniowie programowali drogę w labiryncie, pokonując i omijając różne przeszkody. W module NAUKA dzieci wykonywały doświadczenia i eksperymenty z zakresu fizyki i analizowały ich wyniki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wrócili pełni wrażeń.

 Z wizytą w Muzeum Południowego Podlasia
 23 listopada klasa II a uczestniczyła w wystawie zorganizowanej z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wystawa prezentowała sylwetkę Jerzego Sroki(ur. 04.05.1928 – zm. 23.11.1996), jako prawnika, regionalistę, historyka, publicystę, aktora oraz kolekcjonera oraz autora publikacji związanych z regionem Podlasia.

 Dzień Pluszowego Misia

 Dzień 26 listopada 2018r. był szczególnym dniem w naszej szkole. Wszystkie dzieci z grupy 0A, 0B, 0C spotkały się by wspólnie z przedstawicielami samorządu uczniowskiego, dyrekcją szkoły i wychowawczyniami uczcić Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przyszedł do szkoły ze swoim misiem. 
Po zabawnym powitaniu przez misia polarnego, starsi koledzy zapoznali ich z historią pluszowego misia. Wszystkie dzieci recytując wiersz pt.,,Miś” przedstawiły postać pluszowego, puchatego misia, którego często się przytula. Następnie śpiewały i bawiły się przy piosence ,,Jadą, jadą misie”. Nie mogło również zabraknąć tematu o poszanowaniu zabawek. 
Doskonałym początkiem był recytowany przez uczennice z grupy 0A wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Naprawiamy misia", a także rozmowa na temat poszanowania własnych zabawek. Dzieci chętnie opowiadały również o swoich misiach. 
Niezwykłą frajdę sprawiła wszystkim uczestnikom zabawa ruchowo – naśladowcza "Niedźwiadek". 
Na zakończenie dzieci obejrzały film pt. ,,Miś Uszatek”, a potem zrobiły ze wszystkimi uczestnikami i zaproszonymi gośćmi pamiątkowe zdjęcie. 
Przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapoznali z historią pluszowego misia również uczniów klas I-III, a także wyświetlili im kilka filmów animowanych, których bohaterem był Miś Uszatek. W tak szczególnym dniu wielu uczniom naszej szkoły towarzyszył pluszowy przyjaciel.

 KLASA II D W MULTICENTRUM

 15 listopada 2018 r. uczniowie klasy II d odwiedzili MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z modułów: Multitechnika – „Minecraft – podstawy programowania”; Multiśrodowisko – „Królestwo grzybów, poznajemy grzyby jadalne i trujące”; Multimuzyka – „Muzyczna podróż do Chin”. 
Każdy uczeń miał możliwość pracy z wykorzystaniem nowoczesnych

  KLASA I B W MULTICENTRUM
 21.11.2018r. uczniowie klasy I B odwiedzili Multicentrum w Białej Podlaskiej. Brali udział w zajęciach warsztatowych w 3 modułach: Multiśrodowisko, Multimuzyka, Multitechnika. Zostali podzieleni na trzy zespoły, które uczestniczyły we wszystkich rodzajach zajęć. Na środowisku poznali budowę i rodzaje grzybów. Rozpoznawali grzyby jadalne i trujące. Mieli możliwość również wysłuchania brzmienia instrumentów z różnych stron świata oraz programowania. Zajęcia kończyły się Quizami. Wizyta w Multicentrum przebiegła w miłej i interesującej atmosferze. Uczniowie powrócili do szkoły pełni wrażeń.

 SPOTKANIE Z PŁETWONURKIEM
 20.11.2018r. w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, klasa II a oraz II d gościła płetwonurka. Gość zaprezentował dzieciom swój prywatny, specjalistyczny sprzęt do nurkowania. Drugoklasiści z zapartym tchem słuchali ciekawych opowieści nurkao podwodnym królestwie. Były przebieranki w pianki, zakładanie płetw, oddychanie z automatu, przymiarki masek, dmuchanie bojki oraz cała seria trudnych pytań. Bardzo dziękujemy panu Jakubowi, za ciekawą promocję sportu i form spędzania czasu wolnego. Pięknie podzielił sięz nami swoją pasją i doświadczeniem, zaszczepiając w wielu dzieciach bakcyla nurkowania.

 OB i OC w BARWNEJ
 W miesiącu listopadzie dzieci z oddziałów przedszkolnych Ob i Oc uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA. 
Dzieci obejrzały wszystkie pomieszczenia, poznały regulamin czytelnika, obejrzały przykładowe książki i audiobooki. W dziale dziecięcym pod kierunkiem pani bibliotekarki bawiły się, słuchały fragmentu książki, kolorowały obrazki i zapoznały się z symbolami swojej Ojczyzny.

 Przedstawienie ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował” 
  W dniu 16 listopada 2018r. wszystkie dzieci z grupy 0A, 0B, 0C obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. 
Aktorzy w niezwykle udany sposób przypomnieli małym widzom bajki dzieciństwa ich rodziców. Opowiedzieli jak to w Rzecholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swą żoną Hanką i synkiem Cypiskiem. Ta piękna czeska bajka już od dziesięcioleci bawi liczne pokolenia dzieci w niemal całej Europie. Cieszymy się, że mogły ją również zobaczyć nasze przedszkolaki. 
Na szczególną uwagę zasługuje wspaniały humor, baśniowe postacie, a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: 
dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. 
Ten niezwykły spektakl bez wątpienia oczarował małą widownię. Wszystkie dzieci mogły nie tylko zobaczyć doskonałą grę aktorską, piękną scenografię, ale przede wszystkim uczestniczyć aktywnie w przedstawieniu, śpiewać i doskonale się bawić. 

 Pierwszaki w teatrze
 13 listopada 2018 r. uczniowie klas IA, IB, IC, ID, IF i IG uczestniczyli w spektaklu przygotowanym przez Teatr Współczesny w Krakowie pt:. „Afryka Kazika”. Aktorzy przekazali obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej. Spektakl motywował dzieci do poszukiwań i podróży, zachęcał do zmiany postawy z domatora na postawę odkrywcy. Poprzez kreacje głównego bohatera uczył ciekawości do świata i ludzi. Język dostosowany był do potrzeb małego widza. Przedstawienie pozbawione agresji opatrzone było pełną dynamiki muzyką, która nawiązywała do tradycyjnych rytmów afrykańskich. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i wielką ekspresją obejrzały spektakl.

 11 listopada 2018 r. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 9 października uczniowie klasy II a wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej ojczyźnie i wolności, przygotowanej przez dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 13 w Białej Podlaskiej. 
Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej części przedszkolaki zaprezentowały inscenizację w temacie odzyskania niepodległości. Nie zabrakło również śpiewania piosenek i recytacji wierszy o charakterze patriotycznym. Była to piękna lekcja patriotyzmu dla dzieci, ale i z pewnością dla nas dorosłych.

 SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W KLASIE I A
 W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 7 listopda dzieci z klasy I A wzięły udział w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 3 w Białej Podlaskiej. Tematem zajęć były symbole narodowe. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzały też nowości wydawnicze o tematyce patriotycznej. Następnie pokolorowały barwami narodowymi serca, które wykorzystały do dekoracji sali lekcyjnej. Symbole narodowe były też tematem zajęć informatycznych. Odkodowane karty pracy zostały zamieszczone na tablicy do demonstracji prac uczniów. Dzieci wykonały również chorągiewki. Cała sala przystrojona w barwy narodowe prezentowała się wspaniale. Wspólne śpiewanie hymnu Polski w dniu 9 listopada zakończyło cykl działań związanych z tym ważnym świętem państwowym.

 KLASA III B W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 06.11.2018r. uczniowie klasy III B odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Zajęcia w muzeum rozpoczęły się od lekcji poświęconej historii naszego państwa oraz przypomnienia symboli narodowych. Prowadząca ciekawie opowiadała o patriotyzmie wielkich Polaków. Następnie dzieci wykonały bransoletki w barwach narodowych z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, którymi będą mogły przystroić swoje odświętne stroje w czasie wspólnego śpiewania hymnu państwowego w dniu 9 listopada. Na zakończenie uczniowie przypomnieli i wygłosili wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”. Uczniowie byli zainteresowani lekcją i aktywnie w niej uczestniczyli.

  1 LISTOPADA
 Uczniowie klasy II f 31 października odwiedzili groby żołnierzy roku 1920 i 1939-41 na Cmentarzu Parafialnym. Była to ciekawa lekcja historii o dziejach naszego regionu. Dzieci zapaliły przyniesione ze sobą znicze. 

 Wycieczka uczniów klasy II c do „Krainy Rumianku” w Hołownie

 23 października 2018r. uczniowie klasy II c wybrali się do Hołowna „Krainy Rumianku”. Uczestniczyli w dwóch zajęciach z zakresu edukacji regionalnej: „Od ziarna do chleba” oraz „Od włókna do tkaniny”. W czasie pierwszych warsztatów dzieci poznały tradycyjne uprawy zboża, sposoby jego przechowywaniu. Mieli możliwość samodzielnego młócenia cepem, mielenia ziaren w ręcznych żarnach. Najprzyjemniejsze jednak było wypiekanie drożdżowych rogalików z konfiturą. Następnie zaproszono uczniów klasy II c do obejrzenia filmu edukacyjnego, który prezentował etapy pracy z lnem. Każdy uczestniczył w obróbce włókna lnianego – łamaniu, czesaniu, przędzeniu nici na wrzecionie i kołowrotku. 

 Wycieczka klasy Ic na bialskie lotnisko i do schroniska Azyl
 W październiku uczniowie kl. Ic uczestniczyli w wycieczce na bialskie lotnisko. Dzieci miały okazję spotkać się z wielkim pasjonatem lotnictwa p. Mariuszem Koziołem, który mając wielkie zamiłowanie do lotnictwa i pasję ratowania tego, co jest jego historią, założył w pomieszczeniach portowych wraz ze swoim wnukiem – uczniem klasy pierwszej naszej szkoły Izbę Pamięci z eksponatami lotniczymi, nawiązującymi do historii stacjonujących tu jednostek lotniczych. Wśród eksponatów znajdują się agregaty i przyrządy lotnicze z samolotów: SBLim-2, SBLim-5, TS-11 Iskra, Mi-2, W3WA Sokół oraz przyrządy pilotażowo-nawigacyjne do naprowadzania samolotów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały zgromadzone eksponaty i zadawały mnóstwo pytań. W hangarach dzieci miały okazję obejrzeć z bliska statki powietrzne, na których wykonuje się loty i te zabytkowe m.in. Iskra oraz Lim. Po zwiedzaniu dzieci posiliły się kiełbaską upieczoną nad ogniskiem. Następnie odwiedziły nasze bialskie schronisko Azyl. Pieski bardzo się ucieszyły z prezentów w postaci nie zjedzonych kiełbasek. 

 UDZIAŁ KLAS I –III W KONKURSIE EDUKACYJNYM
„SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”
 We wrześniu klasy: I a, I e, I g, II a i III a przystąpiły do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród jest sieć sklepów "Biedronka". 
Cel konkursu to budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III. Codzienne głośne czytanie w domu (min. 10 min) dowolnej książki przez 21 dni dokumentowane podpisem rodzica było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia w formie drzewka czytelniczego. Ponadto nauczyciele prowadzili zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. 
I część pracy konkursowej polegała na zorganizowaniu w klasach Dnia Głośnego Czytania z udziałem zaproszonych gości.
Kolejny etap konkursu polegał na napisaniu lub narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków i przedstawienie jej w zależności od poziomu:
• Klasy I rysowały swoje historie dotyczące Gangu Słodziaków;
• Klasy II stworzyły komiks o Słodziakach;
• Klasy III pisały krótkie historie o Gangu Słodziaków i je zilustrowały.
Do dnia 24 października fotorelacje z Dnia Głośnego Czytania wraz ze zdjęciami prac uczniów zostały przesłane organizatorowi konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 listopada 2018 roku.

 ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 
 23 października 2018r. odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. 167 pierwszoklasistów ślubowało na sztandar szkoły uczyć się pilnie, dbać o dobre imię klasy i szkoły, kochać swoją Ojczyznę i pracować dla niej, kiedy dorosną. Przedstawiciele poszczególnych klas potwierdzili Akt Ślubowania w Kronice Szkoły. Następnie każdy pierwszoklasista został pasowany na ucznia symbolicznym dotknięciem ołówka przez Dyrekcję Szkoły.
Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczniów z klas: I a, I d i I g ciepłe słowa skierowali do pierwszoklasistów Pan Henryk Grodecki - Wiceprezydent Miasta Biała Podlaska, Pani Beata Gromadzka - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Katarzyna Sierpotowska - Dyrektor Szkoły. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził Julian – maskotka Straży Miejskiej, który rozdał wszystkim milusińskim opaski odblaskowe.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal na przygotowany przez rodziców poczęstunek. 
Na pamiątkę udziału w uroczystości każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek od szkoły i Rady Rodziców.

Wycieczka do Pracowni ginących zawodów
 26.10.2018r. uczniowie klasy II a poznali ciekawe miejsce w naszym regionie i odwiedzili Pracownię ginących zawodów w Perkowicach. Znajduje się tam Pracownia kulinariów regionalnych. Pod czujnym okiem pań pracujących w tym ośrodku, uczniowie zamienili się w piekarzy. Samodzielnie wykonali ciasteczka i rogaliki. Z dużym zaangażowaniem wykonywali pyszne wypieki. Po dniu pełnym wrażeń wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. 

 Klasa I E (25 uczniów) Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej z wielkim zapałem uczestniczyła w przygotowaniach do konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Dzieci zebrały komplet naklejek w albumach ze Słodziakami za słuchanie czytania w domu. W szkole poznały opowieści o zwierzątkachczytane przez nauczyciela. Wykonały piękne prace plastyczne na temat nowych przygód sympatycznych pluszaków, wykorzystując pastele i farby akwarelowe. 18 października 2018 r. zaprosiły rodziców na Dzień Głośnego Czytania w ramach konkursu. Oprawę wizualną wydarzenia stanowiła tablica z sentencjami o wartości głośnego czytania i wystawa prac konkursowych. Jedna z mam przeczytała ostatni rozdział książki o przygodach Słodziaków. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę o poznanych przygodach milusińskich bohaterów w formie zabawy. Wychowawczyni Dorota Jankowska-Mazur opowiadała wybrane fragmenty, dzieci pokazywały zielone światła, gdy opowiadanie było zgodne z prawdą. Czerwonym sygnalizowały zmienioną treść historyjek. Emocjonujący moment stanowiły improwizowane scenki – rozmowy Słodziaków na temat wartości książek i czytelnictwa. Na koniec rodzice mogli podziwiać wystawę prac plastycznych przygotowanych na konkurs. Otrzymali również materiały promujące czytanie dzieciom oraz listę wartościowych książek do głośnego czytania w domu przygotowane przez nauczyciela we współpracy z Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej Filia nr 3. Spotkanie dzieci zakończyły piosenką „Poczytaj mi mamo”.

 GRUPA 0 C W MULTICENTRUM
 22 października 2018r. grupa 0 C odwiedziła MULTICENTRUM. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z modułów: Technika, Dzieciak, Nauka. W ramach modułu ,,Dzieciak” dzieci korzystały z tablicy multimedialnej oraz wielu programów edukacyjnych, ćwiczyły spostrzegawczość i rozwiązywały testy na tabletach, sprawdzając swoją wiedzę z zakresu przyrody. W module „Technika” uczyły się kodowania i programowania z wykorzystaniem specjalnego programu edukacyjnego. W module „Nauka” wykonywały doświadczenia związane z wodą. Wszystkie dzieci miały możliwość pracy w każdej z grup. 

 WARSZTATY ARTYSTYCZNE W SITNIKU
 18 października 2018 roku uczniowie klasy II D uczestniczyli w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Klubie Kultury w Sitniku. Dzieci zostały bardzo miło przywitane przez panie prowadzące zajęcia. Następnie uczniowie zostali zapoznani z techniką zdobniczą decoupage i obejrzeli ozdobione już eksponaty. Potem dzieci przystąpiły do ozdabiania własnej szkatułki według swojego projektu. Wszyscy uczestnicy zajęć wykazali się dużą starannością, cierpliwością i talentem plastycznym, a radość z efektów swojej pracy była ogromna. 
Na zakończenie spotkania panie z Domu Kultury pokazały dzieciom piękne prace wykonane przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczęszczające na zajęcia w klubie. Szczególne spodobały im się piękne koronki i prace wyszywane różnymi technikami. Uczniowie obejrzeli również bibliotekę, w której spotykają się mieszkańcy najbliższych okolic. 
Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i pozwoliły w sposób twórczy spędzić czas.

 ZAJĘCIA W MOBILNYM PLANETARIUM „ASTROPARK”
 Dnia 16.10.2018 r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium ASTROPARK. 
W zajęciach wzięły udział klasy: II B, II E, III A i III B. Dzieci podziwiały nocne niebo, gwiazdozbiory oraz odległe planety. Prowadzący zaprezentowali jak zmienia się wygląd nocnego nieba w zależności od pór roku. Uczniowie poznali różnice między gwiazdą, planetą i księżycem. Dzieci obserwowały również zmieniające się fazy księżyca oraz zjawisko nocy i dnia na Ziemi. Dowiedziały się także jak wygląda życie w nieważkości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczniowie mieli możliwość obserwowania lądowania na Księżycu. Prowadzący spotkanie w przystępny, ciekawy i dowcipny sposób przekazali uczniom zagadnienia związane z naszym układem słonecznym. Dzieci z zainteresowaniem oglądały i słuchały oraz zadawały pytania. Wrażenia z wędrówki po odległych zakątkach Wszechświata na długo pozostaną w pamięci.

 Dzień Głośnego Czytania
 We wtorek 16 października w sali lekcyjnej klasy II a zrobiło się wyjątkowo tłoczno. Uczniów odwiedziła Pani Emilia Tranda-Andrusiuk z Biblioteki Barwnej. Wizyta była szczególnie miła, gdyż uczniowie mogli wysłuchać opowiadań z książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, a niektórzy mieli ze sobą maskotki przedstawiające zwierzęta żyjące w lesie. Nasza szkoła włączyła się w akcję dyskontu Biedronka pod hasłem „Gang Słodziaków”.

 Uczniowie klasy I d w BARWNEJ

 W dniu 15 października uczniowie klasy I d uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA. 
Dzieci obejrzały wszystkie pomieszczenia, poznały regulamin czytelnika, obejrzały przykładowe książki i audiobooki. W dziale dziecięcym pod kierunkiem pani bibliotekarki bawiły się, słuchały fragmentu książki, kolorowały obrazki.

 Miejska Biblioteka Publiczna BARWNA w Białej Podlaskiej
 9 października 2018r. uczniowie klasy II c uczestniczyli w grze terenowej „Zaginiony klucz”, którą zorganizowały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej „BARWNA”. Zadaniem poszczególnych grup było pokonanie trasy obejmującej 9 baz. W każdej z nich czekało na dzieci inne zadanie do wykonania, czasami z zastosowaniem tabletów i odczytywaniem kodów QR. Na końcu trasy położonej w Parku Radziwiłłowskim wszyscy odnaleźli białą skrzynię, w której znajdował się skarb. Były to … . Tego dowiecie się, gdy znajdziecie go sami.

 Wyjście do kina dzieci z oddziałów przedszkolnych
 Dnia 27.09.2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych: 0A, 0B, 0C wybrały się do kina na spotkanie „Bajki polskie”. W programie odbyła się krótka lekcja na temat: „Jak powstaje bajka?” oraz dzieci dostały na pamiątkę fragmenty kliszy. Następnie przedszkolaki miały możliwość oglądania znanych bajek dla dzieci: „Reksio”, „Miś Uszatek”, „Kotek w kratkę” oraz „Proszę słonia”. Bajki bardzo spodobały się dzieciom i wszystkie wróciły uśmiechnięte i radosne. 

 I f w Barwnej
 Do Biblioteki Barwnej na zajęcia pt.: „Skradziona kolekcja” wybrała się klasa I f. Zajęcia odbyły się 25 września 2018r. Uczniowie przeżyli pierwszą przygodę z książką i czasopismami dla dzieci. Klasa I f z zainteresowaniem i zaangażowaniem słuchała wierszy i opowiadań oraz rozwiązywała skomplikowane zagadki. 

 KLASA I D W MULTICENTRUM
 26 września 2018r. uczniowie klasy I d odwiedzili MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z modułów: NAUKA, SZTUKA, ŚRODOWISKO. W module „Nauka” uczniowie wykonywali doświadczenia związane z wodą. W ramach modułu ,,Sztuka” ćwiczyli spostrzegawczość tworząc barwy pochodne z użyciem tablicy interaktywnej. W module ,,Środowisko” rozwiązywali testy na tabletach, sprawdzając swoją wiedzę z zakresu zachowań ekologicznych.

 Spotkanie z policjantem
 21 i 24 września 2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I gościli w szkole funkcjonariuszy policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, a także utrwalili 5 zasad przechodzenia przez jezdnię. Omówili również zasady przewożenia dzieci w samochodach i konieczność wyposażenia w foteliki. Na zakończenie spotkania dzieci mogły podsumować swoją wiedzę oglądając film pt.: "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". 
To było bardzo pouczające spotkanie. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę z zasad ruchu drogowego, a także mogli podzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawać pytania. 

 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
  Dnia 20.09.18r. dzieci z grupy 0A, 0B, 0C zostały zaproszone przez Dyrekcję, nauczycieli i dzieci z Przedszkola nr 17 na Dzień Przedszkolaka. Była piękna pogoda i przygotowano wiele atrakcji. Było wesoło i radośnie. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędziły czas. 

 Zajęcia integracyjne w Parku Radziwiłłowskim
 W dniu 19 września uczniowie klasy I d wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które miały miejsce na terenie Parku Radziwiłłowskiego. Dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności między innymi w strzelaniu z łuku do tarczy, w podciąganiu się na linie. Mogły też pograć w piłkę nożną, czy też sprawdzić swoją siłę przeciągając linę. Wspólne zabawy trwały aż do zmroku.

 SPOTKANIE KLASY I D ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
 W dniu 12 IX 2018r. uczniowie klasy I d uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych o ruchu drogowym, zorganizowanych przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Pod czujnym okiem Juliana, ćwiczyli bezpieczne przechodzenie przez przejście dla pieszych w pobliżu szkoły. Mogli też zasiąść za kierownicą samochodu na co dzień patrolującego ulice naszego miasta. Na pożegnanie Julian wręczył wszystkim uczniom pamiątkowe magnesy z numerem alarmowym straży miejskiej.
 Dzień Przedszkolaka
 Dnia 21 września 2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły swoje święto: DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji wybrały się do sali zabaw „Przystań Zabawy” w Woskrzenicach Dużych.
W tym wyjątkowym dniu na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji. Zabawy w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnie, bujane zwierzaki, trampolina, samochodziki.... 
Dzieci wróciły pełne wrażeń, a uśmiech towarzyszył im przez cały dzień.

  SPOTKANIE W BARWNEJ

 19 września 2018r. uczniowie klasy II a, II b oraz II c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Przemysławem Wechterowiczem w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej. Pan Przemysław Wechterowicz, autor książek obrazkowych dla dzieci okazał się człowiekiem niezwykle zabawnym i dowcipnym. Zaprezentował kilka napisanych przez siebie książek, np. „Jajko czy kura?”, „Emma chce grać jazz” czy „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych”. W każdej z nich możemy obejrzeć rysunki innej pani ilustratorki. Zachęcił też wszystkich do czytania książek i uczenia się znaczenia nowych słów i wyrazów. Szczególnie polecał nam książkę pt. „W pogoni za życiem”, która opowiada historię Jętki – owada, który dowiedział się, że żyje tylko jeden dzień.

 ROK SZKOLNY 2017/2018


 WYJŚCIE NA MUSICAL DZIESIĘĆ ŻYCZEŃ


 Ratujmy i uczmy ratować

 Tegoroczną edycję programu „Ratujmy i uczmy ratować” realizowanego w klasach trzecich zakończyliśmy tuż przed wakacjami. Ostatnie zajęcia w dniu 13 czerwca 2018 r. przeprowadzili uczniowie Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej. Trzecioklasiści mieli okazję poćwiczyć pomoc przedmedyczną, czyli zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby w celu ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników. Powtórzyli wszystkie czynności niezbędne w „łańcuchu przeżycia”. W trakcie zajęć utrwalili wiedzę na tematzachowania świadka wypadku. Powtórzyli obowiązujące obecnie zasady resuscytacji. 

  Wycieczka Lublin – Kozłówka klasy 3F

 12 czerwca 2018 r. klasa 3f uczestniczyła w wycieczce do Lublina i Kozłówki.
Na początku obejrzeliśmy spektakl w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena pt. ,,Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia” na podstawie książki Marcina Wichy, który w zabawny sposób uczy postawy asertywnej, czyli jak mówić grzecznie „Nie” w niektórych sytuacjach. Niegrzeczność jest tu rozumiana jako szczerość, zdrowa zdolność wyrażania siebie, swoich emocji z poszanowaniem uczuć innych. Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta po hasłem „Szlakiem legend lubelskich”. Pani przewodnik pokazała nam ciekawe zakątki starego Lublina i przybliżyła popularne legendy związane z tym miastem. Po smacznym obiedzie pojechaliśmy do Muzem Zamoyskich w Kozłówce, aby zwiedzić dawną rezydencję magnacką i zapoznać się z jej historią. Zobaczyliśmy również jak dawniej bito monety.
Wycieczka dostarczyła nam ciekawych wrażeń. Wzbogaciliśmy wiedzę o nas samych i o historii pięknych miejsc naszego regionu.

  Uczniowie klasy I c 
w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej
 11 czerwca 2018r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim spotkania był „Język polski, słownik i słownictwo”. Prezentowali sposoby porozumiewania się ludzi na przestrzeni wieków. Pan bibliotekarz zaprezentował książkę pt. „O tych, którzy się rozwijają” autorstwa Iwony Chmielewskiej. Pracując w grupach uczniowie klasy I c próbowali znaleźć najdłuższe słowa. Następnie układali reklamy książek, do których przeczytania zachęcał prowadzący zajęcia. Oczywiście był też czas na czytanie i wypożyczenie książek.

 Uczniowie klasy I c w MULTICENTRUM

 7 czerwca 2018r. uczniowie klasy I c odwiedzili MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w zajęciach z modułu JĘZYK, TECHNIKA i NAUKA. W module JĘZYK przy zastosowaniu tabletów dzieci uczyły się języka angielskiego w nowoczesnej pracowni językowej. Tematem zajęć były „Zwierzęta – Animals”. W module TECHNIKA, korzystając z programu komputerowego uczniowie programowali drogę w labiryncie, pokonując i omijając różne przeszkody. W module NAUKA dzieci poznawały i budowały układ słoneczny. Wybrali się także, dzięki odpowiedniej aplikacji, rakietą w kosmiczną podróż.

 Zajęcia z MBP Filii Nr 3 "Ciekawe historie o historii" 
 24 maja 2018 r. klasa 3f uczestniczyła w interesujących zajęciach "Ciekawe historie o historii", którą przygotowali bibliotekarze MBP Filii nr 3 w Białej Podlaskiej z okazji Bialskich Dni Książki Dziecięcej. 
Obejrzeliśmy małą wystawkę książek o historii dla dzieci ze zbiorów biblioteki. Dzieci zostały zachęcone do ich wypożyczania. Dowiedzieliśmy się o źródłach, z których ludzie poznają dawne dzieje i kilku ciekawostkach z historii naszego miasta. Oglądaliśmy również stare przedmioty. Dużą atrakcją okazał się strój huzara 13 Pułku Huzarów, w który był ubrany pracownik biblioteki. 
Zajęcia rozbudziły ciekawość uczniów. Zachęciły do poszukiwania dawnych przedmiotów codziennego użytku i zainteresowania się historią.

 Uczniowie klasy I c w domku „Baba Jagi” i w rezerwacie żubrów

 23 maja 2018r. uczniowie klasy I c wyjechali na wycieczkę do Hajnówki i Białowieży. Po raz pierwszy znaleźli się w słodkim domku Baba Jagi. Było tam strasznie, ale i zaskakująco wesoło. Każdy miał szansę poleżeć w jej łóżku na zapiecku, ugotować zupę w dużym kotle, wejść do pieca, zamienić się w czarownika z magiczną różdżką oraz sprawdzić na wadze, czy jest kłamczuchem. Otworzyli też szafę pełną różnych czarodziejskich mikstur. Uczniowie klasy I c piekli niezwykłe pierniczki, składając wcześniej przyrzeczenie, że nigdy nie zdradzą nikomu „babajagowej” pierniczkowej mikstury. Ostatnim zadaniem przygotowanym przez Baba Jagę był turniej, przypominającej zabawę w podchody. Następnie uczniowie klasy I c zwiedzali Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży. Z wieży widokowej podziwiały widoki najbliższej okolicy Białowieskiego Parku Narodowego. W rezerwacie żubrów oprócz głównych bohaterów obserwowały zachowania tarpanów, żubroni, wilków, jeleni, rysiów dzików oraz łosi.

 Uczniowie klasy I c na spotkaniu autorskim
 22 maja 2018r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Grażyną Bąkiewicz w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej w ramach organizowanych Bialskich Dni Książki Dziecięcej. Pani Grażyna Bąkiewicz opowiedziała, dlaczego została pisarką książek dla dzieci. Zaprezentowała swojego pierwszego książkowego bohatera – Jacka Ogórka, zwanego Korniszonkiem. Zachęciła do wszystkich czytania książek historycznych, np. „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”, „Bursztynowy szlak”, „Od morza do morza” czy cyklu książek „Ale historia” i „Zdarzyło się w Polsce”. 

 DZIEŃ DZIECKA W „FORMIE”
 30 maja w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka przedszkolaki z grupy 0a zostały zaproszone przez mamę Ali do klubu fitness „Forma” na gry i zabawy pod kierunkiem uroczej pani instruktor.
Dzieci szalały w rytm największych przebojów oraz pokonywały różne konkurencje sportowe. Pod koniec zabawy dzieci otrzymały upominki ufundowane przez mamę Ali. Ten miły dzień zakończył się wyjściem na lody. Serdecznie dziękujemy pani Joli za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

 CZYTANIE Z WYOBRAŹNIĄ
 W roku szkolnym 2017/2018 w grupie 0a realizowany był program „Czytanie z wyobraźnią”. Celem głównym programu było pobudzanie i pogłębianie motywacji dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania. 
W realizację programu włączyli się MBP Filia nr 3 oraz rodzice, wzbogacając biblioteczkę klasową o książki, które dzieci chętnie wypożyczały do domu. Współpraca z rodzicami pod hasłem „Rodzice czytają – dzieci słuchają” była owocna. Swoje ulubione utwory prezentowali na forum grupy praktykantki oraz mamy przedszkolaków: Seweryna, Wiery, Wojtka, Ali. Dzieci wykonywały do przeczytanych książek ilustracje. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone. 
Cele programu zostały zrealizowane. Wszyscy rodzice postanowili więcej czasu poświęcać na głośne czytanie dziecku. Wielu dzieciom zaszczepiono miłość do czytania. Sześcioro dzieci pięknie czyta zadaniami. Z całą pewnością należy do nich Natalia, która została najlepszą czytelniczką w grupie. Wszystkim gratulujemy!

 Wizyta w Bibliotece Głównej

 5 czerwca uczniowie klasy Ia odwiedziły Bibliotekę Główną. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy pierwszak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i zakładką do książki otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

 Wycieczka do Biblioteki Publicznej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

 Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. W ramach realizacji cyklu spotkań z książką 5 czerwca klasa I a odwiedziła Bibliotekę Publiczną Filię nr 3.

 Magiczna wycieczka na "Farmę Iluzji"
 W dniu 30 maja uczniowie klasy Ia i If wybrali się na wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach. Prawdziwych magicznych przeżyć dostarczyło uczniom zwiedzanie Latającej Chaty Tajemnic oraz wizyta w tajemniczym AmesRoomie, w którym proporcje wzrostu dzieci zależały od rogu tego pokoju. W Muzeum Iluzji uczniowie zastanawiali się nad grawitacją, lewitacją i złudzeniami optycznymi oglądając latające piłeczki, dziwne lustra zniekształcające postacie i kopiujące obrazy. Podczas wędrówki po Parku uczniowie szukali przygód w Wiklinowym Labiryncie, starali się odkryć zagadkę Lewitującego Kranu, zaglądali do Studni Nieskończoności. Ale chyba najbardziej podobała się im wizyta w Lustrzanym Labiryncie, w którym wielu uczniów się poobijało, a nawet... zabłądziło! Jednak wszyscy wyszli z niego uśmiechnięci! Zwiedzanie zakończyliśmy zabawą na Polu Dmuchańców.
Chociaż dzieci nie odkryły wszystkich tajemnic magii, to zwiedzanie tych licznych atrakcji dało im niezapomniane przeżycia z wycieczki na Farmę Iluzji.

 Klasa I b na wycieczce 
do Akademii Leśnej „Barwinek” w Nadleśnictwie Chotyłów

 Dnia 7 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I b korzystali z gościnności Akademii Leśnej w Chotyłowie. Zajęcia rozpoczęły się wizytą w muzeum przyrodniczym, następnie dzieci posadziły drzewka – sadzonki młodych dębów i odbyły spacer tzw. leśną ścieżką edukacyjną. Pani Małgorzata Bielak, pracownik leśniczówki w Kłodzie, z zainteresowaniem opowiadała uczniom o tajemnicach lasu. Dzieci z uwagą oglądały mrowiska, paśniki i lizawki, zręby oraz zdrowe i chore leśne drzewa. Po zajęciach edukacyjnych, kolejnym punktem programu był posiłek złożony z grillowanych kiełbasek i ciastek na deser. Po posiłku dzieci miały czas wolny przeznaczony na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do domów. 

 Klasa III g i III h na wycieczce w Kazimierzu Dolnym
 
 28 maja klasa III g i III h pojechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. 
Program wycieczki obejmował: 
- warsztaty w najsłynniejszej kazimierskiej piekarni Sarzyński pt.” Pieczenie Koguta”
- wycieczka Eco-busikiem do Wąwozu Korzeniowego
- rejs statkiem po Wiśle
- zabawa w parku linowym
Główną atrakcją wycieczki był zakup pamiatek na słynnym rynku w Kazimierzu.
Wycieczka była udana, piękna pogoda, dzieci wróciły zadowolone.

 Klasa I b w Multicentrum
 Dnia 28 maja 2018 roku uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez pracowników Multicentrum. Dzieci pod okiem instruktorów pracowały w trzech modułach: muzycznym, przyrodniczym i językowym. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. 

  WYCIECZKA BIAŁOWIEŻA - HAJNÓWKA 
I E i OA 

 W dniu 28 maja 2018 r. uczniowie klasy I E i 0A uczestniczyli w wycieczce Białowieża - Hajnówka. 
Pierwszą z atrakcji była wizyta w Chatce Baby Jagi w Hajnówce. Dzieci przeniosły się w zaczarowany świat bajki. Dowiedziały się, czy ciepło jest w piecu u Baby Jagi, sprawdzały, kto kłamie na wadze kłamstwa, zaglądały do szafa z miksturami, próbowały sił na miotłach. Tylko odważni zostali zamknięci w lochach, w których leżą pozostałości po łakomych dzieciach. A na koniec zapoznały się z przyprawami używanymi do wypieku pierników i ozdabiały pierniki według własnego pomysłu. 
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo – Leśnego w Białowieży. Dzieci zapoznały się z florą i fauną Puszczy Białowieskiej. Weszły na wieżę widokową, skąd podziwiały piękne widoki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Żubrów. Zobaczyły żubry, tarpany, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, rysie i wilki. 
Pomimo zmęczenia, pozytywne emocje z wycieczki towarzyszyły uczniom do samej Białej Podlaskiej. 

 WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

  W dniach 23-25 maja 2018r. klasy IIIc i IIId pojechały na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia po długiej podróży najpierw uczniowie zobaczyli najstarszy dąb Polski ,,Bartek”, który jest pomnikiem przyrody. Następnie poznali historię ziemi w parku edukacyjnym Geopark w Kielcach, najważniejsze zabytki Kielc oraz rezerwat na Kadzielni. Najwięcej radości tego dnia dostarczył dzieciom znajdujący się na terenie kompleksu hotelowego basen. Po całym dniu dzieci mogły się wyszaleć w wodzie, a także popływać na pełnowymiarowym basenie. 
Drugi dzień rozpoczęły dzieci od zwiedzania najpiękniejszej w Polsce Jaskini Raj, z piękną szatą naciekową. Tego dnia również próbowały swoich możliwości w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, zobaczyły jedną z najpiękniejszych polskich Twierdz-Zamek w Chęcinach. Dzień zakończyły pobytem w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Wieczorem zaś zarówno chłopcy jak i dziewczynki mogli pograć w piłkę. 
Trzeci dzień wycieczki to wejście na drugą co do wielkości górę – Święty Krzyż, zwany także Łysą Górą. Trzecioklasiści nie poszli na łatwiznę i wchodzili „Drogą Królewską", świetnie dając radę. Najpierw zwiedzili klasztor, a potem mogli poznać florę i faunę Świętokrzyskiego Parku Narodowego będąc w Muzeum Przyrodniczym. Zobaczyli również gigantyczne rumowiska skalne – Gołoborza, a także źródełko w Świętej Katarzynie. Po trzech dniach wędrówek wrócili bezpiecznie zachwyceni wyjazdem do domu. 
Uczniowie zdali na szóstkę egzamin z samodzielności i już pytają kiedy wycieczka pięciodniowa. 

 Klasa III a w Multicentrum
 25 maja 2018r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w zajęciach z programowania w Multicentrum. Pracowali w kilkuosobowych grupach. Konstruowali zwierzęta z klocków KNEX, tworzyli animowane bajki dla dzieci z podkładem muzycznym oraz korzystali z edytora Scratch, który służy do nauki programowania, czyli tworzenia prostych programów komputerowych za pomocą specjalnego, wizualnego języka programowania. Zajęcia zainteresowały uczniów i zachęciły do udziału uczniów w zajęciach organizowanych przez Multicentrum. 

 WARSZTATY W ,,PRACOWNI ARTYSTYCZNEJ MALEŃKA"
KLASA III B 

 Dnia 24.05.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w warsztatach Twórczości Artystycznej w ,,Pracowni Maleńka". Pod kierunkiem Pani Joanny Sikorskiej, uczniowie wykonali upominki z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca. Każda mama otrzyma w prezencie bransoletkę, a tato glicerynowe mydełko. Wysiłek włożony w samodzielnie wykonane prezenty dał ogromną satysfakcję uczniom oraz zadowolenie rodziców.

 Spotkanie ze strażakiem
 W dniu 22 maja 2018 r. uczniowie klasy I a mieli okazję spotkać wyjątkowego gościa, a mianowicie przybył do nas strażak – ratownik z Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, pan Mateusz Parafiniuk. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka – ratownika oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i w szkole. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Uczniowie wiedzą, że strażak to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów, a osobiste spotkanie z nim z pewnością przyczyni się do tego, że zdobyta wiedza podczas spotkania na długo pozostanie w ich pamięci.
Wszyscy już wiemy, że „Z ogniem nie ma żartów!”.

 SUKCESY DZIECI Z GRUPY 0 A
W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
„ŻYRAFA BIBI I PRZYJACIELE”
 17 maja nastąpiło podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Żyrafa Bibi i przyjaciele”, którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe nr 17 w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej. Konkurs plastyczny powstał w oparciu o książkę pt. „Przyjaciele żyrafy – bajki o empatii” –Joanny Berend i Anety Ryfczyńskiej. Dzięki uprzejmości pani Moniki Gościk poznaliśmy te bajki, których głównym zadaniem jest rozwijanie wśród dzieci inteligencji emocjonalnej. Podsumowaniem zajęć z lekturą było wykonie przez chętne dzieci tematycznej pracy plastycznej. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się dzieci z grupy 0 a. II miejsce zajęła Wiera Gościk, III - Miłosz Romaniuk, a Jakub Majewski został wyróżniony. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe oraz inne drobne upominki. Gratulujemy!

 DZIECI Z GRUPY OA W BIBLIOTECE AKADEMICKIEJ
 18 maja dzieci z grupy 0 a były w Bibliotece Akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Naszym przewodnikiem po obiekcie była pani Katarzyna Droździuk. Biblioteka należy do najnowocześniejszych w naszym mieście. Zwiedziliśmy trzy strefy usługowe z dostępem do książek i czasopism, a nawet magazyn książek wyposażony w zautomatyzowane regały. Najbardziej zachwyciła nas strefa samoobsługowa z urządzeniem do samodzielnego wypożyczania oraz inteligentnym regałem umożliwiającym zdanie książki bez udziału bibliotekarza. Wycieczka była bardzo udana.

 I B w Muzeum Południowego Podlasia
 Dnia 17 maja 2018 r. uczniowie klasy I b wzięli udział w zajęciach organizowanych przez bialskie muzeum. W pracowni malarskiej ozdobili kwiatami torby, które będą stanowiły doskonały prezent na Dzień Matki. Następnie zwiedzili wystawę rzeźb i obrazów w galerii muzealnej. Dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

 Mała Galeria Edukacji Wczesnoszkolnej
maj 2018r

 „A to historia!” - XIX Bialskie Dni Książki Dziecięcej
 16 maja w trakcie trwania XIX Bialskich Dni Książki Dziecięcej klasa I a miała okazję uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pan bibliotekarz, ubrany w historyczny mundur z entuzjazmem i ogromną pasją opowiadał o losach naszej ojczyzny. Uczniowie zobaczyli również rodzinne pamiątki, fotografie, przedmioty codziennego użytku oraz przedmioty zabytkowe ilustrujące życie mieszkańców i dotyczące historii państwa. Na zakończenie, chętne dzieci mogły przymierzyć czapkę z pióropuszem. Była to z pewnością, bardzo interesująca lekcja biblioteczna dotycząca naszej przeszłości.

 Pierwszoklasiści na spektaklu pt. „Zaklęte granie"

 16 maja uczniowie klasy I a obejrzeli spektakl pt. „Zaklęte granie” w wykonaniu Teatru Artenes. Głównym przesłaniem sztuki było uświadomienie dzieciom, że Internet oraz gry są atrakcyjne i fascynujące, ale nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia. Złamanie tej zasady może stać się przyczyną kłopotów i niebezpieczeństw. Spektakl przemawiał do dzieci nie tylko upomnieniami słownymi, ale przede wszystkim obrazem i przykładem. Nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: piosenkach, kolorowych postaciach i kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, o czym mogą świadczyć gromkie brawa, zaciekawione miny na zdjęciach i pytania o kolejny spektakl.

 Uczniowie klasy I c 
w Miejskiej Bibliotece Publicznej „BARWNA” w Białej Podlaskiej

 15 maja 2018r. uczniowie klasy I c wybrali się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej „Barwna”. Tematem przewodnim spotkania była ochrona przyrody, a w szczególności lasów. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Dziwolągi”, której autorami są Cristobal Leon oraz Cristina Sitje Rubio. Dziwolągami okazali się … ludzie, którzy zniszczyli domy zwierząt. Uczniowie klasy I c w czasie zajęć odgadywali nazwy przedmiotów z drewna, korzystając ze zmysłu dotyku, rysowali wspólnie drzewo z zastosowaniem drewnianych szablonów liści, tworzyli budowle z drewnianych klocków, oglądali i czytali fragmenty książek o tematyce przyrodniczej, kolorowali ilustrację lasu oraz uczestniczyli w zabawie organizacyjno – porządkowej „Drzewa i zwierzęta”.

 KLASA III A W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 11.05.2018r. uczniowie klasy III A odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Zajęcia w muzeum zaczęły się od przypomnienia symboli narodowych oraz wiersza Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka’’. Następnie dzieci wykonały bransoletki dla swoich mam z okazji zbliżającego się święta Dnia Matki. Po wykonaniu prezentów uczniowie zwiedzili wystawę związaną z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uczestniczyli w lekcji poświęconej historii naszego państwa. Prowadzący ciekawie opowiadał o patriotyzmie wielkich Polaków. Uczniowie wykazali zainteresowanie lekcją w muzeum i aktywnie w niej uczestniczyli

              Wizyta w Multicentrum

 Dnia 11.05.2018r. uczniowie klasy III H uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Multicentrum. Zajęcia odbyły się w trzech modułach: I NAUKA – Jak dba o Ziemię, II SZTUKA - Nauka tworzenia szablonów w programie graficznym Artrage i III TECHNIKA – Ploter – komputerowe rysowanie. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup . Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i sprawiły dzieciom ogromną radość. Uczniowie bardzo aktywnie w nich uczestniczyli. 

 WARSZTATY W SITNIKU
 W dniu 11 maja 2018 r. klasa IIID uczestniczyła w warsztatach z filcowania w Sitniku. Dzieci już po raz kolejny poznały proces pozyskiwania wełny i jej barwienia. W trakcie warsztatów samodzielnie filcowały wełnę, a potem wykonały z niej korale i kolczyki. Warsztaty te zaangażowały w równym stopniu zarówno chłopców jak i dziewczynki. 
Będzie to piękny prezent z okazji Dnia Matki. 

 Uczniowie klasy I c w MULTICENTRUM
 10 maja 2018r. uczniowie klasy I c odwiedzili MULTICENTRUM – Interaktywne Centrum Edukacji w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w zajęciach z modułu NAUKA, SZTUKA i ŚRODOWISKO. 
W module „Nauka” uczniowie klasy I c poznawali świat ptaków, budowę ptasich jaj z zastosowaniem mikroskopu, min. strusia, kolibra czy kury.
Pracując z tablicą interaktywną uczniowie klasy I c tworzyli portret postaci. Mogli korzystać z wylosowanych elementów i umieszczać je na komputerowym obrazie.
Wykonywali też doświadczenia z wodą oraz rozwiązywali test na tabletach, sprawdzając swoją wiedzę z zakresu zachowań ekologicznych.

 KLASA II A W BARWNEJ
 9 maja 2018r. uczniowie klasy II A odwiedzili Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży BARWNA. Tematem spotkania było poznanie specyfiki biblioteki BARWNA i zachęcenie do czytelnictwa. Dzieci zapoznały się ze zbiorami biblioteki – książkami, filmami, płytami muzycznymi. Obejrzały wszystkie pomieszczenie i poznały regulamin korzystania ze zbiorów. W dziale dziecięcym pod kierunkiem pani bibliotekarki bawiły się, czytały książki i poznawały tajniki biblioteki. 

 WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

 W dniu 8 maja 2018r. uczniowie klasy I E uczestniczyli w wycieczce do straży pożarnej. Zapoznali się z pracą strażaków oraz zwiedzili pomieszczenia remizy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia ćwiczeń strażackich, wyposażenia wozu strażackiego, sprzętu potrzebnego do gaszenia pożaru i ratowania ludzi. Podziwiali sprawność strażaków zjeżdżających do nich po rurze i wspinających się po ściance do ćwiczeń. Przymierzali strażacki hełm i butlę z tlenem. Ćwiczyli umiejętność obsługi strażackiego hydrantu. 
Na koniec utrwalili wiedzę na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu i w szkole oraz jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numery alarmowe. 

  Zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia
 8 maja uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Południowego Podlasia. W czasie zajęć uczestniczyły w warsztatach, podczas których samodzielnie malowały drewniane deseczki. W dalszej części spotkania dzieci zwiedzały jedną z kolekcji Działu Artystycznego „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku". Warsztaty oraz zwiedzanie wystawy bardzo się wszystkim podobały. 

 Biblioteka od kuchni
 8 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji uczniowie klasy I a zwiedzali nieznane pomieszczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej,gdzie zapoznali się z tajnikami pracy niektórych oddziałów.Uczniowie mieli również okazję obejrzenia nowoczesnych, odremontowanych i funkcjonalnie wyposażonych magazynów książek. Wizyta przybliżyła pracę bibliotekarzy związaną z przechowywaniem, udostępnianiem i ochroną zbiorów. Dzieci poznały drogę książki z magazynu do czytelnika, a także rzeczy i miejsca, na co dzień niedostępne. Największą popularnością cieszyły się czytelniane zbiory, wyjątkowe egzemplarze, m.in. bajki i książeczki edukacyjne oraz gry planszowe.W nowoczesnej i świetnie wyposażonej pracowni można było obejrzeć skanery dziełowe, które używane są do skanowania dokumentów różnych typów, o zróżnicowanych formatach i objętości. Mamy nadzieję, że ta wizyta na długo pozostanie w pamięci uczniów i jednocześnie zachęci do częstych wizyt w placówkach.

 Przedszkolaki w bibliotece

 Grupy 0 a i 0 b 8 maja w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek wzięły udział w zajęciach w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Dzieci miały również okazję zwiedzać pomieszczenia biblioteki niedostępne czytelnikom w zwykłe dni. Dzieci na koniec spotkania dostały w prezencie szablony, z których po powrocie do szkoły zrobiły piękne zakładki do książek.

 Wycieczka do Siedlec

 7 maja dzieci z grupy O b i O c wzięły udział w wycieczce do Siedlec. Dzieci zobaczyły na SCENIE TEATRALNEJ MIASTA SIEDLCE spektakl o Misiu, który mali widzowie oglądali w skupieniu do ostatniej chwili. Po przedstawieniu uczestnicy wycieczki zjedli pyszny obiad w prawdziwej restauracji. Na koniec wyjazdu przedszkolaki miały okazję pobawić się w sali zabaw MŁYNEK. Dzieci pełne wrażeń i z uśmiechami na twarzy wróciły późnym popołudniem do Białej Podlaskiej.

 Wizyta w Muzeum

 Dnia 7 maja 2018r. uczniowie klasy III H odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji patriotycznej pod wspólnym tytułem „Jaki znak Twój? … Orzeł Biały” – symbole narodowe na przestrzeni dziejów. W pierwszej części spotkania uczniowie zwiedzili wystawę „O Polskę …Z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia”, następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywali kotyliony z kilku elementów. 

 ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
 24 kwietnia 2018r. klasa II A brała udział w atrakcyjnych zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej. Tematem zajęć był „Kwiecień miesiącem książki”. Panie bibliotekarki przygotowały wiele ciekawych zabaw. Dzieci pracowały z tablica multimedialną, reagowały na określone słowa zawiązane z biblioteką. Był także konkurs z nagrodami, który polegał na odgadnięciu tytułu czytanego fragmentu książki. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówkę. Zajęcia były bardzo ciekawe, a atmosfera w bibliotece miła i serdeczna. Chętnie będziemy tam wracać.

 UCZNIOWIE KLASY IE W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA 
 W dniu 16. 04. 2018r. uczniowie klasy IE uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji patriotycznej. Utrwalili wiadomości na temat symboli narodowych oraz wykonali patriotyczną broszkę. 

 KLASA III B W BIBLIOTECE BARWNA I MULTICENTRUM 

 Dnia 09.04.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Barwna oraz Multicentrum. Zajęcia w bibliotece miały na celu poprzez współpracę w grupie, doskonalić umiejętność wyszukiwania książek według podanych kryteriów m.in.: książka w kategorii popularno-naukowa, autor, tytuł itp. Kolejną atrakcją edukacyjną były zajęcia w Multicentrum, które odbywały się w trzech modułach: I MULTINAUKA - uczniowie wykonywali eksperyment powstawania wulkanów. II MULTIŚRODOWISKO - uczniowie poznali cykl rozwoju od zarodka do wyklucia kurczaka, a także podejmowali próby odpowiedzenia na pytanie - kiedy jajko kurze pływa, a kiedy tonie. III MULTISZTUKA - umożliwiła uczniom tworzenie prac graficznych przy użyciu nowoczesnego oprogramowania.

 WYCIECZKA DO WARSZAWY
 Dnia 17.04.2018r. uczniowie klasy III b i III i uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili TVP - gościli w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, pracowniach dekoracji, a także uczestniczyli podczas nagrania programu ,,Jaka to melodia". Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty w Manufakturze cukierków, podczas których dzieci miały okazję poczuć się jak Mistrz Cukiernictwa, wyrabiając własnoręcznie lizaki. Długo oczekiwany spacer po ZOO wywarł na uczniach duże wrażenie. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska zwierzętom z różnych zakątków świata oraz poczuć piękny klimat dla zagrożonych gatunków zwierząt. Kilkugodzinny pobyt w ZOO pozostanie na długo w pamięci.

 POZNAJEMY KULTURĘ PRAWOSŁAWNĄ – WIZYTA W CERKWI
 26 kwietnia dzieci z grupy 0a wraz z wychowawcą zostały zaproszone przez księdza wikariusza Marcina Gościka do Cerkwi pod wezwaniem świętego Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. Dzieci miały okazję poznać atmosferę świątyni, obejrzeć wspaniałe dzieła sztuki sakralnej, zapoznać się z niektórymi różnicami pomiędzy nabożeństwem w obrządku prawosławnym a katolickim. Księdza Marcina Gościka wspierała jego córka - Wiera, która dzieliła się z koleżankami i kolegami z grupy, swoją doskonałą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Największym zaskoczeniem dla wszystkich było to, iż zwiedzana świątynia okazała się dwupoziomowa. Patronem dolnej cerkwi jest św. Atanazy Brzeski. 
Wizyta w parafii prawosławnej jest doskonałą lekcją dostrzegani i zrozumienia kultury, która jest bliska wielu mieszkańcom Białej Podlaskiej. Dziękujemy za zaproszenie.

 Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – lekcja biblioteczna dla dzieci            z grupy 0a

 5 kwietnia dzieci z grupy 0 a wybrały się do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej na zajęcia związane z Międzynarodowym Dniem Książki Dla Dzieci, który w tym roku przypadł na 2 kwietnia (Lany Poniedziałek). W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich utworów jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci pani Beata Naumiuk przypomniała dzieciom o społecznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 
Zaprezentowała też dzieciom kilka najnowszych i najciekawszych książek dla najmłodszych czytelników, włączając się w realizację programu „Czytamy z wyobraźnią” , którego głównym założeniem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych. 
Zachęcała dzieci, by wspólnie z rodzicami korzystały z bogatych zasobów biblioteki. Zaszczepiając dzieciom miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. 

 Lekcja historii w Muzeum Południowego Podlasia

 24 kwietnia 2018 r. klasa 3F pod opieką pani Doroty Jankowskiej-Mazur uczestniczyła w lekcji muzealnej przeprowadzonej przez pracownika Muzeum Południowego Podlasia pt. „Kto ty jesteś? Polak Mały” w ramach realizowanego programu z edukacji społecznej „Mały Patriota”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę przygotowaną z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezentującą zbiór pamiątek, fotografii i dokumentów pochodzących z naszego regionu. Podczas zajęć utrwalili niektóre wiadomości o Polsce i symbolach narodowych.

 SPOTKANIE Z BIALSKĄ ARTYSTKĄ MALARKĄ 
 We wtorkowe przedpołudnie 24.04.2018r. po raz pierwszy uczniowie klasy Ia gościli bialską malarkę - Panią Magdalenę Wójcik. W czasie spotkania artystka zapoznała dzieci z krótką historią malarstwa popartą prezentacją multimedialną oraz przyborami potrzebnymi do stworzenia niezwykłych dzieł. Uczniowie dowiedzieli się jakich należy użyć pędzli, ołówków, kredek, farb, podkładów i jak mieszać barwy, aby namalować obraz. Takie spotkanie z pewnością przyczyni się do powstawania coraz piękniejszych prac naszych uczniów.

 Klasa I b 
w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Barwna”
 Dnia 23 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarzy Multimedialnej Biblioteki „Barwna” mieszczącej się przy ul. Warszawskiej. Dzieci wraz z wychowawcą zwiedziły poszczególne działy i pomieszczenia biblioteczne. Atrakcją okazało się „wielkie łoże” służące do słuchania i oglądanie zbiorów multimedialnych, na którym zmieścili się wszyscy uczestnicy wycieczki.. Zainteresowaniem uczniów cieszyły się trójwymiarowe książki. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały swoją wizytówkę oraz pograły w grę zręcznościową „Piłka nożna”. 

 SPOTKANIE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
,,KWIECIEŃ – MIESIĄC SPOD ZNAKU KSIĄŻKI’’
 23.04.2018r. klasy II B i III A brały udział w spotkaniu ,,Kwiecień – miesiąc spod znaku książki’’ w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. Panie bibliotekarki powitały ciepło uczniów klas młodszych. Zwróciły uwagę na miesiąc kwiecień – Światowy Dzień Książki. Na początku dzieci pracowały w grupach: Czytelnicy, Biblioteka, Książka, Bibliotekarki. Bibliotekarki czytały tekst , a uczniowie mieli w odpowiednim czasie zareagować na wyrazy związane z ich grupą. Następnie panie zaprosiły uczniów do konkursu z nagrodami. Czytały tekst związany z książką dla dzieci. Zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu utworu. Następnie wylosowały uczniów z nagrodami, którzy prawidłowo zapisali tytuł utworu. Innym ciekawym ćwiczeniem dla dzieci było odczytanie listów przez uczniów i odgadnięcie postaci z bajek. Następnym zadaniem dla uczniów było wskazanie zdań prawdziwych i fałszywych wśród zdań czytanych przez panie bibliotekarki. Na zakończenie uczniowie rozwiązali krzyżówkę związaną z utworami literackimi. Zajęcia zainteresowały uczniów. Dzieci chętnie brały w nich udział. Warto kontynuować współpracę z Biblioteką Pedagogiczną. 

 PIPPI POŃCZOSZANKA 
 Uczniowie klasy II A i III D w dniu 16 kwietnia obejrzeli niezwykłe przedstawienie pt,, PIPPI POŃCZOSZANKA”. w wykonaniu aktorów Teatru Lali i Aktora z Łomży. 
Pippi to bohaterka pionierka silnych dziewczynek, której osobowość może być wzorem także dla chłopaków. Odczarowuje ona szarą rzeczywistość, a banalne czynności, jak chociażby smażenie naleśników, swoją wyobraźnią i zaangażowaniem zmienia w prawdziwą magię.
Spektakl z dużą dozą dowcipu i fantazji obnaża świat dorosłych. Już pierwsze sceny wprawiły wszystkich młodych widzów w zabawny nastrój. Z każdą kolejną najmłodsi z wypiekami na twarzy śledzili przygody niesfornej dziewięciolatki o marchewkowych włosach i dużej ilości piegów. Dopingowały ją, gdy szykowała pułapkę na złodziei, czy uciekała przed ścigającymi ją policjantami. 
Na koniec dzieci występ łomżyńskich aktorów nagrodziły gromkimi brawami.

 Wycieczka do apteki 
 Jednym z tematów omawianych w klasie trzeciej jest praca ludzi w różnych zwodach, a wśród nich farmaceuty. Dlatego też uczniowie klasy IIID odwiedzili aptekę na ul. Terebelskiej, gdzie mama jednego z uczniów oprowadziła dzieci po aptece, opowiedziała na czym polega jej praca, jak również pokazała miejsce i narzędzia służące do przygotowania leków zleconych przez lekarza według podanej receptury. Uczniowie bardzo zaciekawili się pracą farmaceuty, uznali, że jest ona przede wszystkim bardzo potrzebna, ale i odpowiedzialna, bo nie można się pomylić. 

 Uczniowie klasy I c w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA

 12 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA. W pierwszej części spotkania pani Emilia przeczytała dzieciom książkę pt. „Medal pana zająca” autorstwa Becky Bloom. Następnie zabawę z piłką oraz rzuty do celu. Na podsumowanie uczniowie klasy I c rozwiązywali na tabletach test o zdrowym stylu życia.

 Zajęcia w Multicentrum 
 Uczniowie klasy IIID w dniu 11 kwietnia pogłębiali swoje wiadomości podczas zajęć w Multicentrum. Realizowali trzy moduły: przyroda, język angielski, technika. Każdy uczeń mógł sprawdzić, w czym jest lepszy, czy łatwiej jest mu zaprogramować pracę robota, pogłębić wiadomości z przyrody, czy też sprawdzić znajomość słów i wykonać ćwiczenia z języka angielskiego. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup. 
Zajęcia te jak zawsze nie tylko zaciekawiły dzieci, ale sprawiły im ogromną radość. 

  
Zajęcia w MULTICENTRUM klasy 3F

 4 kwietnia 2018 r. klasa 3F pod kierunkiem pani Doroty Jankowskiej-Mazur uczestniczyła w zajęciach organizowanych w bialskim MILTICENTRUM, które obejmowały moduły: MULTISZTUKA – tworzenie prac graficznych, MULTIJĘZYK – ćwiczenia i quiz z języka angielskiego na temat zwierząt z wykorzystaniem ciekawych programów edukacyjnych oraz tablicy interaktywnej,MULTIŚRODOWISKO – obserwacja i wykonywanie doświadczeń o tematyce ekologicznej. Szczególne emocje wzbudziła gra kahoot, podczas której uczniowie utrwalili angielskie nazwy zwierząt. Zainteresowaniem cieszyło się również wykonywanie prac graficznych. Natomiast 23 maja 2018 r. dzieci pracowały także w module LOGIKID. Tworzyły i programowały własne modele z klocków K'nex. Z dumą prezentowały swoje prace.

 Klasa III g w Multicentrum
 Dnia 05.04.2018r. uczniowie klasy III G uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Multicentrum. Zajęcia odbyły się w trzech grupach: Uczniowie projektowali różne wzory za pomocą graficznych programów komputerowych. Wykonywali doświadczenia i eksperymenty z zakresu przyrody i środowiska i analizowali ich wyniki. Mieli również możliwość zaprogramowania robotów. Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. 

 MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

 Uczniowie klasy I c w Muzeum Południowego Podlasia

 5 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I c odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji patriotycznej pod wspólnym tytułem „Jaki znak Twój? … Orzeł Biały” – symbole narodowe na przestrzeni dziejów. W pierwszej części spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywali kotyliony z kilku elementów. Następnie zwiedzili wystawę „O Polskę …Z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia”.

 Uczniowie klasy I c w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA

 19 marca 2018r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej BARWNA. Tematem przewodnim spotkania w bibliotece były instrumenty muzyczne. Po wysłuchaniu treści wiersza zadaniem uczniów było wymienienie jak największej ich liczby. Potem dzieciaki grały w muzyczne BINGO oraz bawiły się w „Dyrygenta” z zastosowaniem akustycznych plastikowych rurek. Oczywiście znalazł się też czas, aby uczniowie mogli zapoznać się ze zbiorami biblioteki oraz aktualną ofertą biblioteki.

„Tradycje i zwyczaje wielkanocne” - montaż słowno-muzyczny

 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie z klasy I a zostali zaproszeni przez dzieci z grupy Smerfy z Przedszkola Samorządowego nr.13 na montaż słowno-muzyczny pt. „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”.
Sala na ten moment była odświętnie udekorowana, w centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki, baranek i doniczka z zielonym owsem. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone.
Mali aktorzy ubrani odświętnie w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą.

 WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE III B
 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 22.03.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w warsztatach Twórczości Artystycznej, zorganizowanych w naszej szkole. Pod kierunkiem Pani Joanny Sikorskiej z ,,Pracowni Maleńka" i przy współpracy rodziców, uczniowie wykonali przepiękne palmy oraz drzewka wielkanocne, które będą zdobiły mieszkania podczas świąt.

 Klasa II b w Muzeum Południowego Podlasia
 22 marca klasa II b uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie zapoznali się z tradycjami Świąt Wielkanocnych. Następnie samodzielnie wykonali stroik na świąteczny stół. Zajęcia podobały się wszystkim.

 Klasa III B w Multicentrum

 Dnia 12.03.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Multicentrum. Zajęcia odbyły się w trzech modułach: I moduł - MULTIŚRODOWISKO - uczniowie poznali budowę serca i sposób jego pracy. Mierzyli tętno w czasie spoczynku i po wysiłku, czujnikiem NeuLog. II moduł - MULTITECHNIKA - uczniowie pracowali w grupach przed komputerem, przy wykorzystaniu interaktywnego oprogramowania MultiKid. III moduł - MULTIJĘZYK - dzięki programom edukacyjnym i tablicy interaktywnej uczniowie utrwalali język angielski.

 „Karolcia”
 9 marca klasy II „a”, II „b” oraz III „i” miały możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego „Karolcia” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.
Niniejszym była to przyjemność zapoznania się z lekturą Marii Kruger pod tym samym tytułem- „Karolcia”. 
Tytułowa bohaterka to rozsądna dziewczynka, która podczas przeprowadzki znajduje w podłodze magiczny, niebieski koralik. Od tego momentu wraz ze swym przyjacielem Piotrem przeżywa niespotykane przygody.
Spektakl bardzo spodobał się uczniom, a przede wszystkim przekazuje ponadczasowe wartości.

DZIEŃ KOBIET 
w klasie III B
 Z okazji Dnia Kobiet 8 marca dziewczynki z kl. III B zastały zaproszone do salonu kosmetycznego ,,Puella". Po zajęciach lekcyjnych ,,młode damy" pod okiem profesjonalisty Pani Anety Wilk skorzystały z proponowanych zabiegów kosmetycznych m.in.: malowanie paznokci, upinanie fryzur, masaże stóp. Tak spędzony czas, pozwolił chociaż na jeden dzień poczuć się ,,prawdziwą kobietką" :)

 UCZNIOWIE KLASY IE W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 W dniu 14.03.2018r. uczniowie klasy IE odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. 
Zapoznali się z historią Białej Podlaskiej. Zobaczyli na makiecie, jak dawniej wyglądał Zamek Radziwiłłowski. Zwiedzili wystawy znajdujące się w muzeum i poszerzyli wiadomości dotyczące muzeum. 

  WARSZTATY LUDOWE W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA 

 Klasa IIID w dniu 7 marca 2018r. uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie najpierw zapoznali się ze strojami ludowymi naszego regionu, mogły je nawet przymierzyć, a następnie wykonali własnoręcznie krajkę, czyli dekoracyjny wyrób ludowy, w postaci wąskiego paska. 
Uczniowie tkali krajki (cienkie paski) przy pomocy tabliczek, na których zakodowany był wzór. Nitki stałe i nitki ruchome zmieniali ręką i przeplatali jedną nitką. Pracując w parach – najpierw jedna osoba trzymała kratkę i przesuwała nitki góra-dól, a druga przeplatała jednym kolorem nitki. Potem następowała zmiana. Każda więc para wykonała dwie krajki. 
Zajęcia te sprawiły ogromną radość zarówno chłopcom, jak i dziewczętom. Każdy uczeń wziął do domu własnoręcznie utkaną krajkę. 

 Teatr Baniek Mydlanych

 W dniu 6 marca 2018r. aż 12 klas z naszej szkoły : 0a, 0b, 0c, Ib, Ic, Id, If, IIa, IIb, IIId, IIIg, IIIh, obejrzało niezwykłe, bajeczne widowisko - Teatr Baniek Mydlanych, czyli interaktywne show w wykonaniu międzynarodowych artystów. 
Wszyscy uczestnicy zostali zabrani w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów. Razem z uczniami magicznej „BUL-BUL SZKOŁY”. Wszystkie dzieci mogły zobaczyć, jak urocza Mydlaneczka i jedyny w swoim rodzaju Bąbelek pilnie uczą się sztuki panowania nad bańkami mydlanymi. Pomaga im nauczycielka „BUL-BUL SZKOŁY” – Wróżka Czarodziejówna: pokazuje magiczne sztuczki i zdradza poufne sekrety tworzenia kolorowych baniek. Dzięki niej, bańki – ku wielkiemu zachwytowi wszystkich widzów – dosłownie ożywają!
Bąbelek – młody wynalazca, nie porzuca jednak próby odkrycia TAJEMNICY BAŃKI SZCZĘŚCIA, utraconej wiele, wiele lat temu…Wciąż brakuje mu jednego tajnego składnika, który – jak się okazuje – jest przechowywany w kolbach i słoikach laboratorium Mistrza Bulbulogii Szkodliwej – Profesora Bulbulasa. Oznacza to, że Mydlaneczka i Bąbelek muszą zebrać całą zdobytą dotychczas wiedzę i udać się wraz z widzami na spotkanie z prawdziwą przygodą! Zmierzą się z Mistrzem Bulbulasem, by wszystkie stworzone przez niego smutne, markotne i szare bańki zamienić w szczęśliwe! 
Oczywiście, nie obejdą się bez pomocy dorosłych: genialny wykładowca Akademii Bańkowej Magii – Profesor Dziwadło czuwa nad nimi na Mydło-Skype i wspiera w najtrudniejszych zadaniach, a wyjątkowa Wróżka Czarodziejówna zaskakuje wszystkich swoim magicznym bańkowym deszczem.
Ten spektakl bez wątpienia otworzył przed widzami świat prawdziwych czarów i baśni, którą stworzyli artyści na scenie, a wszystkie dzieci mogły jednocześnie przy tym doskonale się bawić. 

 Warsztaty Twórczości Artystycznej
 5 marca uczniowie klasy I a uczestniczyli w Warsztatach Twórczości Artystycznej. Pod okiem instruktora, Pani Joanny Sikorskiej z „Pracowni Maleńka” dzieci miały okazję do samodzielnego wykonania kawowego serduszka. Podczas wykonywania pracy przez dzieci, widoczne było ogromne zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu. Pozwoliło to na stworzenie pięknych prac plastycznych, przy czym dzieci wykazały się oryginalnością i pomysłowością.

 CENTRUM EDUKACJI FILMOWEJ
„Lekcja w kinie” – „Raz, dwa, trzy, klikasz Ty! By dzieci uważały w sieci”

 15 stycznia i 2 marca 2018r. uczniowie z klasy I a, c, d, e, III a, b, c, d, e, g, h uczestniczyły w „Lekcji w kinie”. Tematem przewodnim zajęć „Raz, dwa, trzy, klikasz Ty! By dzieci uważały w sieci” było bezpieczeństwo w Internecie. 
Uczniowie podczas lekcji uświadomili sobie, jakie zagrożenia mogą kryć się w Sieci, zrozumiały też, że nie wszystkie informacje podawane w Internecie są prawdziwe. Prowadzący zajęcia wskazał zalety i niedoskonałości Internetu, określił również jego wiek. Przede wszystkim jednak dzieci odkryły, w jaki sposób bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu. 
Ponadto obejrzeli film pt. „Munio, strażnik Księżyca”. Była to zachwycająca wizualnie, mądra animacja o odwadze, poświęceniu i dorastaniu do odpowiedzialności. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli ten film oraz kibicowali głównym bohaterom.

 Klasa III B w Multicentrum

 Dnia 19.02.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Multicentrum. Zajęcia odbyły się w trzech modułach: I MULTIJĘZYK - uczniowie doskonalili umiejętności języka angielskiego przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej. II MULTINAUKA - umożliwiła wykonanie doświadczeń i eksperymentów z zakresu fizyki i analizowanie ich wyników. III MULTITECHNIKA - dała możliwość uczniom zaprogramowania robotów. 

 Bezpieczne Ferie

We wtorek 24.01.2018r pani pedagog Anna Polak we współpracy z nauczycielami oddziałów zerowych zorganizowała spotkanie z policjantem pracownikiem KMP w Białej Podlaskiej. Pan policjant poruszył ważny temat dotyczący bezpieczeństwa dzieci w czasie ferii. Przedszkolaki chętnie wzięły udział w zajęciach i z uwagą wysłuchały rad pana policjanta. Na koniec spotkania wszystkie dzieci obiecały, że będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa i mądrze spędzać wolny czas.

 Dzień Babci i Dziadka w grupie 0 B

 Dzieci z grupy 0 B w środę 21.02.2018r. miały wyjątkowych gości- przedszkolaki zaprosiły Babcie i Dziadków. Dzieci przygotowały montaż słowno- muzyczny, który zachwycił publiczność, która nawet w trakcie występu nagradzała małych aktorów brawami. Po przedstawieniu wnuki wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane kalendarze. Na koniec spotkania był czas na wspólne rozmowy i zdrowy owocowy poczęstunek.

ZIMOWE SZALEŃSTWA W GRUPIE 0 C 

 Bal Karnawałowy w grupie 0 b

 W środę 17.01.2018r. dzieci z grupy 0 b miały bal karnawałowy. Przedszkolaki wspólnie z wychowawcą udekorowały salę i przygotowały wesołą muzykę dla dzieci. Wszystkie dzieci miały piękne przebrania były księżacki, bohaterowie bajek, a także wesołe zwierzątka. Dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy koleżanki i kolegów z równoległych grup.W trakcie zabawy preszkolaki miały różne zadania do wykonania, tańce z bibułką, na gazecie, zaprzęgi saneczkowe ze skakanek i wiele innych. Wszystkim dzieciom najbardziej podobało się ostatnie zadanie, które polegało na odnalezieniu ukrytych w całej sali cukierków. Zabawa upłynęła w miłej i przyjaznej atmosferze. 

 III B w Muzeum Południowego Podlasia
 Dnia 17.01.2018r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie wykonali notatniki kuchenne z okazji zbliżającego się Dnia Babci, które wręczą 21 stycznia. Zajęcia poprzedziła wystawa Leona Barszczewskiego fotografika, który utrwalił Azję na zdjęciach z XIX w.

 Zajęcia w Multicentrum

 We wtorek 16.01.2018r. dzieci z grupy 0b i 0c były na zajęciach w Multicentrum. Dziewczynki i chłopcy pracowali wymiennie w trzech grupach tematycznych. Pierwsza grupa zajmowała się rozwiązywaniem łamigłówek przy pomocy tablicy interaktywnej, druga grupa układała konstrukcje z klocków, a trzecia grupa na komputerach miała zadanie związane z kodowaniem. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w pracę i sumiennie wykonywały wszystkie polecenia.

 BAL KARNAWAŁOWY  klas 0-3KLAS 0 -3


 GRUPA 0A W MULTICENTRUM 

 9 stycznia 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wzięły udział w zajęciach organizowanych przez MULTICENTRUM w Białej Podlaskiej, które obejmowały trzy moduły: W ramach modułu MULTINAUKA – dzieci rozwiązywały zadanie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz wykonywały doświadczenia z użyciem magnesów, badając ich siłę przyciągania różnych przedmiotów. W ramach modułu MULTIŚRODOWISKO poznały budowę zębów oraz sposoby dbania o ich zdrowie z wykorzystaniem trójwymiarowych akcesoriów oraz oprogramowania komputerowego. Moduł LOGIKIT polegał na tworzeniu modeli z klocków K'nex. 
Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Wróciły pełne wrażeń.

 Klasa III A i III H w Muzeum Południowego Podlasia
 12 stycznia 2018r. uczniowie klasy III A i 16 stycznia uczniowie klasy III H wybrali się na zajęcia warsztatowe do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, w związku ze zbliżającym się Dniem Babci. W muzeum dzieci obejrzały wystawę ,, XIX – wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego ’’. Miały możliwość zapoznania się z postacią żołnierza, fotografika, który mieszkał w Samarakandzie i utrwalił Azję na zdjęciach. Oprócz fotografii obejrzały ceramikę, stroje z Azji. Następnie wzięły udział w warsztatach. Wykonały kubeczki z motywami roślinnymi. Pracowały chętnie, z wielkim z zainteresowaniem. Prezenty swoim Babciom dzieci wręczą w dniu ich święta.

 GALERIA ZIMA


 Licealiści w zerówce

 W czwartek 21 grudnia dzieci z oddziałów 0 b i 0c odwiedziła grupa uczniów IV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Białej Podlaskiej. Licealiści czytali dzieciom bajki i wiersze dotyczące nadchodzących świąt. Był to czas wspólnej zabawy i śpiewania zimowych piosenek. Na koniec spotkania Mikołaj podarował wszystkim dzieciom wesołe aniołki do kolorowania.

 Zeróweczki robiły choineczki
 
 W grudniu dzieci z oddziału zerowego- grupy 0 b i 0c wzięły udział w świątecznych warsztatach w Worońcu. Przedszkolaki wykonały piękne choinki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, a także piękne wnętrze DOMU KULTURY w Worońcu.

 Zajęcia w Barwnej
 W dniu 13.12.2017r. uczniowie z kl. III „i” uczestniczyliw zajęciach bibliotecznych w Multimedialnej Bibliotece „Barwna”.Pan Maciej przedstawił propozycje biblioteki i zachęcił do czytania książek. Wyjście do "Barwnej" przyczyniło się do poznania biblioteki na wesoło i jeszcze większego zainteresowania książką i bohaterami. 

   Zajęcia w Multicentrum

 20 grudnia grupa 0 b wzięła udział w zajęciach w Multicentrum. Dzieci pracowały w trzech grupach. Pierwsza grupa robiła konstrukcje z klocków, druga grupa przeprowadzała doświadczenia związane z wodą, a trzecia grupa rozwiązywała świąteczne zadania przy pomocy tablicy interaktywnej. Po zajęciach dzieci miały również okazję podziwiać pięknie przystrojony na święta park. 

 TEATR WSPÓŁCZESNY W KRAKOWIE
„Kuba i Buba, czyli savoir – vivre dla dzieci”

 20 grudnia 2017r. aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie zaprezentowali uczniom klasy I c, II a, b, III a, c, d, e, f, g, h, i przedstawienie pt. „Kuba i Buba, czyli savoir – vivre dla dzieci” na podstawie książki Grzegorza Kasdepke. 
Główni bohaterowie – bliźnięta Kuba i Buba w humorystyczny sposób uczą trudnej sztuki dobrego zachowania. Widzowie dowiedzieli się, że młodszy powinien wyciągać rękę do starszego, że zamiast kłótni lepiej jest skorzystać z magicznych słów – dziękuję, przepraszam i proszę. Niesforne rodzeństwo podpowiada między innymi, jak odkładać sztućce po skończonym posiłku i dyskretnie ziewać. Dowcipne sytuacje z życia codziennego bliźniaków umożliwiły uczniom naszej szkoły poznanie podstawowych pojęć i zasad obco brzmiącego savoir – vivre'u.

 Jasełka w grupie 0 „A”
 W dniu 19 grudnia dzieci z grupy 0 „A” przygotowały Jasełka. Na występ zaprosiły Dyrekcję Szkoły, zaprzyjaźnione dzieci z grupy 0 „B” i 0 „C” oraz rodziców. 
Głównym celem tych uroczystości było wprowadzenie dzieci w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek. Przedstawienia były wyjątkowe. Dzieci występowały w pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli i pasterzy, pięknie śpiewały kolędy i recytowały przygotowane wierszyki. Po części artystycznej uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia świąteczno – noworoczne oraz zgodnie z tradycją przełamali się opłatkiem. 
Nagrodą dla dzieci za piękny występ był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Klasa III g w Multicentrum

 19 grudnia klasa III g wzięła udział w zajęciach w Multicentrum. Dzieci pracowały w trzech grupach. Pierwsza grupa projektowała świąteczne wzory za pomocą graficznych programów komputerowych. Druga grupa przeprowadzała doświadczenia związane z wodą, a trzecia grupa uczyła się kodowania i programowania z wykorzystaniem programu edukacyjnego Scratch, w którym programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. 
Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup. 
Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. 

  WYCIECZKA DO SANDOMIERZA I NOWEJ DĘBY

 Dnia 11.12.2017r. uczniowie klasy III b i klasy III i uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Nowej Dęby. Podczas wycieczki uczniowie spacerowali uliczkami Sandomierskiej Starówki, zwiedzili rynek z Ratuszem, zabytkowe kamieniczki oraz weszli na Bramę Opatowską, aby podziwiać panoramę miasta. Duże wrażenie wywarło na uczniach spotkanie z rycerzem w Zbrojowni Rycerskiej, który w zabawny sposób przedstawił historię oręża polskiego. Dzieci miały możliwość przymierzenia zbroi rycerskich, wzięcia do ręki miecza albo kuszy. Kolejna atrakcją była wizyta w Fabryce Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Uczniowie poznali proces powstawania bombek przy użyciu nowoczesnych technologii oraz mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ozdabiania bombek. Na koniec zajęć każdy uczeń dostał w prezencie bombkę ze swoim imieniem.

 "Bombkowy zawrót głowy" w Worońcu 
 Święta tuż tuż… Z tej okazji w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczniowie klasy Ia artystycznie zdobili bombki. Uczniowie poznali ciekawe techniki tworzenia ozdób choinkowych. Własnoręczne wykonanie ozdób sprawiło, że choinka będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Zajęcia dostarczyły nie tylko wiele radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas.

 Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe

 Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny okres w roku. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli, z niecierpliwością oczekują nadejścia tych wyjątkowych, ciepłych chwil. Aby poczuć magię tego niezwykłego okresu, w środę 13 grudnia w klasie I a odbyły się rodzinne warsztaty plastyczne. Uczniowie wspólne ze swoimi bliskimi wykonali ozdoby bożonarodzeniowe z wykorzystaniem naturalnych materiałów dekoracyjnych. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że przy pomocy niewielkich nakładów finansowych i przy odrobinie zaangażowania można stworzyć piękne i niepowtarzalne dekoracje świąteczne. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się dużym talentem plastycznym, cierpliwością oraz precyzją, a radość z efektów swojej pracy była ogromna. Powstały oryginalne i niepowtarzalne Mikołaje. 

BAJKOWA KRAINA

 W dniu 14 grudnia 2017r. uczniowie klasy IIID z wychowawczynią Teresą Kryśko i panią Edytą Panasiuk zabrali dzieci klas 0-III i Przedszkola Samorządowego nr 17 do ,,Bajkowej Krainy”. 
Tego dnia uczniowie zaprezentowali przedstawienie ,,Poplątane bajki”, w którym wystąpiły postacie znane dzieciom z najpopularniejszych baśni, takich jak: ,,Królewna Śnieżka”, ,,Kopciuszek”, czy ,,Czerwony Kapturek”, ale w nieco innej, dość humorystycznej odsłonie. Uczniowie zaprosili również wszystkie dzieci do wspólnej, ruchowej zabawy przy piosenkach bajkowych. Następnie odbył się przegląd piosenek bajkowych, przygotowanych przez wszystkich uczniów z danej klasy lub przez przedstawicieli klas. Mogliśmy usłyszeć: Kacpra Bojarczuka wraz z klasą 0A w piosence ,,Nigdy nie ulegnę, Gabrielę Leonarcik z klasą 0C w piosence ,,Czekam i czekam”, Amelię Kalicką z klasą 1A w piosence ,,Meluzyna”, Maksymiliana Harasima z kl. 1E w piosence ,,Tabaluga”, klasę 2 A w piosence ,,Pół kroku stąd”, Magdalenę Piotrowską z kl. 3C w piosence ,,Na Wyspach Bergamutach”, klasę 3 F w piosence ,,Podróż do Krainy Bajek” Dianę Brzezińską z kl. 1C w piosence ,,Pokemon”, Maję Dymowską w piosence ,,Barbi”, klasę 2B w piosence ,,Gumisie”, Bartłomieja Jarockiego z kl. 3A w piosence ,,Kaczka Dziwaczka”, Polę Majchrowską z kl. 3G w piosence ,,Chwytam wiatr”, Zofię Sadowską z kl. 3H w piosence ,,Pół kroku stąd” oraz Jakuba Wiercińskiego z klasy 3E w piosence ,,Pół kroku stąd”. Niektórzy wykonawcy przygotowali również ciekawą choreografię i oryginalny kostium. Wszystkim uczestnikom pani dyrektor Katarzyna Sierpotowska wręczyła pamiątkowe dyplomy. 

 Zajęcia w Multicentrum 
 Uczniowie klasy IIID w dniu 13 grudnia już po raz kolejny pogłębiali swoje wiadomości podczas zajęć w Multicentrum. Jak zawsze pracowali w trzech grupach, realizując tym razem moduły: język angielski, środowisko – zapoznanie z wyglądem 
i sposobem życia patyczaków, nauka-eksperymenty. Każdy uczeń mógł sprawdzić, w czym jest lepszy, czy dużo wie o życiu patyczaków i innych owadów, czy potrafi wykonać różnorodne eksperymenty z wykorzystaniem ciał stałych, cieczy i gazów i wysnuć właściwe hipotezy, czy też mógł się wykazać swoją wiedzę i spostrzegawczością pracując z tablicą interaktywną i rozwiązując zadania z języka angielskiego. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup. 
Zajęcia te jak zawsze były niezwykle edukacyjne i sprawiły dzieciom ogromną radość. 

 Klasa II B i klasa III A na wycieczce w Sandomierzu


 KLASA III B W MULTICENTRUM

 Dnia 8.12.2017r. uczniowie klasy III B uczestniczyli w Regionalnym Festiwalu Kodowania, który odbył się w ramach projektu ,,Link do przyszłości. Zaprojektuj swoją karierę" w Multicentrum. Uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach z programowania z grą Scottie Go. Zajęciom towarzyszyły atrakcyjne pokazy robotów edukacyjnych i drukarki 3D.

WIZYTA PRACOWNIKÓW SCHRONISKA

 W czwartek 7 grudnia uczniowie klasy I a gościli w swojej klasie pracowników bialskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azyl”. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce – schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Dodatkową atrakcją była wizyta czworonożnego mieszkańca schroniska – psa „Pimpka”. Uczniowie chętnie go głaskały, patrzyły jak na nie reaguje, łasi się. Wizyta psa dała dzieciom wiele radości i dumy, że one też potrafią dbać o zwierzęta.
Na ręce pracowników przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt.  Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.

 MIKOŁAJKI W KINIE

 6 i 8 grudnia 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0 a oraz uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, I e, II a, III a, III c, III d, III e, III f, III g oraz III h wzięli udział w mikołajkowym seansie filmowym w Kinie Nov'ym Merkury w Białej Podlaskiej. Wszystkich przybyłych przywitał Mikołaj oraz Śnieżynka. Każdy otrzymał słodki upominek. Animatorzy dobrej zabawy zaproponowali wspólne gry na wesoło. Nie obyło się także bez prezentów, które wręczył Mikołaj każdemu uczestnikowi konkursu.
Następnie dzieci obejrzały film pt. „Mała wielka stopa”, której głównym bohaterem jest nastoletni Adam. Ten zwyczajny, trochę nieśmiały chłopak pewnego dnia odkrywa, że jego ojciec żyje. Wyrusza więc na wyprawę w poszukiwaniu dawno zaginionego taty. Nie spodziewa się, że już wkrótce odkryje prawdę. Jego tato okazuje się być potomkiem Yeti o niezwykłych możliwościach, które i on, jako jego syn odziedziczył. 

 LEKCJA BIBLIOTECZNA W GRUPIE 0 „A” - MIKOŁAJKI

 7 grudnia dzieci z grupy 0”A” wzięły udział w zajęciach tematycznych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 3 w Białej Podlaskiej. Tematem spotkania był oczywiście Mikołaj. W zajęciach brały udział trzy studentki z AWF w ramach swoich praktyk pedagogicznych. Prowadząca zajęcia pani Beata Naumiuk przybliżyła dzieciom fakty z życia św. Mikołaja. Opowiedziała o zwyczajach mikołajkowych w innych krajach. Dzieci dowiedziały się, że nie do wszystkich dzieci Mikołaj przychodzi 6 grudnia. W niektórych krajach dzieci czekają na wizytę Mikołaja w wieczór wigilijny, a w innych, najmłodsi otrzymują prezenty dopiero w święto Trzech Króli. Do polskich grzecznych dzieci przychodzi dwa razy - 6 grudnia oraz w Wigilię. W zależności od obyczaju panującego w danym kraju, Mikołaj zostawia prezenty pod poduszką, w skarpetach, bucikach lub po prostu pod choinką. O przedszkolakach z grupy 0 „A” też nie zapomniał i zostawił w bibliotece wór z prezentami, które mogły sobie wybrać. W ten sposób Mikołaj nagrodził dzieci, które interesują się książkami, a niektóre z nich potrafią już samodzielnie czytać. Ta wizyta w bibliotece na pewno na długo pozostanie w pamięci wdzięcznych „zerowiaczków”.

 MIKOŁAJKI W SALI ZABAW 
 Dnia 6.12.2017r. uczniowie klasy III B mikołajki klasowe spędzili w Centrum Rozrywki dla Dzieci ,,Zameczek". Sala zabaw to doskonałe miejsce dla urozmaicenia czasu w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. To idealny prezent mikołajkowy, który dostarczył uczniom wielu wrażeń. Dzieci mogły skorzystać z różnorodnych atrakcji takich jak: trzy poziomowa konstrukcja, basen z tysiącem kulek, x box kinect, fun floor. Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły z nadzieją, że wkrótce odwiedzą to miejsce.

 Mikołajki w grupie 0 „A”
 Pomimo braku białego puchu 6 grudnia do dzieci z grupy 0 „A” przybył św. Mikołaj w asyście swoich licznych pomocników z klasy VII „D”. Goście przygotowali wiele atrakcji między innymi zabawy ruchowe, konkursy, tańce, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły. Po zakończonej zabawie dzieci otrzymały prezenty. Elfy i renifery wręczyły każdemu dziecku słodki upominek. Kolejnym punktem programu były prezenty wręczane dzieciom przez Mikołaja. W podziękowaniu dzieciaki pięknie wyrecytowały utwór pt. „Mikołaj”. 
 Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym milusińskim wiele radości. 

 KLASA II B NA PRZEDSTAWIENIU 
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI”
 7 grudnia z okazji mikołajek, klasa II b wybrała się na widowisko kostiumowe PODRÓŻ W KRAINĘ BAŚNI na motywach bajki Ch. H. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Uczniowie mogli podziwiać piękną dekorację, kostiumy, rekwizyty oraz efekty specjalne – kolorowe światła i lasery oraz spotkać się z Mikołajem. Po przedstawieniu na dzieci czekał słodki poczęstunek. 
Było to wspaniałe spotkanie ze sztuką teatralną.

 MIKOŁAJKI W KLASIE IE

PRZYJEDŹ DO NAS MIKOŁAJU!!!

 Dzieci z grupy 0 B od początku grudnia ciężko pracują ozdabiając salę. Przedszkolaki samodzielnie wykonały wesołe reniferki i choinki. Wspólnie zrobiły wielkiego Mikołaja i przyozdobiły świąteczne drzewko. Zmiana wystroju sali odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze z wesołą muzyką w tle. Dzieci są już gotowe i z niecierpliwością oczekują na Świętego Mikołaja. 
 ODWIEDZIŁ NAS MIKOŁAJ!
 Grupa 0 b przygotowała zimowe przedstawienie z okazji DNIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Rano dzieci wystąpiły przed koleżankami i kolegami. Na popołudnie przedszkolaki zaprosiły swoich najbliższych. Po występie wszystkie grzeczne dzieci z grupy 0b zostały obdarowane prezentami. Po przedstawieniu wszyscy zatrzymali się na chwilkę przy herbatce i słodkich pierniczkach, był to czas na rozmowy i pamiątkowe fotografie.

 Klasa III A w Bibliotece Barwnej
 30 listopada 2017r. klasa III A wybrała się do Biblioteki Barwnej. Dzieci zapoznały się z uporządkowanym zbiorem bibliotecznym. Pan bibliotekarz przygotował zajęcia na temat współpracy. Zapoznał uczniów z grą strategiczną i filmem dydaktycznym ,,Osadnicy’’. Uczniowie pytali i odpowiadali na zadane pytania. Zajęcia zainspirowały uczniów do wspólnego działania, aby osiągnąć sukces. Dzieci zostały zachęcone do kolejnych odwiedzin Biblioteki Barwnej.

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 W piątek 24 listopada dzieci z oddziału zerowego świętowały DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Kilka dni wcześniej każda grupa przygotowała kolorowe misiowe maski i swoją tablicę z pięknymi pracami na, których były misie. W dniu święta wszystkie dziewczynki i chłopcy zabrali ze sobą do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół. Panie nauczycielki przygotowały swoim wychowankom wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci z wszystkich grup wzięły udział we wspólnych zabawach, tańcach i konkursach, maluchy mogły się również dowiedzieć wielu ciekawostek dotyczących pluszowych misiaczków. Za aktywne uczestnictwo i dzielne wykonywanie zadań na każde dziecko czekała nagroda w postaci dyplomu i słodkiego upominku.

 WYCIECZKA III E DO SANDOMIERZA I NOWEJ DĘBY
 W dniu 21 listopada uczniowie klasy III E uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Nowej Dęby. Słuchając opowieści przewodnika, przeszli się uliczkami starego miasta, wąwozem Królowej Jadwigi, weszli na Bramę Opatowską, by móc podziwiać panoramę starówki. Następnie spotkali się ze średniowiecznym rycerzem, który przybliżył zasady kodeksu rycerskiego. Każdy uczestnik wycieczki miał okazję przymierzyć zbroję, unieść tarczę i miecz rycerski. Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Po wysłuchaniu przewodnika, uczniowie uczestniczyli w procesach dmuchania i ozdabiania bombek. Ostatnim elementem pobytu w fabryce bombki choinkowej był zakup światecznych prezentów i pamiatkowe zdjęcie.

 LEKCJA MUZEALNA ORAZ WARSZTATY 
W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA

 Dnia 23 listopada uczniowie klasy II b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Południowego Podlasia. Wzięli udział w warsztatach, podczas których samodzielnie wykonali ozdobę świąteczną – aniołka. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie dawnych ozdób choinkowych i wysłuchanie ciekawych informacji na temat zwyczajów świątecznych. Warsztaty oraz zwiedzanie wystawy bardzo się dzieciom podobało. 

 Zajęcia w Multicentrum w ramach Regionalnego Festiwalu Kodowania. 
 Uczniowie klasy IIID, IIIH, IIIF w drugiej połowie listopada wzięli udział w zajęciach w Multicentrum w ramach Regionalnego Festiwalu Kodowania, który został zorganizowany w ramach projektu ,,Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. 
Celem projektu było zachęcenie młodych ludzi z mniejszych miejscowości do nauki kodowania. Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w naszym mieście Prezydenta Miasta Biała Podlaska, pana Dariusza Stefaniuka. To wielkie szczęście i niesamowita radość dla dzieci z tych klas, które mogły uczestniczyć w tego typu zajęciach. Miały okazję wziąć udział w warsztatach, które dały podstawy nauki kodowania, najpierw w teorii poprzez film i prezentację, następnie zadania ruchowe z wykorzystaniem komend i strzałek, by wreszcie przejść do pracy w grupach i kodowania z wykorzystaniem gry Scottie Go i tabletów. 
Takie zajęcia bez wątpienia są bardzo edukacyjne dla uczniów, nie tylko uczą zasad kodowania, ale rozwijają przede wszystkim logiczne myślenie, uczą przewidywania, rozwijają spostrzegawczość, a przede wszystkim uczą wzajemnej współpracy, współdziałania i dają możliwość osiągnięcia sukcesu podczas przechodzenia na kolejne poziomy gry. 
Uczniowie naszej szkoły z całego serca dziękują organizatorom za zorganizowanie tego typu zajęć. 

Dbamy o bezpieczeństwo!
 Dzieci z grupy 0 B w piątek 24.11. gościły w swojej sali pracowników z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, co więcej przećwiczyć niektóre czynności, dzięki rekwizytom jakie uatrakcyjniły zajęcia. Na koniec spotkania dzieci otrzymały w prezencie opaski odblaskowe, które są niezbędne w czasie jesiennych i zimowych spacerów. 

ZDROWO JEMY
 Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 0 B w poniedziałek 13.11. robiły z wychowawczynią koktajl bananowy. Dzieciom tak spodobały się zajęcia, że w następnym tygodniu w środę 22.11. postanowiły zorganizować ZIELONY DZIEŃ był to dzień, w którym wszyscy ubrali się na zielono. Na śniadanie przedszkolaki samodzielnie przyrządziły zdrowe i smakowite kanareczki, a w ciągu dnia były rozmowy i zabawy dotyczące zdrowego stylu życia. 

 KLASA I B i 0A NA ZAJĘCIACH
 W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
 W dniu 20.11.2017r. klasa I B i 0A z inicjatywy biblioteki szkolnej, wzięła udział w zajęciach związanych z niedawno obchodzonym Świętem Niepodległości. Zajęcia odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 3. Dzieci obejrzały gazetkę prezentującą symbole narodowe: godło, flagę, hymn. Pani Beata Naumiuk przybliżyła dzieciom postać Józefa Piłsudskiego oraz przedstawiła ciekawostki związane z jego postacią. Prowadząca zajęcia zaprezentowała uczniom różne książki opowiadające o naszej historii, postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości. Dzieci recytowały wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz wysłuchały innych wierszy związanych z tematem patriotyzmu. Na koniec zajęć zaśpiewaliśmy pieśni legionowe: „Przybyli Ułani”, „Pąki białych róż” oraz „My pierwsza Brygada”.

MAŁA GALERIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ 

 W listopadzie 2017r. w Małej Galerii Edukacji Wczesnoszkolnej swoje prace plastyczne zaprezentowali uczniowie klasy I e oraz III e. Jesienną szarugę rozjaśniają kolorowe parasole i różnobarwne liście. Na pracach uczniów zagościły też jeże i ślimaki. Możemy też obejrzeć jesienne mandale wykonane z nasion różnych roślin.
W listopadzie 2017r. w Małej Galerii Edukacji Wczesnoszkolnej chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III miały możliwość zaprezentowania swoich prac wykonanych dowolną techniką, ale o wspólnej tematyce „Portret – autoportret”. Dziękujemy wszystkim za wykonanie przepięknych, oryginalnych portretów i autoportretów.

 Laboratorium Szalonych Naukowców
 W dniu 16 listopada 2017r. uczniowie z klas IB, IC, II A, IIB, IIIB, IIIC, IIID, IIIE, IIIG, IIIH, III i obejrzeli niezwykły pokaz „Laboratorium Szalonych Naukowców”. 
Było to bez wątpienia naukowe show dla dzieci w wykonaniu Teatru Palladium z Ukrainy.
Aktorzy – naukowcy udowodnili, że programy naukowego show "Laboratorium szalonych naukowców" to pokaz eksperymentów z różnych dziedzin nauki. 
Każdy eksperyment zawierał krótkie tłumaczenie, a potem oczywiście pokaz o charakterze rozrywkowym, który był dostosowany do wieku dzieci. Prowadzący nie zagłębiali się w szczegółowe wyjaśnienia fizyki i chemii, jednak zawsze udzielali informacji na temat zasad lub przepisów, które są podstawą do tego eksperymentu.
Program łączył w sobie eksperymenty z różnych dziedzin nauki: fizyka, chemia, polimery, ciekły azot i cewki Tesli okazały się niezwykle interesujące dla dzieci. Przystępne i łatwe do zrozumienia tłumaczenie i demonstracja skomplikowanych zjawisk przyciągnęła uwagę widzów i wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich dzieci, które bardzo aktywnie uczestniczyły w pokazie i reagowały żywiołowo. 
Po pokazie wszystkie zgodnie stwierdziły, że z przyjemnością wybiorą się jeszcze na tego typu pokaz. 

 III B W SCHRONISKU ,,AZYL"

„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego” 
                                                                                                                         Josh Billings
  Dnia 15.11.2017r. uczniowie klasy III B odwiedzili miejscowe schronisko ,,Azyl". Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz kształtowanie postawy szacunku i empatii wobec bezbronnych czworonogów. Wycieczkę poprzedziła klasowa akcja zbiórki darów do schroniska, którą uczniowie przekazali pracownikom stowarzyszenia. Uczniowie zostali oprowadzeni przez jednego z pracowników po terenie schroniska, dowiedzieli się historii pobytu poszczególnych czworonogów oraz wolontariatu. Z ogromnym współczuciem wszyscy dyskutowali na temat niesprawiedliwego losu psiaków. Wizyta w schronisku przyniosła zadowolenie i przekonanie, że zrobiliśmy coś bardzo dobrego, choć niejednej osobie zakręciła się łezka w oku.
Serdeczne podziękowania dla dzieci i rodziców za włączenie się w akcję zbiórki darów do schroniska.

 KLASOWY KONKURS PRZYRODNICZY ,,MÓJ ZIELNIK" 
KLASA III B
 Dnia 10.11.2017r. uczniowie klasy III B przynieśli do szkoły własnoręcznie wykonane zielniki. Zielnik to kolekcja zasuszonych i opisanych okazów roślin, umieszczonych na kartkach. W pracach uczniów znalazły się głównie okazy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania: chwasty, rośliny ogrodowe, rośliny łąkowe, liście drzew i krzewów. Trzecioklasiści bardzo ambitnie podeszli do zadania. Większość zielników została wykonana według określonych zasad. Karty zielnikowe oprócz zasuszonej rośliny były zaopatrzone w etykietki, które zawierały takie informacje jak: nazwa okazu w języku polskim i łacińskim oraz imię i nazwisko osoby, która daną roślinę oznaczyła. Jako dowód uznania, uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie przyrodniczym.

 SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM POCZTY POLSKIEJ
  14 listopada odbyło się spotkanie z pracownikiem Poczty Polskiej panią Anną Frymus regionalnym koordynatorem do spraw Filatelistyki. Uczestniczyły w nim klasy III h, g, d oraz II b. Pani wprowadziła dzieci w świat filatelistyki. Wyjaśniła nieznane pojęcia związane z tematem. Pokazała ciekawe albumy i klasery. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom ze znaczkiem oraz stempel w zeszycie. 

 AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 Lekcja historii dla najmłodszych uczniów

 10 listopada 2017 roku uczniowie klasy III F i uczennice z klasy V A pod kierunkiem pani Doroty Jankowskiej-Mazur przygotowali uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla klas młodszych.Wsparcia muzycznego udzielił nam pan Piotr Hryciuk, a przepiękną dekorację wykonali pan Wojciech Żuliński i pan Jacek Centkowski. 
Inscenizacja pt. ,,Mówimy o Polsce" w obrazowy sposób przybliżyła dzieciom wydarzenia historyczne zwiazane z zaborami, walką Legionów Polskich i postacią Józefa Piłsudskiego, a także niełatwe pojęcia: Ojczyzna, patriotyzm, niepodległość. Była również okazją do pogłębienia wiedzy o symbolach narodowych. Wzruszenie wśród widzów wywołały zaśpiewane z uczuciem piosenki patriotyczne. Miłość i szacunek do Ojczyzny trzecioklasiści wyrazili symbolicznym złożeniem biało-czerwonych róż i czerwonych serc u stóp Polski. 
Pięknie wygladała widownia. Wszystkie dzieci z dumą prezentowały kotyliony w barwach narodowych przypięte do strojów galowych. Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie obecni na widowni wykazali się wspaniałą znajomością wiersza Władysława Bełzy ,,Katechizm dziecka polskiego". Chętnie odpowiadali na pytania pani wicedyrektor Bernardety Mikołajczak dotyczące Święta Niepodległości. 

 ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 2017/2018

 25 października 2017r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci z klas pierwszych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej. Część oficjalną poprowadził Jakub Czuhan, uczeń klasy II e gimnazjum. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły ślubowali na sztandar szkoły uczyć się pilnie i chętnie, szanować pracę swoją oraz innych, dbać o dobre imię klasy i szkoły, żyć odważnie i uczciwie, kochać swoją Ojczyznę i pracować dla niej, kiedy dorosną. Pani dyrektor Katarzyna Sierpotowska wraz z wicedyrektorami pasowali każde dziecko na ucznia naszej szkoły.
Następnie uczniowie klasy I a, I b, I c, I d, I e oraz I f zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności, aby potwierdzić, że zasłużyli na miano uczniów naszej szkoły. Przepięknie śpiewali, recytowali wiersze, liczyli w zakresie 10, wykazali się wiedzą na temat naszej ojczyzny, zaprezentowali zasady zachowania się obowiązujące w szkole oraz swoje umiejętności sportowe. Na zakończenie przedstawiciele klas pierwszych wypili sok z cytryny, aby pokazać, że bez problemu pokonają wszelkie szkole trudności.
Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, w tym słodycze od Rady Rodziców.

 II B w BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
 W piątek 20 października klasa II b udała się do Biblioteki Pedagogicznej. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza, poznały zbiory biblioteczne, odwiedziły magazyn biblioteki. Dowiedziały się, że w bibliotece oprócz książek można wypożyczać płyty, filmy 
i czasopisma. Pani bibliotekarka przygotowała zajęcia o odpowiedzialności, w których dzieci chętnie uczestniczyły, odpowiadały na pytania i zadawały je. Zajęcia przyczyniły się do rozwoju intelektualnego uczniów i integracji grupy. 

 KLASA III H W MULTICENTRUM

  Uczniowie klasy III h w miesiącu październiku odwiedzili Multicentrum. Na zajęciach pracowali w grupach realizując moduły ; doświadczenia, roboty, język obcy. Dzieci ćwiczyły swoją spostrzegawczość, uczyły się jak zaprogramować pracę robota oraz wykonywały doświadczenia. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zdobyli wiele cennych wiadomości.

Pierwszoklasiści odkrywały historię w muzeum
 Oglądanie medali portretowych, rycin z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruków, map i tkanin pochodzących z manufaktur radziwiłłowskich, oraz wykonane współcześnie, tablice przedstawiające genealogię rodu, od czasów najdawniejszych po współczesne. To tylko niektóre atrakcje, które czekały na małych odkrywców historii z klasy I a w Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że wystawa „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”jest bardzo ciekawa i warto zapoznać się z historią naszego miasta. 

 Z wizytą w BARWNEJ
  12 października uczniowie klasy Ia wybrali się na pierwszą wizytę do biblioteki Barwnej. Dzieci poznawały barwy Barwnej, różne zakątki z atrakcjami, jakich w bibliotece nikt się nie spodziewa i atrakcyjne zabawy, których nie chciały kończyć. Zajęcia pomogły uczniom poczuć się dobrze w bibliotece, wiedzieć jak się poruszać po Barwnej, jak szukać interesujących książek i multimediów oraz do kogo zwrócić się o pomoc.

  JEMY ZDROWO I KOLOROWO
  W naszym oddziale przedszkolnym promujemy zdrowy tryb życia. Mamy świadomość, iż
o zdrowiu dziecka i jego prawidłowym rozwoju decyduje wiele czynników, a zdrowe odżywianie jest jednym z nich.
W okresie przedszkolnym dziecko wyrabia sobie smak i nawyki żywieniowe. Wprowadzaniu do menu nowych smaków sprzyjają zajęcia, w czasie których dzieci samodzielnie przygotowują zdrowy posiłek. 
11 października dzieci z grupy 0 „A” pod kierunkiem wychowawczyni pani Grażyny Chwesiuk i wolontariuszki, pani Anny Bolesty, robiły sałatkę jarzynową. Nabywały umiejętność samodzielnego przygotowywania posiłku, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, higieny i bezpieczeństwa. 
Po wykonaniu zadania dzieci z chęcią przystąpiły do degustacji sałatek, gdyż wcześniej zdobyły wiedzę na temat owoców i warzyw oraz ich wpływu na nasze zdrowie. 

  Wycieczka klasy III i do lasu
  W środę 4 października 2017r. klasa III „i” wybrała się pociągiem na spotkanie z leśniczymi do lasu w Sitnym, gdzie na uczniów czekali leśniczy. Osobiście przechadzając się po lesie obserwowali naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt, poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Uczniowie oglądali różne okazy przyrodnicze począwszy od małych żuków do wielkich sosen. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów i okazów. Miłym zwieńczeniem spotkania było ognisko oraz otrzymanie pamiątkowego medalu „Przyjaciela lasu”.

 WYCIECZKA DO LASU
  Dnia 2.10.2017r. uczniowie klasy III B pojechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Chotyłów. Zajęcia edukacyjne rozpoczęły się w Muzeum Przyrodniczym w Akademii Leśnej. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć wiele eksponatów zwierząt, posłuchać ciekawostek o pracy leśniczego dawniej i dziś. Kolejną atrakcją na terenie lasu była ścieżka edukacyjna, wyposażona w tablice dydaktyczne. Podczas spaceru, uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące warstw lasu, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, a także gatunki grzybów jadalnych i trujących itp.: Po długim spacerze edukacyjnym, zostało przygotowane przez leśniczych ognisko. Cała klasa z wielkim apetytem kosztowała upieczone kiełbaski. Żywa lekcja przyrody na długo pozostanie w pamięci.

 DZIEŃ CHŁOPAKA W ZERÓWKACH
 W piątek 30.09.2017r. dzieci z oddziałów zerowych A, B, C świętowały Dzień Chłopaka. Dziewczynki złożyły najlepsze życzenia swoim kolegom, nie zabrakło też drobnych upominków dla wszystkich dzieci. 

 DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IIIG

 Zajęcia w Multicentrum 
  Uczniowie klasy IIID w dniu 27 września pogłębiali swoje wiadomości podczas zajęć w Multicentrum. Pracowali w trzech grupach, realizując moduły: sztuka, doświadczenia, roboty. Każdy uczeń mógł sprawdzić, w czym jest lepszy, czy łatwiej jest mu zaprogramować pracę robota, albo wykonywać doświadczenia związane głównie z barwami, czy tez ćwiczyć swoją spostrzegawczość pracując z tablicą interaktywną w dziedzinie sztuki. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pracy w każdej z grup. Zajęcia te nie tylko zaciekawiły dzieci, ale sprawiły im ogromną radość. 

 Wycieczka do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

  W dniu 27.09.2017 r. dzieci z klasy I a oraz oddziały przedszkolne 0a,0b i 0c udały się na wycieczkę do Ciepłowni PEC w Białej Podlaskiej. Podczas wizyty w Ciepłowni uczniowie dowiedzieli się jak wygląda produkcja ekologicznego ciepła systemowego dla miasta Biała Podlaska. Zobaczyły również urządzenia służące do produkcji ciepła, następnie zostały zapoznane z terminem "niska emisja" i jaki ona ma wpływ na zdrowie i środowisko. Dzieci były pod wrażeniem rozmiarów kotłów, kominów, rurociągów widzianych z bliska…. Po zakończeniu zwiedzania, dla utrwalenia treści przekazywanych informacji, każde dziecko otrzymało na pamiątkę - egzemplarz książeczki o Czerwonym Kapturku.

  Spotkanie z policjantem
  21 września 2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I gościli w szkole funkcjonariusza policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej mł. asp. Rafała Wiercińskiego. Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, zasadach obowiązujących pasażerów w samochodzie, o obowiązkowym wyposażeniu rowerów. Na zakończenie spotkania dzieci mogły podsumować swoją wiedzę oglądając filmpt.: "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Bardzo czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

 Trzecioklasiści na Jarmarku Michałowym z okazji
Dni Patrona Miasta Św. Michała Archanioła 

 
  22 września 2017 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w imprezie zorganizowanej dla uczniów bialskich szkół i przedszkoli z okazji obchodów Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła. 
Instruktorzy BCK oraz Biblioteki Barwnej prowadzili zabawy taneczne, pokazy i zajęcia dla najmłodszych w ramach Letniej Akademii Folkloru - projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbyły się również warsztaty ,,Ginące zawody" obejmujące: zdobnictwo ludowe, garncarstwo, koronkarstwo i tkactwo. Uczniowie mogli zobaczyć tradycyjne wyroby rękodzielnicze i kulinaria regionalne wystawione na Jarmarku Michałowym. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Udział w imprezie przybliżył dzieciom podlaską kulturę. Służył budowaniu tożsamości regionalnej.

 Baśń muzyczna "W tajemniczej krainie krasnali"
  25 września klasy Ia, Ib, Id oraz IIIc, a 26 września oddziały przedszkolne 0a, 0b, 0c  obejrzały baśń muzyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży „DUDUŚ” z Łodzi. Przedstawienie było wesołe, pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego. Dzieci nie tylko z zainteresowaniem oglądały spektakl, ale również brały czynny udział w wesołych konkursach i zabawach. Uczestnicy przedstawienia oprócz wspaniałej zabawy, otrzymali lekcję tolerancji, pokory i posłuszeństwa. Baśń u dzieci wywołała uśmiech i zachwyt. Wszyscy z balonikiem w ręku i w świetnym humorze wrócili do szkoły.

 
Uroczyste